כל יום שישי יקום תרבות מפיצה שבועון ובו הפניות למאמרים שפורסמו בשבוע החולף, ולעיתים למאמרים שפורסמו ביקום בשנים קודמות באותם נושאים שנדונו בשבוע הזה.

להלן השבועון מיום שישי האחרון, ה-2 לפברואר 2024: ברקוביץ על ציקלמן,הרצל חקק,טובה נווה,רות נצר,סמדר שרת,מיכל דורון ואדיבה גפן,סרטי חלל,בת-אליעזר ומירון איזקסון,טל בלו,חיה הררית,והמלצות.

ובהזדמנות זאת – התנצלות. הרשימה של אילן ברקוביץ’ על שירו של צביקה ניר “ציקלמן” לא קושרה כיאות. אנו מתקנים זאת כמובן כאן.

ואחריו גם השבועון מיום שישי הלפני-האחרון, ה-26 לינואר 2024: שלושה גרוסמן,שירים ליום השואה של נווה;גוטמן;קינר;בן-חנן;הרשטין,טריינין ומוריאנוס,אבא אחימאיר,סגל על הסוציולוגיה,ידידיה על אוטופיה,והמלצות.

שבועון יקום תרבות

לכל קוראינו שלום,
אנחנו מקווים שאכן שלום לכולכם.
ישראל היא בעיצומה של מלחמה רבת חזיתות, אבל אנחנו כתמיד איתכם כנציגי עולם הספרות הישראלי לדורותיו, שהוא תמיד פעיל למרות הכל גם עכשיו ובמיוחד עכשיו.

אנו פונים לציבור קוראינו לשלוח אלינו סיפור, מאמר, שיר, ציור, קומיקס, או כל יצירה אחרת, העוסקים בעתיד שאותו היינו רוצים לראות, “אוטופיה”, בניגוד לעתיד שאנו פוחדים שיהיה, “דיסטופיה”.

ויש לנו גם בקשה:

“יקום תרבות” זקוקה לתמיכה בפעילותה, במיוחד בתקופה קשה זו לתרבות.
נשמח מאוד לתרומתכם, אנא תרמו בקישור המצורף.

בתודה מראש מצוות יקום תרבות.


אנו מסיימים את הסדרה שלנו לרגל יום הזיכרון הבינלאומי לשואה עם אילן ברקוביץ שמביא את השיר “ציקלמן” של צביקה ניר.


בהמשך עצוב לסדרת השירים שפרסמנו לרגל יום השואה הבינלאומי אנו מפרסמים כעת סדרת שירים שנכתבו בתגובה לאירועי שמחת תורה ה-7 באוקטובר. ונתחיל עם שני שירים המוקדשים לזכרם של זאב וזהבה האקר, מחותניו של הרצל חקק שנרצחו בטבח בקיבוץ בארי.


עוד בסדרת התגובות לאסון שמחת תורה, שלושה שירים של טובה נווה, שבהם היא מאירה אספקטים שונים של תחושות האימה והתדהמה מול הטבח ומול תגובת העולם.


בהמשך לסדרה על התגובות לשמחת תורה, הפעם רות נצר נזכרת בפרק בתולדות ההתיישבות בארץ ישראל, ומביאה שיר שכתבה בהשפעת האירועים.


סמדר שרת בשיר נוגע ללב על אישה ילדה ומלחמה.


מיכל דורון מראיינת את הסופרת אדיבה גפן על ספרה ה-21, “יש מקום”, שעוסק בתופעה איומה – אלימות כנגד נשים.


אלי אשד מציג לכבוד שבוע החלל הישראלי 2024 רשימה של סרטי החלל האילמים של ראשית המאה העשרים.


חגית בת-אליעזר בראיון משולב בביקורת עם הסופר והמשורר פרופ׳ מירון ח. איזקסון על ספרו החדש “גבול הרוח”.

שירו הפוליטי-סאטירי “הותר לפרסום” של טל בלו.


השבוע לפני שלוש שנים נפטרה חיה הררית, אחת השחקניות הישראליות הידועות, שגילמה תפקיד חשוב בסרט “בן חור”. קראו עליה כאן.

ולבסוף, בהמלצות סוף השבוע חגית בת-אליעזר ממליצה על ההצגה “מפקח בא” בתיאטרון חיפה, וד”ר אמנון סטופ ממליץ על הספר “ההיסטוריה הקצרה של המלחמה”.

אנו מאחלים לכם ולכולנו שנשרוד את האירועים בהצלחה ולמרות הכל נמשיך הלאה לזמנים טובים יותר.

