כריכת מגזין ״נכון״ מספר 12 אפריל 2024
כריכת מגזין ״נכון״ מספר 12 אפריל 2024

הגליון ה-12 במספר של המגזין “נכון” יצא בראשון לאפריל.

להלן קטעים מתוך מאמר המערכת של פרופ’ אורציון ברתנא.

“נכון” מופיע פעמיים בשנה, מידי חצי שנה, בראשית אפריל ובראשית אוקטובר. גיליון 12 מציין שש שנים לפעולת כתב העת.

“נכון” נוצר מתוך מחשבה כי כדאי, כי חָשׁוּב, כאן ועכשיו, לחשוב על היבטים אוטופיים או דיסטופיים בספרות הישראלית שנוצרה עד כה, שהולכת ונוצרת. “נכון” הוא במה לעידוד הליך עתידי במחשבה הישראלית, בעברית, בספרות על כל היבטיה – פרוזה, שירה, הגות ומחשבה.

העתיד הוא גם קרוב וגם רחוק. גם יכול לממש את הצפוי, וגם עשוי להפתיע מאוד. הנה, הגיליון הקודם, גיליון 11, הופיע ב-1.10.2023 (ראו הודעה על ההשקה). איש לא חזה, איש “לא חלם” כי בתוך פחות משבוע, ב-7.10.2023, מתחיל משהו מדהים, לא צפוי, ההולך ונמשך, הולך ומשתנה, בעצם הזמן של כתיבת שורות אלה בפברואר 2024. הנה, מה שהיה בלתי צפוי לפני ארבעה חודשים, הולך ומתגשם, עדיין בצורה לא צפויה, “עתידית”.

לאחרונה מועלית מחשבה כי שינוי עתידי יכול להיות גדול כל כך, עד שלא יהיה התפתחות סיבתית מהעבר, אלא קפיצה מהקיים לממד אחר. הוגה רעיון זה, לוֹ קרא “מהפכה סינְגוּלָרִית“, רֵיי קוּרְצְוַויל, מבהיר כי סינגוּלָריוּת היא מצב גבול בזמן, שבו השינוי הכמותי הופך לאיכות חדשה ושונה, שאיננה נגזרת מתוך סך כל הפרטים שייצרו אותה. מהפיכה סינגולרית ברצף חלל זמן היא קיום של חי שונה לחלוטין מקודמו.

ברור כי “עתיד” כזה הוא מֵעֵבֶר לכל מסגרת אנושית קיימת היום. וברור כי “נכון” הוא מסגרת אנושית, שעם כל העניין בעתיד המובעת בה, יכולה לעסוק בזמן רק במסגרת הקיימת. אני מקווה כי במת “נכון” תמשיך ותתקיים עד לסינגולריות…

אָאִיר רק מאמר אחד שמתפרסם כאן – הסיכום הקצר שעורך ד”ר אהרון האופטמן לדמותו של ד”ר עמנואל לוֹטֶם, שהלך לאחרונה לעולמו, ולתרומתו הגדולה מאוד לפנטסיה ולמדע הבדיוני. אני מרגיש כבוד לזכרו של עמנואל, וחושב שמתרומתו למחשבה העתידית בתרבות הישראלית כדאי ללמוד במטרה להמשיך ולפתח.

מהשבוע הבא ניתן יהיה להשיג את “נכון” בחנויות. להזמנת הגליון ישירות מפרופ’ ברתנא, כיתבו לו ישירות לדואל:

bartana@ariel.ac.il

עלות הגליון 65 שקל כולל משלוח.

"נכון" גליון 12 תוכן ענינים 1
“נכון” גליון 12 תוכן ענינים 1
"נכון" גליון 12 תוכן ענינים 2
“נכון” גליון 12 תוכן ענינים 2
הפוסט הקודםניוזלטר יקום תרבות ליום שישי 29/3/24
הפוסט הבאחאלס שואה-נאכבה
תחומי הענין הספרותיים שלי מאז ילדותי היו מדע בדיוני ופנטזיה, בתחילת המאה ה-21 גיליתי מחדש את הקומיקס, ובפרט את המנגה והאנימה. קיבלתי תואר ד"ר בפיסיקה מאוניברסיטת תל-אביב, בתחום האסטרופיסיקה. אך מאז שנת 2000 אני עוסק בתחום הסביבה, במסגרת בית הספר לסביבה ולמדעי כדור הארץ באוניברסיטת תל-אביב. כמו כן, עבדתי במרכז הבינתחומי לחיזוי טכנולוגי שליד אוניברסיטת תל-אביב המתמחה בעתידנות.

תגובה אחת

 1. בין הכותבים המרובים והמוכשרים יש גם מאמר שלי סקירה של ספרים אוטופיים ודיסטופיים על מדינת ישראל בעתיד הקרוב והרחוק .
  יש מאמר של אהרון האופטמן הסוקר את פועלו של מתרגם המדע הבדיוני המנוח עמנואל לוטם .
  יש מאמר מעניין מאוד של אורי שוורץ שמציע חזון חצי אוטופי למדינת ישראל איך אפשר לצאת מהצרות שבהן אנו נמצאים כעת.
  ויש סיפור של ניר לוי “צרת יוצר ” שנראה כמו נבואה אמיתית על העלמת היוצרים האנושייים עם התפשטות הבינה המלאכותית שתשתלט על היצירתיות העולמית.
  ויש גם סיפורים מצויינים מאת כותבים קבועים כמו אוהד עוזיאל, ישי ויסמן, ברי אלצופין, דן בורנשטיין, ומתי שמואלוף ואחרים.
  מומלץ מאוד.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

20 − 20 =