כריכת ספרו של דניאל באומגרטן ״זיהוי טווח רחוק״
כריכת ספרו של דניאל באומגרטן ״זיהוי טווח רחוק״

צעדים בשדרה / דניאל באומגרטן

(לזכר ניר כ”ץ, ליז טורבישי, חן לנגר ושירה בנקי ז”ל)

אֲדָווֹת מִתְהַוּוֹת סְבִיב צְעָדֵינוּ בַּשְּׂדֵרָה

הוֹלְכִים וּמַדְחִיקִים שֶעַל גַּבֵּינוּ הֻצְּבָה מַטָּרָה.

הָעֲטַלֵּפִים הַמְבַקְשִים לַחֲטֹף אֶת פֵּרוֹת אַהֲבָתֵנוּ

יוּכְלוּ רַק לְלַקֵּט מֵהַשֹּבֶל שֶנִּשְׂרָךְ אַחֲרֵינוּ.

דּוֹרְסֵי הַלַּיְלָה יַמְתִּינוּ לִשְׁעַת כֹּשֶר

לְפַגֵּעַ וְלִבְרֹחַ.

אַךְ אֲנַחְנוּ נַמְשִיךְ:

הָאֲדָמָה עוֹד תִּדּוֹם מֵרְעִידוֹתֶיהָ.

לקראת העברת החוק לביטול עילת הסבירות בכנסת בקריאות שנייה ושלישית, הכריזו מנהיגי המחאה נגד הרפורמה המשפטית על צעדה שיצאה מצומת קפלן וכיכר הדמוקרטיה בתל אביב לכיוון רחוב קפלן שמול הכנסת בירושלים. אלפי צועדים וצועדות הצטרפו לצעדה, בהם גם המשורר דניאל באומגרטן, שלקח חלק במקטע אחד שלה, ועתיד להשתתף באירוע של מחאת הסופרות והסופרים שבו יוקראו פסוקים ממגילת איכה לקראת תשעה באב.

השיר שלפנינו לקוח מתוך ספר שיריו השלישי, “זיהוי טווח רחוק” (2020, הוצאת פרדס, עורך אלי אליהו, עמ’ 21). קדמו לספר הזה הספרים “למרות שהמשורר הזהיר” (2011, הוצאת גוונים) ו”כתב יתדות” (2014, הוצאת פרדס). באומגרטן, יליד 1982, איש חינוך מדופלם ומשפטן בעברו, מרבה לפרסם את שירו זה כאחד משירי הדגל שלו. השיר בן שמונה הטורים מוקדש לזכרם של מי שנרצחו בפיגוע הירי בבר נוער, בית אגודת הלהט”ב בתל אביב, ב-1.8.2009, ניר כ”ץ וליז טורבישי והמדריך חן לנגר, שנפצע בפיגוע ומת כעבור 11 שנים. הוא מוקדש גם לזכרה של שירה בנקי, שנרצחה בידי ישי שליסל בעת שצעדה במצעד הגאווה בירושלים ב-2015.

בתחילת אירועי המחאה פורסם שיר-דיגום של באומגרטן לשירו המפורסם של המשורר הפלסטיני מחמוד דרוויש, “תרשום, אני ערבי”. באומגרטן רשם לחבר הכנסת אבי מעוז, יושב ראש מפלגת נעם, שחרט על דגלו את קידוש הזהות היהודית הלאומית על פני כיבוד זהויות אחרות, בהן הזהות הלהט”בית, שיר משלו, “תרשום, אני הומו”, והשיר זכה לתהודה רבה.

נשים נא לב לשיר האזהרה של באומגרטן, וגם לשיר התוכחה שלו, ונדע לראות את החשיבות הגדולה שיש בהם עבור כולנו כחברה. או כמאמר המשורר בשיר שלפנינו, שיש לו בתחילה אף מערכת חריזה (אאבב), שנפרמת לקראת סופו: חרף דורסי הלילה, שימתינו לשעת כושר, מצעד החופש, האהבה, והגאווה ימשיך עוד לצעוד.

קיראו גם :

כתב יתדות ענת חנה לזרע על דניאל באומגרטן

כריכת״למרות שהמשורר הזהיר״ של דניאל באומגרטן
כריכת״למרות שהמשורר הזהיר״ של דניאל באומגרטן

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

2 × 5 =