אילן ברקוביץ על שירה של לורן מילק ״יהודייה מעזה״ שנראה כחוזה את חזון הימין הקיצוני להחזיר את ההתיישבות בעזה.

המערכת

כריכת ״תפילה בהנץ״ של לורן מילק
כריכת ״תפילה בהנץ״ של לורן מילק

יהודייה מעזה / לורן מילק

גָּדֵר מִתְעוֹרֶרֶת בִּנְשִׁיקַת הַפְרָדָה.

שְׂפָתַיִם עֲטוּפוֹת פֵּד גָּזָה.

יְהוּדִיָּה מֵעַזָּה

אִשָּׁה חַיָּה בְּתוֹךְ סוֹגְרַיִם.

מְנַעְנַעַת אַגָּן לְקוֹל פִּצְצוֹת זַרְחָן.

מְנַגֶּבֶת חוּמוּס אֵשׁ

רוֹקֶדֶת עַל הַדָּם שֶׁל הַחַמַאס.

שְׂפָתַיִם מְנֻסּוֹת חוֹשְׂפוֹת

גּוּף בִּרְצוּעָה.

אוֹכֶלֶת מֵהַצַּד

מְלָפְפוֹן חָמוּץ בְּשׁוֹקוֹלָדָה.

יְהוּדִיָּה מֵעַזָּה

מַדִּים שֶׁל חַיָּל נוֹלָד

בְּלֵב גְּרָאד

יותר ויותר מדובר לאחרונה בקרב תנועות הימין על יישוב עזה מחדש בידי יהודים. הגדילו לעשות תנועות ימין כמועצת השומרון ותנועת נחלה, שקיימו כנס בבנייני האומה בירושלים (28.1.2024), בהשתתפות שרים וחברי כנסת ממפלגות הליכוד ועוצמה יהודית, תחת הכותרת: “כנס לניצחון ישראל – רק התיישבות מביאה ביטחון – חוזרים לחבל עזה ולצפון השומרון“. בכנס הוצגה מפה יעודית עם ישובים יהודיים חדשים בעזה, ואיתמר בן גביר, השר לביטחון לאומי, אף דיבר בנאומו על עידוד הגירה מרצון של תושבי עזה המקומיים מן הרצועה. במהלך הכנס אף רקדו המשתתפים, דבר שעורר ביקורת ציבורית.

השיר “יהודייה מעזה” מופיע בספר השירים החדש, הרביעי, של המשוררת לורן מילק (ילידת 1974, תל אביב, רעננה), “תפילה בהנץ” (2023, הוצאת פרדס, עורכות: אורית מיטל וטל ניצן, עמ’ 58). הוא נכתב ופורסם לפני הכנס, ואולי אפילו לפני פרוץ המלחמה, אבל נדמה כי הוא מתאר יפה את החזון שנראה בעיני רוחם של משתתפי הכנס. אם כי יש לי הרגשה שהוא נושא בחובו ביקורת על עצם חזונם: היהודייה מעזה המתוארת בשיר היא כזו שתקומתה באה לה על חורבות המלחמה, ולא נראה שהיא חופשייה לגמרי, שכן היא “אישה חיה בתוך סוגריים”, גם אם היא מרשה לעצמה לאכול מהצד “מלפפון חמוץ בשוקולדה”. המלחמה והחמאס סובבים אותה והריקוד על הדם לא בהכרח עושה לה טוב.

ראו עוד:

ארבעה שירים מאת לורן מילק

לורן מילק בויקיפדיה

לורן מילק בפייסבוק

לורן מילק .צילם יחיאל ינאי.באדיבות לורן מילק.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

10 − שתיים =