כל יום שישי יקום תרבות מפיצה שבועון ובו הפניות למאמרים שפורסמו בשבוע החולף, ולעיתים למאמרים שפורסמו ביקום בשנים קודמות באותם נושאים שנדונו בשבוע הזה.

להלן השבועון מיום שישי האחרון, ה-10 לנובמבר 2023: “גן קופים” של נשר וקריץ,ארנבורג “את חכי לי”,גולדברג על אפוקליפסה אורבנית,רותי סבט מקיבוץ מגן,ברקוביץ’ על ברבי,מכון הרצל,והמלצות.

שבועון יקום תרבות

לכל קוראינו אנו מקווים ששלום לכולכם.
ישראל נכנסה כידוע לכם ב-7 לאוקטובר 2023 למלחמה לאחר הטבח המזעזע של אנשי חמאס באזרחים שלווים בעוטף עזה, בדיוק חמישים שנה לאחר פרוץ מלחמת יום כיפור. כעת אנחנו במלחמה שכוללת גם את החיזבאללה בלבנון, שיש המכנים אותה מלחמת שמחת תורה ויש שקוראים לה מלחמת עזה.

“יקום תרבות” ממשיך לפעול כמקודם ואנחנו משתדלים להביא יצירות שישקפו את האירועים מבחינה ספרותית ומבחינות אחרות, ומפרסמים שירי מלחמה ואבל רבים, לצד יצירות אחרות – להזכיר לכולנו שהתרבות ממשיכה להתקיים ותמיד תמשיך להתקיים.

אנו פונים לציבור קוראינו לשלוח אלינו סיפור, מאמר, שיר, ציור, קומיקס, או כל יצירה אחרת, העוסקים בעתיד שאותו היינו רוצים לראות, “אוטופיה”, בניגוד לעתיד שאנו פוחדים שיהיה, “דיסטופיה”.


לרגל יום השנה לפטירתו של הסופר וחוקר הספרות ראובן קריץ, ב-7 בנובמבר 2020, ד”ר אלי אשד מספר כיצד פרשה קטנה ולא ידועה בחייו – סיפור כתיבת ספר מחקרי על יצירתו, לכאורה בידי חוקרת, ולמעשה בידי קריץ עצמו – שימשה בעקבות מאמר של אשד על הפרשה כבסיס לסרטו החדש של אבי נשר “גן-קופים”.


בוריס ארנבורג מביא בתרגום חדש את שירו המפורסם והמרגש של המשורר הרוסי קונסטנטין סימונוב, ואנו מביאים לצידו את התרגום הישן והמפורסם של אברהם שלונסקי, ואת התרגום הפחות מפורסם של שלמה אבן שושן.


אבי גולדברג קרא גליון מיוחד עם תחזיות דיסטופיות אפוקליפטיות לאמסטרדם, והתעורר לתוך ידיעות על אפוקליפסה בעוטף עזה. הוא כותב על הגליון והדמיון.


מתוך מגוון החומרים אשר מגיעים לפרויקט אוטופיה נפרסם מידי שבוע יצירה נבחרת, אשר מתארת עתיד אופטימי, רצוי, טוב יותר מההווה. והפעם עם רותי סבט מקיבוץ מגן.


טובה נווה מייחלת בשיר לההיפך ממגדל בבל, לכך שכל האנושות תתקשר בשפה אחת, שפת האנושיות.


אילן ברקוביץ’ על “עטוית חיג׳אב” של דוד ברבי, המבקש לראות את האפשרות של כולנו להיות בני אדם טובים.


 ד”ר חני ברקת גלנצר מתארת פרוייקט אדיר שתוכנן אך לא הוגשם: מכון לזכר תיאודור הרצל על חוף ים תל אביב.


ולבסוף בהמלצות סוף השבוע חגית בת-אליעזר ממליצה על הסרט “הילד” של יהב וינר ז”ל מקיבוץ כפר עזה.

אנו מאחלים לכם ולכולנו שנשרוד את האירועים בהצלחה ולמרות הכל נמשיך הלאה לזמנים טובים יותר.

מערכת “יקום תרבות”


קיראו על חידושים באתר גם בדף הפייסבוק שלנו.

ראו את סיכום פרויקט הדיסטופיות של יקום תרבות, על מדינת ישראל שאנו לא רוצים לראות.

אתם מוזמנים להיכנס באופן קבוע לדף האירועים שלנו שבו יש תיעוד של האירועים הספרותיים והתרבותיים שערכה עמותת יקום תרבות לאורך השנים  מ-2010 ואילך.

https://www.yekum.org/2019/07/רשימת-האירועים-שקיימה-עמותת-יקום-תרבו/

אנו מזמינים את ציבור הסופרים לשלוח לפרסום סיפורים שזכו בעבר בפרסים ספרותיים.

https://www.yekum.org/2021/02/פירסום-סיפורים-זוכים-בתחרויות-הודעה-ל/

רשימה של סיפורים כאלו שפורסמו ב”יקום תרבות” תוכלו למצוא כאן.

https://www.yekum.org/2021/02/פירסום-סיפורים-זוכים-בתחרויות-הודעה-ל

אתם מוזמנים גם להיכנס לדף פרויקט הסיפור התנ”כי וההיסטורי שלנו שבו אנחנו מביאים סיפורים קלאסיים וחדשיים ואף עכשוויים על תולדות עם ישראל בימי התנ”ך ולאורך הדורות.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

3 × 5 =