כל יום שישי יקום תרבות מפיצה שבועון ובו הפניות למאמרים שפורסמו בשבוע החולף, ולעיתים למאמרים שפורסמו ביקום בשנים קודמות באותם נושאים שנדונו בשבוע הזה.

להלן השבועון מיום שישי האחרון, ה-18 אוגוסט 2023: אלי אשד עם איתי בחור,יובל גלעד,כשר על ברדיצ׳בסקי,שמיר על נבואות אלתרמן,שלוש לכבוד טשרניחובסקי,ברקוביץ׳ על נעם שליט,והמלצות.

שבועון יקום תרבות

אנו פונים לציבור קוראינו לשלוח אלינו סיפור, מאמר, שיר, ציור, קומיקס, או כל יצירה אחרת, העוסקים בעתיד שאותו היינו רוצים לראות, “אוטופיה”, בניגוד לעתיד שאנו פוחדים שיהיה, “דיסטופיה”.


קראו ראיון של אלי אשד עם איתי בחור, סופר, מוציא לאור, ואחד הפעילים הבולטים במאבק כנגד ההפיכה המשטרית. שבו הוא מסביר את האתגרים באור-עקיבא, ואת החשיבות שב”הפגנת התרבות” היחודית שיצרו שם.


יובל גלעד בשירים שהם אקטואליים מאוד לצערנו על מלחמה במקום רחוק או קרוב מאוד.


השבוע ב-19 באוגוסט 1865 נולד הסופר וההוגה החשוב מיכה יוסף בן גריון ברדיצ’בסקי. להלן פרק הסיום מספרו המדהים של רימון כשר שמראה שהוא התענין מאוד בדת הפגאנית הקדומה של עם ישראל.


השבוע ב-14 באוגוסט חל יום הולדתו של המשורר הדגול נתן אלתרמן. ולציון המועד אנו מביאים מאמר של זיוה שמיר שבודק נבואות שונות ביצירתו הענפה של אלתרמן.


בשבוע הבא ב-20 באוגוסט הוא יום הולדתו של המשורר שאול טשרניחובסקי. לציון המועד הנה שלוש הבלדות המסיימות את מחזור השירים המפורסם של המשורר על חייו ומותו של המלך שאול בן קיש. כולל תרגום לאנגלית כשיש.
על מותו של המלך שאול.

שאול בעין דור

על הרי גלבע


אילן ברקוביץ’ על מורי האולפנים ללימוד עברית, ועל יחסי האנוש שמשתקפים בשירה של נעם שליט.


ולסיום בהמלצות סוף שבוע שלנו חגית בת-אליעזר ממליצה על “מה קרה לעולם” בקאמרי.

אנו מקווים שתיהנו,

מערכת “יקום תרבות”


קיראו על חידושים באתר גם בדף הפייסבוק שלנו.

ראו את סיכום פרויקט הדיסטופיות של יקום תרבות, על מדינת ישראל שאנו לא רוצים לראות.

אתם מוזמנים להיכנס באופן קבוע לדף האירועים שלנו שבו יש תיעוד של האירועים הספרותיים והתרבותיים שערכה עמותת יקום תרבות לאורך השנים  מ-2010 ואילך.

https://www.yekum.org/2019/07/רשימת-האירועים-שקיימה-עמותת-יקום-תרבו/

אנו מזמינים את ציבור הסופרים לשלוח לפרסום סיפורים שזכו בעבר בפרסים ספרותיים.

https://www.yekum.org/2021/02/פירסום-סיפורים-זוכים-בתחרויות-הודעה-ל/

רשימה של סיפורים כאלו שפורסמו ב”יקום תרבות” תוכלו למצוא כאן.

https://www.yekum.org/2021/02/פירסום-סיפורים-זוכים-בתחרויות-הודעה-ל

אתם מוזמנים גם להיכנס לדף פרויקט הסיפור התנ”כי וההיסטורי שלנו שבו אנחנו מביאים סיפורים קלאסיים וחדשיים ואף עכשוויים על תולדות עם ישראל בימי התנ”ך ולאורך הדורות.

הפוסט הקודםקיצור תולדות המחלוקת
הפוסט הבאהשיר ״פסיק תפסיק״ של בת-ציון ימיני
תחומי הענין הספרותיים שלי מאז ילדותי היו מדע בדיוני ופנטזיה, בתחילת המאה ה-21 גיליתי מחדש את הקומיקס, ובפרט את המנגה והאנימה. קיבלתי תואר ד"ר בפיסיקה מאוניברסיטת תל-אביב, בתחום האסטרופיסיקה. אך מאז שנת 2000 אני עוסק בתחום הסביבה, במסגרת בית הספר לסביבה ולמדעי כדור הארץ באוניברסיטת תל-אביב. כמו כן, עבדתי במרכז הבינתחומי לחיזוי טכנולוגי שליד אוניברסיטת תל-אביב המתמחה בעתידנות.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

7 − 3 =