חגית בת-אליעזר, שגרירת יקום תרבות לאירועים, ממליצה

על ההצגה “התנצלויות פומביות”

כרזת ההצגה "התנצלויות פומביות"
כרזת ההצגה “התנצלויות פומביות”

“סטודיו גשר” זאת קבוצת השחקנים הצעירים של תיאטרון גשר. נעם פרנק בן ה- 20 בחר להעלות את המחזה “התנצלויות פומביות” מאת ג’ון דונלי (John Donnelly) בביצועם של 6 שחקני הסטודיו. זו ההפקה השלישית של שחקני הסטודיו. בשתי ההפקות הקודמות של הקבוצה, “מי כמוני“,  ו-“רומיאו ויוליה“, בבימויה של אילאיל סמל, חברי הקבוצה הצעירה שיחקו בני נוער לצד חברי הלהקה הוותיקה בתפקידי המבוגרים. בהצגה “התנצלויות פומביות” משתתפים שחקני הסטודיו בלבד: בר מיניאלי, ניר כנען, איתמר פרס, אגם אוזלבו, נועה כרמי, סולו גבע. כולם בני 17 עד 23.

ההצגה בוימה ע”י נעם פרנק, אשר תרגם מאנגלית, עיבד, ועיצב תלבושות. יתר על כן, כפי שנודע בשיחה עם הקהל לאחר ההצגה, עבודת העיבוד כללה את עיצוב הדמויות, כיוון שהמחזה כתוב ברצף אחד ללא חלוקה לתפקידים.

העלילה: בבית ספר תיכון נמצאה על קירות השירותים כתובת שנמרחה בצואה ובדם. סגל בית הספר מכנס את התלמידים, את נציגי ההורים, וגורמי התקשורת, כדי להתנצל על המעשה, שנודע ברבים, וכן לחשוף את האחראי לכך. המורים המהוגנים, בחליפות מחויטות אפורות, זהות לנשים ולגברים, עם סריג שחור דק מתחת למקטורן, מתנצלים, בנימוס, בפני הקהל. הם מנסים להסתיר את טיבו של החומר שנמרח על הקירות, מקפידים להשתמש בניסוח “הכתובת קושקשה”, ולא “הכתובת נמרחה”, שעלול לרמוז על צואה. הסגל עסוק בטיהור שם בית הספר בפני מעצבי דעת הקהל, מבלי להתייחס למצוקתו של תלמיד בית הספר, המובעת בכתובת שעל הקיר. עם הזמן, מעטה המהוגנות נקרע והמורים יוצאים מהכלים, במיוחד כשהם מגלים שדלת היציאה ננעלה, ומתדרדרים להשתוללות פרועה.

השפה הבימתית עשירה ועזת מבע. היא כוללת שירה, ריקודים קצביים אישיים וקבוצתיים לפי הכוריאוגרפיה של מעין כהנא לוקסמבורג, שינוי התפאורה ע”י השחקנים, הפסקת חשמל שמשרה חושך מוחלט על הבמה, אלתור בעקבות שיתוף הקהל.

המורים מעוצבים בקשת של טיפוסים, והרובד הבלשי מעשיר את העלילה – מי קשקש/מרח את הכתובת על הקיר? החידה נפתרת בצורה מפתיעה, אחרי שלב של זיהוי מוטעה.

הקהל באולם כלל, בדומה למצב בהצגה, בני נוער ממגמות תיאטרון של בתי ספר תיכון, לצד קהל של מבוגרים, ולאחר ההצגה התקיימה שיחה. תלמידי התיכון בקהל הקשיבו בהערצה לשחקני גשר, שמוכרים להם מסדרות טלוויזיה.

ההצגות הקרובות יתקיימו בהאנגר גשר, כמו כל ההפקות של “סטודיו גשר”.

תמונה מתוך ההצגה "התנצלויות פומביות"
תמונה מתוך ההצגה “התנצלויות פומביות”

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

חמש × אחד =