כל יום שישי יקום תרבות מפיצה שבועון ובו הפניות למאמרים שפורסמו בשבוע החולף, ולעיתים למאמרים שפורסמו ביקום בשנים קודמות באותם נושאים שנדונו בשבוע הזה.

להלן השבועון מיום שישי האחרון, ה-22 לדצמבר 2023: מישקה בן-דוד,ב.מרדכי,בלפור חקק לזכר קרוביו,דבי סער ומלחמה,מלר וכלבים אצל יהודים,נתן על עשיו של קמרט,איתמר על אורבך,השקת ״נכון״,והמלצות.

שבועון יקום תרבות

לכל קוראינו שלום,
אנחנו מקווים שאכן שלום לכולכם.
ישראל היא בעיצומה של מלחמה רבת חזיתות, אבל אנחנו כתמיד איתכם כנציגי עולם הספרות הישראלי לדורותיו, שהוא תמיד פעיל למרות הכל גם עכשיו ובמיוחד עכשיו.

קיראו על חידושים באתר בדף הפייסבוק שלנו:

https://www.facebook.com/Yekum.Org

אנו פונים לציבור קוראינו לשלוח אלינו סיפור, מאמר, שיר, ציור, קומיקס, או כל יצירה אחרת, העוסקים בעתיד שאותו היינו רוצים לראות, “אוטופיה”, בניגוד לעתיד שאנו פוחדים שיהיה, “דיסטופיה”.


בשבועות הבאים, לקראת סיום שנת 2023, נדון בכמה ספרי תחזיות שהתממשו או שלא בשנת 2023.

הסופר מישקה בן דוד חזה בספרו הבדיוני “הכריש” מ-2017 את מתקפת החמאס על ישראל באוקטובר 2023, כמה שנים לפני התרחשותה. כעת, במלאת חודשיים למלחמה, הוא כותב על קונספציות ושברונן, גם במימד האישי, ועל חזונו כיצד לקום מההרס והאבל.

לרגל המצב “יקום תרבות” מפרסם כעת שירי מלחמה ושירי אבל קלאסיים. כמקובל עלינו אנו משתדלים גם להביא את תרגומיהם לשפות זרות כדי שיגיעו לחלקים גדולים באוכלוסיית העולם מעבר לקהל קוראי העברית.הנה שיר נוסף כזה. השיר “יד לאחי חניבעל” של ב. מרדכי (הוא מרדכי ברתנא אביו של המשורר, המבקר, וחוקר הספרות אורציון ברתנא), שהוא גם קריאה לאחווה בין התרבות הכנענית ממוצא לבנוני של קרתגו, עירו של חניבעל, והתרבות העברית.


בטבח שמחת תורה 2023 נרצחו קרוביו של המשורר בלפור חקק, שהם מחותניו של אחיו התאום הרצל חקק. שני שירים לזכרם.


המשוררת דבי סער בשיר על ימי מלחמה, לא דווקא אלו שעכשיו, בעקבות חוויית ילדות שחוותה כששהתה במטולה.


ולנושאים אחרים.יצחק מלר על הקשר בין כלבים לבין בני האדם ביצירותיהם של סופרים וציירים יהודים. בחלק א’ על הכלב אצל יורם קניוק, פנחס בורשטיין (מריאן), וקפקא.


חווה נתן כותבת על הרומן התנ”כי ההיסטורי של חגי קמרט “איש בא משעיר” (2023), המתאר בפירוט ובצורה סימפטית את חייו של האח הבכור והדחוי של יעקב אבינו – עשיו – המוצג בדרך כלל בצורה שלילית, שלא בצדק.


יואב איתמר סוקר את מגוון השירים בספרו החדש של המשורר, מבקר השירה, והחוקר ניקולא יוזגוף אורבך “עטלף אור”.


במסגרת הודעות על אירועי ספרות ואירועי יקום תרבות אנו מודיעים על אירוע ההשקה לגליון 11 של כתב העת ״נכון״, ביום רביעי 3/1/24, שעה 20:00, בבית הסופר בתל-אביב, הכניסה חופשית.ולבסוף בהמלצות סוף השבוע חגית בת-אליעזר ממליצה על התערוכה “חיי יוסף” של יונתן הירשפלד.


אנו מאחלים לכם ולכולנו שלמרות הכל נמשיך הלאה לזמנים טובים יותר.

מערכת “יקום תרבות”


קיראו על חידושים באתר גם בדף הפייסבוק שלנו.

ראו את סיכום פרויקט הדיסטופיות של יקום תרבות, על מדינת ישראל שאנו לא רוצים לראות.

אתם מוזמנים להיכנס באופן קבוע לדף האירועים שלנו שבו יש תיעוד של האירועים הספרותיים והתרבותיים שערכה עמותת יקום תרבות לאורך השנים  מ-2010 ואילך.

https://www.yekum.org/2019/07/רשימת-האירועים-שקיימה-עמותת-יקום-תרבו/

אנו מזמינים את ציבור הסופרים לשלוח לפרסום סיפורים שזכו בעבר בפרסים ספרותיים.

https://www.yekum.org/2021/02/פירסום-סיפורים-זוכים-בתחרויות-הודעה-ל/

רשימה של סיפורים כאלו שפורסמו ב”יקום תרבות” תוכלו למצוא כאן.

https://www.yekum.org/2021/02/פירסום-סיפורים-זוכים-בתחרויות-הודעה-ל

אתם מוזמנים גם להיכנס לדף פרויקט הסיפור התנ”כי וההיסטורי שלנו שבו אנחנו מביאים סיפורים קלאסיים וחדשיים ואף עכשוויים על תולדות עם ישראל בימי התנ”ך ולאורך הדורות.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

ארבע × חמש =