כל יום שישי יקום תרבות מפיצה שבועון ובו הפניות למאמרים שפורסמו בשבוע החולף, ולעיתים למאמרים שפורסמו ביקום בשנים קודמות באותם נושאים שנדונו בשבוע הזה.

להלן השבועון מיום שישי האחרון, ה-29 לדצמבר 2023: 2023 של סרנה,אביבית משמרי,יורם אורעד,טל סלוצקר,חיים חפר,אמיר גלבע,איזקסון על שלמה אבינרי,ברקוביץ על אור גרוס,והמלצות.

שבועון יקום תרבות

לכל קוראינו שלום,
אנחנו מקווים שאכן שלום לכולכם.
ישראל היא בעיצומה של מלחמה רבת חזיתות, אבל אנחנו כתמיד איתכם כנציגי עולם הספרות הישראלי לדורותיו, שהוא תמיד פעיל למרות הכל גם עכשיו ובמיוחד עכשיו.

קיראו על חידושים באתר בדף הפייסבוק שלנו:

https://www.facebook.com/Yekum.Org

אנו פונים לציבור קוראינו לשלוח אלינו סיפור, מאמר, שיר, ציור, קומיקס, או כל יצירה אחרת, העוסקים בעתיד שאותו היינו רוצים לראות, “אוטופיה”, בניגוד לעתיד שאנו פוחדים שיהיה, “דיסטופיה”.


לקראת סיום שנת 2023 נדון בכמה ספרי תחזיות שהתממשו או שלא בשנת 2023.

ב-2013 פירסם העיתונאי והסופר יגאל סרנה ספר דיסטופי בשם “2023”, ספר שבו הוא חוזה את העתיד לבוא על מדינת ישראל בתאריך זה. בסיומה של שנת 2023 יגאל סרנה בוחן מה התממש מהספר שלו בשנת 2023 האמיתית.


הסופרת אביבית משמרי כתבה ב-2013 ספר עתידני על הציבור החילוני בישראל שיוצא להפגנות כנגד ממשלה דתית רודנית. להלן ראיון עם אביבית משמרי שבו היא בוחנת את התממשות ספרה במציאות של שנת 2023.


יורם אורעד בסיפור חדש על העתיד הרחוק מאוד.


מתוך מגוון החומרים אשר מגיעים לפרויקט אוטופיה נפרסם מידי שבוע יצירה נבחרת, אשר מתארת עתיד אופטימי, רצוי, טוב יותר מההווה. והפעם “בעיר החדשה” של טל סלוצקר.


בימים קודרים אלו, של סוף 2023, זה הזמן להיזכר באחד השירים של תקופה קודרת אחרת – שיא ימי מלחמת ההתשה. לפניכם אחד השירים הידועים ביותר של מלחמת ההתשה, “הימים האחרים” של חיים חפר שהוא רלבנטי הרבה יותר כיום במלחמת עזה. בגירסה המקורית, המקוצרת-המושרת הנודעת של להקת פיקוד מרכז, ובתרגום לאנגלית של אסתר רייזן.


בזמנים אלו של אבל יקום תרבות מרבה לפרסם שירי אבל והספד.


הנה כמה מהמפורסמים ביותר בעברית, אותם כתב המשורר אמיר גלבע על בני משפחתו. אלו קלאסיקות שתורגמו לשפות רבות, וכדרכנו אנו מביאים אותם בשפות השונות שתורגמו אליהן.
נשמת בן אחותי יוסי

פני יהושע

ואחי שותק

עקידת האב – יצחק


המשורר והסופר פרופסור מירון איזקסון מספיד את החוקר וההוגה החשוב פרופסור שלמה אבינרי, שנפטר ב-30 לנובמבר 2023 בגיל 90.


אילן ברקוביץ’ על שיר ללא שם שמתחיל בשורה “הרחם שלי כואב” של אור גרוס.


ובהמלצות סוף שבוע גליה אבן חן ממליצה על הספר “תותים בקופנהגן” וגם על ההצגה “דגון”. חגית בת-אליעזר עם המלצה נלהבת להצגה “העולם של אתמול” בתיאטרון מיקרו בירושלים. ויואב ויכסלפיש ממליץ על הסרט “ילדים של אף אחד”.


אנו מאחלים לכם ולכולנו שנשרוד את האירועים בהצלחה ולמרות הכל נמשיך הלאה לזמנים טובים יותר.

מערכת “יקום תרבות”


קיראו על חידושים באתר גם בדף הפייסבוק שלנו.

ראו את סיכום פרויקט הדיסטופיות של יקום תרבות, על מדינת ישראל שאנו לא רוצים לראות.

אתם מוזמנים להיכנס באופן קבוע לדף האירועים שלנו שבו יש תיעוד של האירועים הספרותיים והתרבותיים שערכה עמותת יקום תרבות לאורך השנים  מ-2010 ואילך.

https://www.yekum.org/2019/07/רשימת-האירועים-שקיימה-עמותת-יקום-תרבו/

אנו מזמינים את ציבור הסופרים לשלוח לפרסום סיפורים שזכו בעבר בפרסים ספרותיים.

https://www.yekum.org/2021/02/פירסום-סיפורים-זוכים-בתחרויות-הודעה-ל/

רשימה של סיפורים כאלו שפורסמו ב”יקום תרבות” תוכלו למצוא כאן.

https://www.yekum.org/2021/02/פירסום-סיפורים-זוכים-בתחרויות-הודעה-ל

אתם מוזמנים גם להיכנס לדף פרויקט הסיפור התנ”כי וההיסטורי שלנו שבו אנחנו מביאים סיפורים קלאסיים וחדשיים ואף עכשוויים על תולדות עם ישראל בימי התנ”ך ולאורך הדורות.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

2 × שתיים =