כל יום שישי יקום תרבות מפיצה שבועון ובו הפניות למאמרים שפורסמו בשבוע החולף, ולעיתים למאמרים שפורסמו ביקום בשנים קודמות באותם נושאים שנדונו בשבוע הזה.

להלן השבועון מיום שישי האחרון, ה-3 לנובמבר 2023: אלי שי, דן פגיס, אמיר גלבע, גילי דנון באוטופיה, גרנות על בית דוד, אמיר גלבע על שבתאי צבי, אורי אל-גד ועזריאל לורבר על שינוי אקלים, והמלצות.

שבועון יקום תרבות

לכל קוראינו אנו מקווים ששלום לכולכם.
ישראל נכנסה כידוע לכם ב-7 לאוקטובר 2023 למלחמה לאחר הטבח המזעזע של אנשי חמאס באזרחים שלווים בעוטף עזה, בדיוק חמישים שנה לאחר פרוץ מלחמת יום כיפור. כעת אנחנו במלחמה שכוללת גם את החיזבאללה בלבנון, שיש המכנים אותה מלחמת שמחת תורה ויש שקוראים לה מלחמת עזה.

“יקום תרבות” ממשיך לפעול כמקודם ואנחנו משתדלים להביא יצירות שישקפו את האירועים מבחינה ספרותית ומבחינות אחרות, ומפרסמים שירי מלחמה ואבל רבים, לצד יצירות אחרות – להזכיר לכולנו שהתרבות ממשיכה להתקיים ותמיד תמשיך להתקיים.

אנו פונים לציבור קוראינו לשלוח אלינו סיפור, מאמר, שיר, ציור, קומיקס, או כל יצירה אחרת, העוסקים בעתיד שאותו היינו רוצים לראות, “אוטופיה”, בניגוד לעתיד שאנו פוחדים שיהיה, “דיסטופיה”.


חוקר השבתאות ד”ר אלי שי מהרהר על המצב מאז פריצת מלחמת שמחת תורה ב-7 באוקטובר 2023, ומזהיר מפני תגובה של השתוללות על רקע חרדות שואה, שעלולה להביא לאפוקליפסה לשני הצדדים.


שיר של המשורר החשוב דן פגיס שלא נס ליחו גם בנובמבר 2023, לאחר פריצת מלחמת שמחת תורה באוקטובר 2023. הנה הוא שוב לפניכם באדיבות משפחת פגיס ביחד עם תרגומו לאנגלית.


אחד משירי האבל המפורסמים ביותר בשירה העברית החדשה, “יצחק” של אמיר גלבע, בעברית, באנגלית, ובסלובנית.


ולנושאים אחריםיצירה נוספת בפרויקט אוטופיה שמתארת מציאות טובה יותר מזאת שאנו חיים בה כעת, של המשורר גילי דנון.


משה גרנות מנתח את התעמולה של שושלת בית דוד המשוקעת בספר שמואל התנ”כי.


חזרה לסיפורו של משיח השקר שבתאי צבי ואישתו השלישית שרה, שהטריפו את דעתם של אלפים במאה ה-17, כפי שהם מתוארים במחזור שירים מאת המשורר הידוע אמיר גלבוע.


ד”ר אורי אל-גד מסביר מדוע לדעתו המסקנות על השפעת האדם על האקלים נמהרות, וד”ר אמנון סטופ מסביר מדוע מדעני האקלים צודקים.


ד”ר עזריאל לורבר על ההשפעות הקטסטרופליות של שינוי האקלים החזוי ועל חוסר האונים של המערכת הפוליטית להתמודד, ומכאן על האפוקליפסה הצפויה, וד”ר אמנון סטופ מסביר מדוע דווקא יש מה לעשות ויש תקווה למנוע את האפוקליפסה.


ולבסוף בהמלצות לסוף השבוע אמנון סטופ ממליץ על הספר “קסם אפל”, וחגית בת-אליעזר ממליצה על הסדרה בקתדרה “נעבור את זה יחד”


אנו מאחלים לכם ולכולנו שנשרוד את האירועים בהצלחה ולמרות הכל נמשיך הלאה לזמנים טובים יותר.

מערכת “יקום תרבות”


קיראו על חידושים באתר גם בדף הפייסבוק שלנו.

ראו את סיכום פרויקט הדיסטופיות של יקום תרבות, על מדינת ישראל שאנו לא רוצים לראות.

אתם מוזמנים להיכנס באופן קבוע לדף האירועים שלנו שבו יש תיעוד של האירועים הספרותיים והתרבותיים שערכה עמותת יקום תרבות לאורך השנים  מ-2010 ואילך.

https://www.yekum.org/2019/07/רשימת-האירועים-שקיימה-עמותת-יקום-תרבו/

אנו מזמינים את ציבור הסופרים לשלוח לפרסום סיפורים שזכו בעבר בפרסים ספרותיים.

https://www.yekum.org/2021/02/פירסום-סיפורים-זוכים-בתחרויות-הודעה-ל/

רשימה של סיפורים כאלו שפורסמו ב”יקום תרבות” תוכלו למצוא כאן.

https://www.yekum.org/2021/02/פירסום-סיפורים-זוכים-בתחרויות-הודעה-ל

אתם מוזמנים גם להיכנס לדף פרויקט הסיפור התנ”כי וההיסטורי שלנו שבו אנחנו מביאים סיפורים קלאסיים וחדשיים ואף עכשוויים על תולדות עם ישראל בימי התנ”ך ולאורך הדורות.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

3 × 2 =