חגית בת-אליעזר, שגרירת יקום תרבות לאירועים, ממליצה

על ההצגה “ריצ’ארד III” בתיאטרון גשר

כרזת ההצגה ״ריצ'רד השלישי״ בתיאטרון גשר
כרזת ההצגה ״ריצ’רד השלישי״ בתיאטרון גשר

תיאטרון גשר מעלה את ההצגה “ריצ’רד III” בבימויו של איתי טיראן, עם יבגניה דודינה בתפקיד הראשי, לפי התרגום החדש של דורי פרנס, שאחראי גם לפס הקול, הכולל שירים עבריים, דוגמת “שיר לשלום”, “אור”, “בלדה לשוטר אזולאי”, “שיר הרעות”.

ההצגה עלתה בבכורה ב-11.9.2023 – תאריך אסוני ידוע משנת 2001 – חודשה בינואר 2024, אחרי המחדל של 7.10.2023, וממשיכה לרוץ בחודשים הקרובים.

נכתבו ביקורות רבות: בעיתון הארץ, ב- ynet, ב-mako.

המחזה הידוע של שייקספיר הוצג רבות בארץ, ובפרט בשנת 2012 בכיכובו של איתי טיראן. על כן יש מקום לשינוי תפיסה, רעיון חדש, והליהוק של שחקנית, יבגניה דודינה, מספק את השינוי המתבקש.

דמותו של ריצ’רד השלישי במחזה שונה מהמלך ההיסטורי. שייקספיר כתב את הדמות כהתגלמות הרוע המוחלט. גם מכשפה מייצגת את הרוע בתרבות ובספרות, כך שליהוק של אישה לתפקיד הרשע הגיוני במידה רבה, עם צרימה קלה, שמעוררת סקרנות. טוב שאין דגש על הנכות הפיזית: הצליעה מושגת ע”י נעליים עם עקבים בגבהים שונים, ואינה נתפסת כהתעמרות הגורל. סצינת החיזור אחרי ליידי אן מבוימת בזהירות, ללא אינוס, כיאה להִדּוּד (אִינְטֶרְאַקְצְיָה) בין שתי שחקניות, עם דגש על הסבל והייסורים של הליידי אן במהלך הנישואין. מרשימה גם עוצמת ההתאבלות של המלכה אליזבת על רצח שני בניה.

דודינה בתפקיד ריצ'רד השלישי מזכה לדניאל קמינסקי
דודינה בתפקיד ריצ’רד השלישי מזכה לדניאל קמינסקי

בולט שלומי ברטונוב בתפקיד של הרוצח השיטתי, השומר על “עבודה נקייה”. הרציחות רבות, והצופה כבר יודע מה מבשרת כניסתו של שלומי ברטונוב לבמה עם גליל של ניילון.

השתלשלות הרוע וחשיפתו מובלטות גם ע”י התפאורה. היא לבנה ברובה תחילה, והולכת ומשחירה במהלך ההצגה.

שילוב של שירים עבריים בסצינות אלימות על הבמה מספק אמירה פוליטית אקטואלית. ניתן לזהות סממנים מטרידים במערכת הממשלתית העכשווית, דוגמת ההתנערות מאחריות וההיאחזות העיקשת בשלטון, במקום דאגה לטובת העם.

אסיים בנימה אופטימית. ריצ’רד השלישי, כשיא הרוע, היה אפיזודה חולפת בהיסטוריה השלטונית האנגלית – לאחר תקופה קצרה הוחלף ע”י מלך ראוי ושלטון יציב, ששם קץ למלחמות השושנים.

כך גם עתידנו בארץ: המלחמה תיגמר והשלטון יתחלף.

הפוסט הקודםביום בהיר אחד
הפוסט הבאזכרונותיי מגורודיש
בוגרת האוניברסיטה העברית במתמטיקה ומדעי המחשב, ומוסמכת הטכניון במתמטיקה. עובדת בתעשית המחשבים. למדה בסדנאות לשירה בהנחייתם של דליה רביקוביץ, רבקה מרים, ויעקב בסר. פרסמה ארבעה ספרי שירה: "השקת ספינת צפייה" (2008), "התנסויות" (2012), "בעזרת חברים" (2016), "כח משיכה" (2020). מתרגמת שירים מרוסית ומאנגלית, מפרסמת רשימות ביקורת על ספרי שירה, על סרטים, ועל הצגות תיאטרון. יוזמת ומנחה אירועי שירה.
תחומי הענין הספרותיים שלי מאז ילדותי היו מדע בדיוני ופנטזיה, בתחילת המאה ה-21 גיליתי מחדש את הקומיקס, ובפרט את המנגה והאנימה. קיבלתי תואר ד"ר בפיסיקה מאוניברסיטת תל-אביב, בתחום האסטרופיסיקה. אך מאז שנת 2000 אני עוסק בתחום הסביבה, במסגרת בית הספר לסביבה ולמדעי כדור הארץ באוניברסיטת תל-אביב. כמו כן, עבדתי במרכז הבינתחומי לחיזוי טכנולוגי שליד אוניברסיטת תל-אביב המתמחה בעתידנות.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

שלוש × שתיים =