כל יום שישי יקום תרבות מפיצה שבועון ובו הפניות למאמרים שפורסמו בשבוע החולף, ולעיתים למאמרים שפורסמו ביקום בשנים קודמות באותם נושאים שנדונו בשבוע הזה.

להלן השבועון משני ימי שישי האחרונים. יום שישי ה-13 באוקטובר: חיים גורי, יורם אורעד על אח שלא חזר, גרנות עם גורי, ברקוביץ על נובק, אלעד ארנון על אלוהים, חגית על גיסר אורון,טובה נווה, והמלצות. ויום שישי ה-20 לאוקטובר: רינה הברון אשת בארי, מיכל דורון, מלמד ומלחמה עם איראן, אבנר טריינין, גוברין על טריינין, ברקוביץ’, טשרניחובסקי, סרטים על מורים,שיר אוטופי, ג’ונתן סוויפט, והמלצות.

שבועון יקום תרבות

לכל קוראינו אנו מקווים ששלום לכולכם,

ב-7 לאוקטובר 2023 נכנסה ישראל לסבב מלחמה לאחר מעשי הטבח המזעזעים של אנשי חמאס באזרחים שלווים בעוטף עזה, בדיוק חמישים שנה לאחר פרוץ מלחמת יום הכיפורים. כעת אנחנו במלחמה אכזרית שמתחילה כנראה לכלול גם את החיזבאללה.

“יקום תרבות” ממשיכה לפעול כמקודם, ואנחנו משתדלים להביא גם יצירות שישקפו בדרך זאת או אחרת את האירועים מבחינה ספרותית ומבחינות אחרות, לצד יצירות אחרות.
ובעיקר, להזכיר לכולנו שהתרבות ממשיכה להתקיים ותמיד תמשיך להתקיים.

אנו מפנים את קוראינו למכתב וועד יקום תרבות:

גם בימים אלו, ואולי דווקא בימים אלו, אנו פונים לציבור קוראינו לשלוח אלינו סיפור, מאמר, שיר, ציור, קומיקס, או כל יצירה אחרת, העוסקים בעתיד שאותו היינו רוצים לראות, “אוטופיה”, בניגוד לעתיד שאנו פוחדים שיהיה, “דיסטופיה”.


לציון מאה שנה להולדתו של חיים גורי הנה שיר שלו שבו המשורר מתאר את העתיד לבוא.


יורם אורעד בסיפור מנקודת המבט של אחיו הצעיר של חייל בחזית במלחמת יום הכיפורים. תמיד רלוונטי ולאור מאורעות השבת 7/10/23 רלוונטי ממש עכשיו.


ראיון מקיף של ד״ר משה גרנות עם חיים גורי ז״ל שנערך בשנת 2000, עם תשובה, פוסט-סקריפט, של גורי שממנו ניתן להתרשם מהאיש ואופיו.


אילן ברקוביץ׳ על השיר ״יערות הכרמל״ של אלה נובק.


אלעד ארנון בשיר יוצא דופן על האלוהים והקיום לרגל שנה חדשה.


חגית בת אליעזר ממליצה על ספר שיריה של המשוררת המנוחה תמרה גיסר אורון “האשה המסתתרת בעלית ביתך”.


בתגובה למאורעות המזעזעים השבוע כתבה טובה נווה את השיר המובא כאן.


 ובהמלצות סוף השבוע ממליצה חגית בת-אליעזר על הסרט “נוסטלגיה”.

________________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________________

הסופרת רינה הברון המנוחה הייתה אחת מבנותיו הידועות של קיבוץ בארי בעוטף עזה, שגם כתבה את ההיסטוריה שלו. לצערנו עד כמה שידוע כרגע ילדיה חטופים בעזה. להלן סיפור היסטורי שכתבה על על ימי בית החשמונאים שבו מופיעה בפתיחה דמות המבוססת על אחת מבנותיה.


 מיכל דורון בשני שירים על מלחמה והשפעותיה על אנשים.


דוד מלמד מהרהר כיצד יכולים להיראות פני הדברים לאחר מלחמה עם איראן שכרגע נראית לא בלתי אפשרית.


