כל יום שישי יקום תרבות מפיצה שבועון ובו הפניות למאמרים שפורסמו בשבוע החולף, ולעיתים למאמרים שפורסמו ביקום בשנים קודמות באותם נושאים שנדונו בשבוע הזה.

להלן השבועון מיום שישי האחרון, ה-27 לאוקטובר 2023: הדס מזרחי, טראומה לאומית, דוד אבידן, חגית בת-אליעזר, רבין, אלכס גורדון על רתנאו, אל-גד על שינוי אקלים, עדן שפילמן, והמלצות.

שבועון יקום תרבות

ישראל נכנסה כידוע לכם ב-7 לאוקטובר 2023 למלחמה לאחר הטבח המזעזע של אנשי חמאס באזרחים שלווים בעוטף עזה, בדיוק חמישים שנה לאחר פרוץ מלחמת יום כיפור. כעת אנחנו במלחמה שכוללת גם את החיזבאללה בלבנון, שיש המכנים אותה מלחמת שמחת תורה ויש שקוראים לה מלחמת עזה.

“יקום תרבות” ממשיך לפעול כמקודם ואנחנו משתדלים להביא גם יצירות שישקפו בדרך זאת או אחרת את האירועים מבחינה ספרותית ומבחינות אחרות, לצד יצירות אחרות להזכיר לכולם שהתרבות ממשיכה להתקיים ותמיד תמשיך להתקיים.

אנו פונים לציבור קוראינו לשלוח אלינו סיפור, מאמר, שיר, ציור, קומיקס, או כל יצירה אחרת, העוסקים בעתיד שאותו היינו רוצים לראות, “אוטופיה”, בניגוד לעתיד שאנו פוחדים שיהיה, “דיסטופיה”.


השבוע לצערנו עזבה את העולם הזה הסופרת והמשוררת הדס מזרחי בגיל צעיר. טל סלוצקר ידידה כותב מאמר הספד עליה.

הדס מזרחי כותבת ביקום תרבות

מאמרים על הדס מזרחי ביקום תרבות

ד”ר חג’ג’ ברגר עוסקת בתמודדות עם טראומה לאומית בעקבות המלחמה.


לרגל הימים הקשים שאנחנו עוברים הנה אחד השירים הידועים ביותר של המשורר דוד אבידן בעברית ובתרגום לאנגלית, וגם ביצועים קוליים של אבידן עצמו ויוצרים אחרים כמו קורין אלאל וצוות הסדרה “היהודים באים”.


בהשפעת האירועים כתבה חגית בת-אליעזר שיר אקטואלי.


ד״ר אילן ברקוביץ על שיריו של נועם דובב שלכאורה חזו את הטבח של חמאס, אבל חסרה בהן נקודת המבט של הזעם הישראלי.


השבוע חל יום האבל להרצחו של ראש הממשלה יצחק רבין. לציון המועד הנה רשימה מאת אליעזר שמאלי, מורו של רבין, על רבין.


אלכס גורדון מספר על אחת הדמויות המרתקות של המאה ה-20, וולטר רתנאו. יהודי שטוענים שהציל את גרמניה מהפסד מהיר במלחמת העולם הראשונה, הפך לשר החוץ בגרמניה שלאחריה, והיה מוצלח כל כך שנרצח בידי קבוצה לאומנית קדם נאצית.


ובכל זאת להזכיר לנו שיש גם דברים אחרים לא רק מלחמות ורציחות.ד״ר אורי אל-גד מסביר מדוע לדעתו המסקנות על השפעת האדם על האקלים נמהרות, וד״ר אמנון סטופ מסביר מדוע מדעני האקלים צודקים.


 אנו ממשיכים, דווקא בזמנים אלו, לפרסם בפרויקט אוטופיה יצירות אשר מתארות עתיד אופטימי, רצוי, טוב יותר מההווה. והפעם “חדר” של עדן מיטל שפילמן.


ולבסוף בהמלצות סוף השבוע חגית בת-אליעזר ממליצה על הסרט הצרפתי “חף מפשע” במסגרת הקרנות חינם בסינמטק חולון.
אנו מאחלים לכם ולכולנו שנשרוד את האירועים בהצלחה ולמרות הכל נמשיך הלאה לזמנים טובים יותר.

מערכת “יקום תרבות”


קיראו על חידושים באתר גם בדף הפייסבוק שלנו.

ראו את סיכום פרויקט הדיסטופיות של יקום תרבות, על מדינת ישראל שאנו לא רוצים לראות.

אתם מוזמנים להיכנס באופן קבוע לדף האירועים שלנו שבו יש תיעוד של האירועים הספרותיים והתרבותיים שערכה עמותת יקום תרבות לאורך השנים  מ-2010 ואילך.

https://www.yekum.org/2019/07/רשימת-האירועים-שקיימה-עמותת-יקום-תרבו/

אנו מזמינים את ציבור הסופרים לשלוח לפרסום סיפורים שזכו בעבר בפרסים ספרותיים.

https://www.yekum.org/2021/02/פירסום-סיפורים-זוכים-בתחרויות-הודעה-ל/

רשימה של סיפורים כאלו שפורסמו ב”יקום תרבות” תוכלו למצוא כאן.

https://www.yekum.org/2021/02/פירסום-סיפורים-זוכים-בתחרויות-הודעה-ל

אתם מוזמנים גם להיכנס לדף פרויקט הסיפור התנ”כי וההיסטורי שלנו שבו אנחנו מביאים סיפורים קלאסיים וחדשיים ואף עכשוויים על תולדות עם ישראל בימי התנ”ך ולאורך הדורות.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

6 + חמש =