כרזת הסרט ״מאדאם ווב״
כרזת הסרט ״מאדאם ווב״

הסרט “מאדאם ווב” הוא הסרט החדש ביקום הקולנועי של סוני, שמגיע אחרי הסרט מורביוס משנת 2022, והוא על נבלים וגיבורים בעולמו של ספיידרמן. בסרט זה מוצגת לראשונה על המסך הגדול מאדאם ווב, בגילומה של דקוטה ג’ונסון, שהיא פאראמדיקית שקרתה לה תאונה קשה, שלאחריה קסנדרה ווב מגלה שיש לה יכולת לצפות את העתיד. בנוסף, משום שהיא רואה את העתיד, יש לה את היכולת לשנות אותו.

באמצעות היכולת שלה היא רואה את הנבל אייזיקיאל סימס, בגילומו של טהר ראחים, ושלוש נשים, שיהפכו להיות גירסאות שונות של ספיידרוומן וספיידר גירל: ג’וליה קרפנטר, מאטי פרנקלין, ואניה קוראזון. בעתיד שלושתן תעצורנה את אייזיקיאל, ותגרומנה למותו. עם הידיעה הזאת על מותו הקרב ובא אייזיקיאל עושה הכל כדי למצוא מי הן הגיבורות שיגרמו למותו ולמנוע אותו, והוא יהרוג כל מי שיעמוד בדרכו, ויעשה הכל בשביל לשנות את העתיד.

קסנדרה מחליטה להשתמש בכוחות שלה, למרות שהיא עדיין לא יודעת לשלוט בהם, כדי להגן על הנערות. גם אם כתוצאה מזה היא מסכנת את עצמה עבור אנשים שהיא לא מכירה, היא מרגישה שהיא לא יכולה לנטוש את הנערות למות, ומחליטה כי היא בעצמה תגן עליהן. בנוסף כל הנערות היו לבד, כמוה, וזה גרם לה לתחושה של קירבה אליהן, ורצון לתת להן מה שהיא לא קיבלה בילדותה, כי אמה מתה בלידתה ביערות של דרום אמריקה, שם היתה בחיפוש אחר עכביש עם כוחות מיסטיים.

שיקול חשוב בסרט הוא הרצון לקדם רעיונות לסרטים הבאים, ולכן מראים קטעי הצצה לאיך יהיו הדמויות בהמשך היקום. זה רעיון בעייתי משום שקל מאוד להיכשל כשרק מזכירים דברים בקצרה בלי לפתח אותם במהלך הסרט, ואכן האזכורים מרגישים קצרים, לא מושקעים, ולרוב מיותרים. אפילו סרטים מוכרים מיקומים קולנועיים מצליחים שרצו לקדם סרטים עתידיים נפגעו מהשיטה הזאת, כמו לדוגמא “הנוקמים עידן אולטרון”, “המומיה 2018”, ו-“ליגת הצדק”. כך גם ב-“מאדאם ווב”, בגלל מחסור בהסברים על הרבה מאוד חלקים בסרט, למשל על היכולות שמציגה קסנדרה במהלך הסרט – נאמר לנו שהכוח שלה הוא לראות חלק מהעתיד ולשנות אותו, אבל כל הקשר לעכבישים לא הוסבר. או החוסר בהסבר איך שאר הדמויות קיבלו את כוחותיהן, ולמה כל אדם מקבל כוחות שונים מנשיכה של העכביש, במיוחד אם נאמר שאמורים לקבל כוחות ספציפים, וכל שאר האנשים שננשכו קיבלו אותם חוץ מקסנדרה. כך הסרט מרגיש לא שלם, ושיש לו עוד הרבה חלקים שהיה צריך לספר כדי שיווצר רצף שלם לעלילה.

אחד מהדברים היחידים שהסרט מצליח בהם בצורה מעניינת הוא השימוש הויזואלי בקורי הגורל, מוטיב מרכזי בקומיקס של מאדאם ווב, שכך מהווה רמיזה לתפקידה בהמשך. כל סצינה כזאת הביאה ציפייה לעוד כאלו.

גם הפסקול בסרט היה מעניין, והראה שלפחות באווירה ובתקופה היוצרים מבינים, עם בחירת שירים שיתאימו לזמן ולתקופה.

עם זאת, ואף שיש סצינות שנראו מושקעות, נראה שהעדיפו לוותר ברוב הקרבות על אפקטים שידגימו את יכולותיהן של נשות העכביש, ובכל דבר שהיה צריך השקעה השקיעו בצורה הכי מינימלית.

אייזיקיאל סימס, הנבל בסרט, ומי שאמור לייצג גרסה מרושעת של ספיידרמן, מנסה להלחם בגיבורות. דמותו אמורה לגרום לדמויות הראשיות לפתח את האישיות שלהן, ולגרום להם להרגיש יותר אנושיות ועמוקות. אבל בפועל כל הסרט אייזיקיאל לא עושה שום דבר חוץ מלרדוף אחריהן, וכל הזמן להיכשל. הוא אפילו מקדים את המוות שלו שניסה לשנות. הסצינה הסופית חסרת רגש וצפויה, משום שהוצג לנו שהיכולות של קסנדרה הן לשנות את כל מה שהוא עושה, ולכן אין שום דבר מענין בכך שהוא לא מצליח בשום דבר. עם זאת ההישג הכי גדול של הנבל הוא שגרם לאירוע אחד שבו קסנדרה לא רצתה, אבל במקום לפתח את האפשרות, גם זה לא עזר. כשהדמות שאמורה להיות הצד הנגדי לגיבור שטוחה ולא מעניינת, זה משפיע על הגיבור. הצופים מרגישים שלא משנה מה הגיבור יעשה הוא יצליח, אין לו שום סכנה אמיתית, והוא ישרוד הכל. כך העלילה מאבדת עניין.

אבל זה לא רק אייזיקיאל. גם קסנדרה ווב עצמה, ולמעשה כל שאר הדמויות, מרגישה לא מוכנה ולא גמורה. כלל הדמויות נשארות באותה האישיות במהלך כל הסרט. יש שינוי קטן ולא משמעותי בכך שג’ולי מבקשת פחות אישור מאנשים אחרים, מאטי מפרה פחות הבטחות, ואניה מוצאת אנשים לקרוא להם משפחה. השינוי הזה באישיות לא מספיק כדי לגרום לצופים להתחבר לדמויות ולהרגיש הזדהות ואכפתיות. אפילו הדמות הראשית, קסנדרה, מרגישה מקובעת כל הסרט, בלי כימיה בינה לדמויות האחרות, ובדיאלוגים שלה יש הרגשה של אילוץ וחוסר טבעיות. הרגעים היחידים שהדמות מרגישה אמינה, הם כשהיא כועסת על שאר הבנות. לא נוצר חיבור בין הצופים לדמויות, ולכן אין לנו עניין לדעת איך היא תנצח, ואפילו לא באמת אכפת לנו אם היא תנצח.

לסיכום, “מאדאם ווב” מנסה לבנות סרט לקהל מסויים, שלא בטוח שרוצה או אוהב בכלל את הסוג הזה של סרטים. הכתיבה זקוקה לשיפור, והעלילה סובלת מחוסר בפרטים שיכלו לשפר ולבנות את הדמויות בצורה יותר מעניינת. ובנוסף לכל אלו גם המשחק לא טוב. כנראה שהסרט יתקרב לרווחים של הסרט “מורביוס” ולא כפי שקיוו להצלחה כמו שהיתה לסרט “וונום”.

צפו במקדימון הסרט :

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

16 − 1 =