להלן מחזור שירים מפורסם וזוכה בפרסים על שם עגנון וביאליק של המשורר והמדען אבנר טריינין שפורסם במקור ב-1976, על העתיד לבוא, המזכיר את המציאות של שנת 2023.


פרופסור נורית גוברין כתבה מאמר על יצירתו של אבנר טריינין מחבר “ימים באים”.


ד”ר אילן ברקוביץ’ על שירה של מכי חכם נאמן שממש חזה את כשלון ההנהגה באסון התקפת החמאס על ישראל.


ולשם איזון באשר לפעולות אפשריות שלנו בעזה, שיר במחזור השירים של המשורר שאול טשרניחובסקי על המלך שאול, על צלו של המלך המבקש נקמה לאחר מותו.וכדי להזכיר לנו שיש גם דברים אחרים לא רק מלחמות וזוועות.קרן זוהר סוקרת שני סרטים מפסטיבל חיפה ששניהם עוסקים במורים.


מתוך מגוון החומרים אשר מגיעים לפרויקט אוטופיה נפרסם מידי שבוע יצירה נבחרת, אשר מתארת עתיד אופטימי, רצוי, טוב יותר מההווה. והפעם “עולם לאחר יום הולדת” של רבקה גיל שפילברג.


דווקא בימים כאלו צריך הומור, ובודאי לא להיצמד למסכים עם הברברת האינסופית ותמונות הזוועה. אבי גולדברג מביא לנו מפניניו של הסטיריקן אולי הידוע ביותר בשפה האנגלית – ג’ונתן סוויפט.


ולבסוף בהמלצות סוף השבוע, חגית בת-אליעזר ממליצה על הסדרה התיעודית של נטפליקס “ארנולד”.אנו מאחלים לכם ולכולנו שנשרוד את האירועים, ולמרות הכל נמשיך הלאה לזמנים טובים יותר.

מערכת “יקום תרבות”


קיראו על חידושים באתר גם בדף הפייסבוק שלנו.

ראו את סיכום פרויקט הדיסטופיות של יקום תרבות, על מדינת ישראל שאנו לא רוצים לראות.

אתם מוזמנים להיכנס באופן קבוע לדף האירועים שלנו שבו יש תיעוד של האירועים הספרותיים והתרבותיים שערכה עמותת יקום תרבות לאורך השנים  מ-2010 ואילך.

https://www.yekum.org/2019/07/רשימת-האירועים-שקיימה-עמותת-יקום-תרבו/

אנו מזמינים את ציבור הסופרים לשלוח לפרסום סיפורים שזכו בעבר בפרסים ספרותיים.

https://www.yekum.org/2021/02/פירסום-סיפורים-זוכים-בתחרויות-הודעה-ל/

רשימה של סיפורים כאלו שפורסמו ב”יקום תרבות” תוכלו למצוא כאן.

https://www.yekum.org/2021/02/פירסום-סיפורים-זוכים-בתחרויות-הודעה-ל

אתם מוזמנים גם להיכנס לדף פרויקט הסיפור התנ”כי וההיסטורי שלנו שבו אנחנו מביאים סיפורים קלאסיים וחדשיים ואף עכשוויים על תולדות עם ישראל בימי התנ”ך ולאורך הדורות.

הפוסט הקודםרציחתו של ולתר רתנאו
הפוסט הבאהתחממות גלובלית – הגרסה הסקפטית
תחומי הענין הספרותיים שלי מאז ילדותי היו מדע בדיוני ופנטזיה, בתחילת המאה ה-21 גיליתי מחדש את הקומיקס, ובפרט את המנגה והאנימה. קיבלתי תואר ד"ר בפיסיקה מאוניברסיטת תל-אביב, בתחום האסטרופיסיקה. אך מאז שנת 2000 אני עוסק בתחום הסביבה, במסגרת בית הספר לסביבה ולמדעי כדור הארץ באוניברסיטת תל-אביב. כמו כן, עבדתי במרכז הבינתחומי לחיזוי טכנולוגי שליד אוניברסיטת תל-אביב המתמחה בעתידנות.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

חמש − חמש =