ד”ר אמנון אריאלי מציע פיתרון אפשרי לסיכסוך המסובך בין יהודים וערבים במזרח התיכון.

המערכת

איור מאת אמנון אריאלי.

הערה: אני לוקח בחשבון את היחס המזלזל לדברים שלהלן, ובכל זאת מפרסם אותם.

שתי מדינות לשני עמים הוא רעיון עיוועים. חוץ מהנושאים “הטכניים” של פינוי ערים וישובים, אין מדינאי פלסטיני שיחתום על הסכם שמכיר במדינת ישראל. הסיכוי שמי מהם יחתום שואף לאפס.

דוקטור עיסאם סרטאווי היה פלשתיני שהתגורר בארה”ב, ושלאחר מלחמת ששת הימים הצטרף כפעיל לתנועת פת”ח בירדן. לימים האיש השתתף בפגישה בפריס עם האלוף דוקטור מתי פלד, לובה אליאב, ודוקטור יעקב ארנון, שעניינה היה לקדם פתרון מדיני לסכסוך הישראלי-פלסטיני, ולשקול את האופציה הדו-מדינתית. השיחות והמגעים נמשכו, אבל ארבע שנים לאחר הפגישה הראשונה, נרצח עיסאם סראטאוי על ידי פלסטיני.  

חוסיין לא היה פלסטינאי אלא בדואי, וכך בנו. נשיא מצרים סאדאת, שחתם על הסכם השלום עם ישראל, אף אם לא היה פלסטינאי, לא מת במיטתו.

ברק ואולמרט הציעו החזרת למעלה מתשעים אחוז מהשטחים – וכלום לא יצא מכך.

ירדן חתומה על הסכם שלום עם ישראל. למעלה משבעים אחוז מתושביה הם פלסטינים, לדעתי ימיו של השליט ספורים, שלו ושל הסכם השלום.

מצרים, שחתומה עמנו על הסכם שלום, רוב תושביה תומכים באחים המוסלמים. גם שם ימיו של השלטון הנוכחי ספורים, וגם הוא מעצים ומתגבר את הצבא וחימושו כולל מנהרות לתוך ישראל.

את איראן, סוריה, לבנון-חיזבאללה, מיותר להזכיר, כך גם עזה, שגם אם נהרוג בה עוד 50 אלף מחבלים, חמאס ימשיך להתקיים.

מבחינת המוסלמים אין מקום למדינת ישראל באזור הזה. לא מהבחינה הדתית – היהודים הם כופרים, חזירים, קופים. לא מהבחינה התרבותית – היהודים מייצגים את תרבות המערב, שזרה לאסלאם ושנואה עליו. וגם מבחינה מוסרית, למעלה משלוש מאות כפרים ערבים נמחקו במלחמת העצמאות ותושביהם הפכו לפליטים.                                  

כמדינת היהודים אנחנו כמו אצבע בעין לכולם פה מסביב. הם לא ינוחו ולא ישקטו עד שנעלם מהאזור.

הצבא היעיל ביותר עם 8200 החכמים ביותר, האם הם יכולים להגן על המדינה? יגנו עלינו מהטרור, מהפיגועים? המוסלמים בשטחים, המוסלמים בעלי תעודת זהות כחולה, שאין סיכוי שיניחו לנו, פיגוע ועוד פיגוע, ואנו, אנא אנחנו באים? מלחמת חורמה בין הדת המוסלמית לבין הדת היהודית.

הדברים ידועים ומפורסמים.

אז מה כן?!

לא עוד מדינת הציונות המסורתית, לא עוד מדינת היהודים בהא הידיעה – חזונו של חוזה המדינה – לא חוק הלאום, לא חוק השבות, אלא מדינת שתי הדתות!                                                                   

השם: “ישרפלס” [שם זמני]. הדגל: מצדו האחד מגן דוד מצדו השני חצי סהר.

משטר נשיאותי בדומה לארצות הברית, בחירות אזוריות, וכמובן חוקה שתעגן את זכויות שתי הדתות.

נכון, בעייתי, מורכב, מסובך, אבל לדעתי עם היתכנות גבוהה יותר מאשר המשך קיומנו כאן כ”אצבע בעין”.

3 תגובות

 1. המחבר מציע “פיתרון” לסיכסוך שנמשך יותר מ-100 שנה; “פיתרון” שכבר הוצע בעבר ומעולם לא התקבל. “פיתרון” חסר שחר משום שקנאים קיצוניים בשני הצדדים חותרים למישחק סכום אפס.

  • קנאים קיצוניים בשני הצדדים?
   או אולי משיחיזם בסגנון יאיר גולן או בני גנץ, שמשדר לצד השני שאם רק ילחץ יותר יקבל יותר?

 2. פתרון ילדותי, נאיבי וגלותי. מציע לכותב להקשיב למזרחנים. חמאס/פתאח לא רוצה יהודים על אדמה מוסלמית.
  שאלה קטנה: למה אין קהילות יהודיות במצרים, בירדן, במרוקו, בתוניס?
  אם אתה לא רוצה להיות אצבע בעיין תנסה את בורו פארק או את גולדרס גרין. אין שם מדינה ציונית או לאומיות יהודית. רק תבוא לשם בזמן שאין שם הפגנה איסלמיסטית ברחוב.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

5 × 5 =