כל יום שישי יקום תרבות מפיצה שבועון ובו הפניות למאמרים שפורסמו בשבוע החולף, ולעיתים למאמרים שפורסמו ביקום בשנים קודמות באותם נושאים שנדונו בשבוע הזה. השבוע לרגל יום ירושלים הבאנו מאמרים שפורסמו ביקום תרבות בעבר והקשורים לירושלים.

להלן השבועון מיום שישי האחרון, ה-19 מאי 2023: ברקוביץ על פרחאת פרחאת וירושלים,דרך בורמה,יוסקה מאיור,״נכון״ 10,גרנות על יונתן לוי,נצר על פרוין שמואלי,האח ז’בוטינסקי,שירי הפיכה,והמלצות.

שבועון יקום תרבות

תחרות השירה “רוח החופש” ותחרויות “פו 2023” הסתיימו, נודיע בקרוב על הזוכים.

ביום שלישי 23//23 נקיים אירוע לכבוד אדגר אלן פו, בו נכריז גם על הזוכים בתחרויות פו 2023 לנוער ולבוגרים. הכניסה ללא תשלום.

לכבוד יום ירושלים שחל אתמול, אילן ברקוביץ׳ על שירו המתורגם מערבית של המשורר פרחאת פרחאת, על ירושלים, ויחסו הדו-משמעי אליה.


לפני 75 שנה התגלה הנתיב שהפך להיות “דרך בורמה” שהביא לפריצת המצור על ירושלים. אך מי בדיוק היה המגלה? להלן דיון והשוואה של הגירסאות השונות והמרובות מאת נתי אשד חרמץ.


להלו סיפור קומיקס משנות השישים על גילוי דרך בורמה מאת מרדכי אלון.


השבוע הופיע הקומיקסאי בעברו ואדריכל כיום גיורא רוטמן בערב השקה לספרו של עורך יקום תרבות ד”ר אלי אשד על תולדות הקומיקס העברי. להלן סיפור קומיקס קלאסי מפורסם של רוטמן עם דב זיגלמן על ימי הקמת המדינה “יוסקה מאיור”.
חלק ראשון

והחלק השני


בשבוע הבא בתאריך 22/5/23 יתקיים מפגש לרגל הוצאת גליון ״נכון״ העשירי בהשתתפות ד”ר אלי אשד. לפרטים ראו כאן.

במפגש שהתקיים השבוע עם הסופרת והגרפולוגית מיכל דורון על ספרה “מעבר לגבעות החשופות” תוכלו לצפות כאן.


משה גרנות בביקורת על ספרו של יונתן לוי העוסק בהתעצמות המאבק הפלסטינאי כנגד התודעה היהודית באמצעים שלא שוערו עד כה. ספר שהפך לאופרה.


רות נצר על תערוכת השטיחים של פרוין שמואלי בוכניק בגלריה אגריפס 12, ירושלים, עד 27/5/23.


רבים מכירים את זאב ז’בוטינסקי, אך מעטים יודעים על חברותו במסדר הבונים החופשיים. הנה סקירה על הפרק העלום הזה בחיי הסופר ומייסד התנועה הרביזיוניסטית.


חגית בת-אליעזר על שלושה שירים פוליטיים מתוך שירי ״ישראל תחילת 2023״ של ניקולא יוזגוף-אורבך.


בהמלצות לסוף השבוע ד״ר אלי אשד ממליץ על הסרט התיעודי ״20 ימים במריופול״, וחגית בת-אליעזר ממליצה על המופע הסביבתי ״ונטו״.

אנו מקווים שתיהנו,

מערכת “יקום תרבות”


קיראו על חידושים באתר גם בדף הפייסבוק שלנו.

אתם מוזמנים להיכנס באופן קבוע לדף האירועים שלנו שבו יש תיעוד של האירועים הספרותיים והתרבותיים שערכה עמותת יקום תרבות לאורך השנים  מ-2010 ואילך.

https://www.yekum.org/2019/07/רשימת-האירועים-שקיימה-עמותת-יקום-תרבו/

אנו מזמינים את ציבור הסופרים לשלוח לפרסום סיפורים שזכו בעבר בפרסים ספרותיים.

https://www.yekum.org/2021/02/פירסום-סיפורים-זוכים-בתחרויות-הודעה-ל/

רשימה של סיפורים כאלו שפורסמו ב”יקום תרבות” תוכלו למצוא כאן.

https://www.yekum.org/2021/02/פירסום-סיפורים-זוכים-בתחרויות-הודעה-ל

אתם מוזמנים גם להיכנס לדף פרויקט הסיפור התנ”כי וההיסטורי שלנו שבו אנחנו מביאים סיפורים קלאסיים וחדשיים ואף עכשוויים על תולדות עם ישראל בימי התנ”ך ולאורך הדורות.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

5 × אחד =