כל יום שישי יקום תרבות מפיצה שבועון ובו הפניות למאמרים שפורסמו בשבוע החולף, ולעיתים למאמרים שפורסמו ביקום בשנים קודמות באותם נושאים שנדונו בשבוע הזה.

להלן השבועון מיום שישי האחרון, ה-8 למרץ 2024: התגלות של שלונסקי,הלפרין על התגלות,יואל משה סלומון,דת בפתח-תקווה,גולדברג על בוקובסקי,גלעד על ויזלטיר,יבשם עזגד,ברקוביץ על ויינברג,והמלצות.

שבועון יקום תרבות

לכל קוראינו שלום,
אנחנו מקווים שאכן שלום לכולכם.
ישראל היא בעיצומה של מלחמה רבת חזיתות, אבל אנחנו כתמיד איתכם כנציגי עולם הספרות הישראלי לדורותיו, שהוא תמיד פעיל למרות הכל גם עכשיו ובמיוחד עכשיו.

אנו פונים לציבור קוראינו לשלוח אלינו סיפור, מאמר, שיר, ציור, קומיקס, או כל יצירה אחרת, העוסקים בעתיד שאותו היינו רוצים לראות, “אוטופיה”, בניגוד לעתיד שאנו פוחדים שיהיה, “דיסטופיה”.

ויש לנו גם בקשה:

“יקום תרבות” זקוקה לתמיכה בפעילותה, במיוחד בתקופה קשה זו לתרבות.
נשמח מאוד לתרומתכם, אנא תרמו בקישור המצורף.

בתודה מראש מצוות יקום תרבות.


השבוע בשישי במרץ נולד המשורר העורך והמתרגם אברהם שלונסקי. לציון המועד אנחנו מפרסמים מחדש, עם הקדמה, את אחד משיריו הידועים ביותר ואולי השיר שהוא החשיב ביותר “התגלות”, המתאר כיצד אדם הופך להיות נביא ומשורר.


וגם מאמר כמו בלשי של חוקרת הספרות פרופסור חגית הלפרין שבו היא מפרשת את השיר ודנה בחשיבותו והשפעתו על חייו של המשורר.


ב-8 במרץ נולד בירושלים יואל משה סלומון, מאבות העיתונאות הארץ ישראלית וממייסדי פתח תקווה ושכונות בירושלים. לציון המועד הנה מאמרה של חוקרת תולדות ארץ ישראל יפה ברלוביץ על הנשים שהקימו את פתח תקווה ביחד עם יואל משה סלומון ועמיתיו.


וגם מאמרו של היסטוריון פתח תקווה זלמן חיימוב על ויכוחי הדת בימיה הראשונים של פתח תקווה.


אבי גולדברג כותב על המשורר האמריקני הידוע צ’רלס בוקובסקי ועל שירתו לרגל 30 שנה לפטירתו.


 לציון שנה לעזיבתו את העולם הזה של המשורר הידוע מאיר ויזלטיר, שנולד בתחילת מרץ ונפטר בסופו, יובל גלעד בוחן ומנתח את ספרו הקודר “מוצא אל הים”.


יבשם עזגד בסיפור על מין תבוני חדש שמתעורר על פני כדור הארץ וזאת לא הבינה המלאכותית….


אילן ברקוביץ’ על השיר “תפילה חילונית” של מאיה ויינברג. ועל המושג “חילוני” לאור המתרחש בארץ.

בהמלצות סוף השבוע אלי אשד ממליץ על תערוכת הקריקטורות השנתית במוזיאון הקריקטורה והקומיקס. חגית בת-אליעזר ממליצה על ההצגה “תיאטרון הצלליות של אופליה” בתיאטרון תמונע. יואב ויכסלפיש ממליץ על הסרט “הפילגש”.

אנו מאחלים לכם ולכולנו שנשרוד את האירועים בהצלחה ולמרות הכל נמשיך הלאה לזמנים טובים יותר.

מערכת “יקום תרבות”


קיראו על חידושים באתר גם בדף הפייסבוק שלנו.

ראו את סיכום פרויקט הדיסטופיות של יקום תרבות, על מדינת ישראל שאנו לא רוצים לראות.

אתם מוזמנים להיכנס באופן קבוע לדף האירועים שלנו שבו יש תיעוד של האירועים הספרותיים והתרבותיים שערכה עמותת יקום תרבות לאורך השנים  מ-2010 ואילך.


אנו מזמינים את ציבור הסופרים לשלוח לפרסום סיפורים שזכו בעבר בפרסים ספרותיים.

https://www.yekum.org/2021/02/פירסום-סיפורים-זוכים-בתחרויות-הודעה-ל/

רשימה של סיפורים כאלו שפורסמו ב”יקום תרבות” תוכלו למצוא כאן.

https://www.yekum.org/2021/02/פירסום-סיפורים-זוכים-בתחרויות-הודעה-ל

אתם מוזמנים גם להיכנס לדף פרויקט הסיפור התנ”כי וההיסטורי שלנו שבו אנחנו מביאים סיפורים קלאסיים וחדשיים ואף עכשוויים על תולדות עם ישראל בימי התנ”ך ולאורך הדורות.

הפוסט הקודםאהבה מסוג אחר-סיפור עתידני
הפוסט הבאאמנות הכתיבה בזמן מלחמה
תחומי הענין הספרותיים שלי מאז ילדותי היו מדע בדיוני ופנטזיה, בתחילת המאה ה-21 גיליתי מחדש את הקומיקס, ובפרט את המנגה והאנימה. קיבלתי תואר ד"ר בפיסיקה מאוניברסיטת תל-אביב, בתחום האסטרופיסיקה. אך מאז שנת 2000 אני עוסק בתחום הסביבה, במסגרת בית הספר לסביבה ולמדעי כדור הארץ באוניברסיטת תל-אביב. כמו כן, עבדתי במרכז הבינתחומי לחיזוי טכנולוגי שליד אוניברסיטת תל-אביב המתמחה בעתידנות.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

20 − תשע =