מערכת “יקום תרבות”


להלן השבועון מיום שישי הלפני-האחרון, ה-26 לינואר 2024: שלושה גרוסמן,שירים ליום השואה של נווה;גוטמן;קינר;בן-חנן;הרשטין,טריינין ומוריאנוס,אבא אחימאיר,סגל על הסוציולוגיה,ידידיה על אוטופיה,והמלצות.

השבוע מלאו 70 שנה לסופר הגדול דויד גרוסמן שנולד ב-25 בינואר 1954. לרגל המועד הנה אחד מסיפוריו הראשונים של גרוסמן והראשון שזכה בפרס.


קראו גם גם ראיון מקיף של משה גרנות עם דויד גרוסמן.


ואת מאמרו של אלי אשד על סיפורי הילדים של דויד גרוסמן.לרגל יום השואה הבינלאומי שיחול מחר, שבת ה-27 בינואר, אנו מפרסמים כמה רשימות מתאימות.שירה של טובה נווה, המבוסס על מעשה שהיה, חטיפת יהודים ברחובות פאריס.


שירו של שוקי גוטמן, שאותו אנו מביאים גם בעברית וגם בתרגום לאנגלית.


“ובחלומי” של גד קינר קיסינגר.


שירה של עדינה בת-ישראל בן-חנן.


ואת שירו של רם הרשטין.


ובנושאים אחריםהמשורר המדען אבנר טריינין, פרופסור לכימיה, מקצוע מדעי שמוצאו בתחום האלכימיה, כתב פואמה על האלכימאי הקדמון מוריאנוס, שעד כמה שידוע חי בירושלים. אנחנו מביאים כאן את הפואמה בעברית ובאנגלית.


ב-1934 הורשע העיתונאי הימני אב”א אחימאיר במעורבות ברצח חיים ארלוזורוב. אחימאיר זוכה ממעורבות ברצח, אך נעצר שוב והורשע בהקמת “ברית הבריונים” שהבריטים החשיבו לארגון בלתי חוקי. בכלא כתב יומן שתיעד את תקופת מאסרו. משה גרנות סוקר את יומניו של אחימאיר, השופכים אור על האיש ועל התקופה.


עמיר סגל, הידוע בעיקר כמבקר וחוקר שירה עברית, הוא סוציולוג, וכאן הוא מסביר מדוע יש צורך בסוג חדש של סוציולוגיה שיסייע בפיתרון חוליי החברה הישראלית והעולמית.


במסגרת פרויקט אוטופיה שלנו רקפת ידידיה מעלה שאלות על תפיסות מקובלות של אוטופיה ודיסטופיה, וממליצה על ערוץ יוטיוב שבו דנה אדריכלית באדריכלות מציאותית ובדיונית, גם בהקשרים של אוטופיה ודיסטופיה.


בהמלצות סוף השבוע חגית בת-אליעזר ממליצה על על הסרט “השנה שהיתה לנו” של צמד התסריטאים-במאים היהודים-צרפתים אוליבייה נקש ואריק טולדנו.

אנו מאחלים לכם ולכולנו שנשרוד את האירועים בהצלחה ולמרות הכל נמשיך הלאה לזמנים טובים יותר.

מערכת “יקום תרבות”


קיראו על חידושים באתר גם בדף הפייסבוק שלנו.

ראו את סיכום פרויקט הדיסטופיות של יקום תרבות, על מדינת ישראל שאנו לא רוצים לראות.

אתם מוזמנים להיכנס באופן קבוע לדף האירועים שלנו שבו יש תיעוד של האירועים הספרותיים והתרבותיים שערכה עמותת יקום תרבות לאורך השנים  מ-2010 ואילך.

https://www.yekum.org/2019/07/רשימת-האירועים-שקיימה-עמותת-יקום-תרבו/

אנו מזמינים את ציבור הסופרים לשלוח לפרסום סיפורים שזכו בעבר בפרסים ספרותיים.

https://www.yekum.org/2021/02/פירסום-סיפורים-זוכים-בתחרויות-הודעה-ל/

רשימה של סיפורים כאלו שפורסמו ב”יקום תרבות” תוכלו למצוא כאן.

https://www.yekum.org/2021/02/פירסום-סיפורים-זוכים-בתחרויות-הודעה-ל

אתם מוזמנים גם להיכנס לדף פרויקט הסיפור התנ”כי וההיסטורי שלנו שבו אנחנו מביאים סיפורים קלאסיים וחדשיים ואף עכשוויים על תולדות עם ישראל בימי התנ”ך ולאורך הדורות.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

שלוש + שלוש עשרה =