תמיכה / ליאור זלמנסון

אֲנִי מַזְמִין אֶתְכֶם לִתְמֹךְ בַּיְצִירָה הַזּוֹ

וְלִהְיוֹת חֵלֶק בִּלְתִּי נִפְרָד מֵהַהַגְשָמָה שֶלָּהּ.

אִם תִּתְמְכוּ, זֶה יִקְרֶה.

אִם כָּל אֶחָד יָבִיא עוֹד תּוֹמֵךְ אֶחָד,

הֵם יֵצְאוּ לָאוֹר בְּאֶרֶץ יִשְׂרָאֵל!

זוֹ לֹא תְּרוּמָה,

זוֹ תְּמִיכָה.

כָּל תְּמִיכָה נוֹסֶפֶת חֲשוּבָה וְעוֹזֶרֶת,

לְקַבֵּל מִכֶּם אֶת הַתְּמִיכָה שֶיְּכוֹלָה לַעְזֹר לִי,

לֹא רַק לְהַגְשִים חֲלוֹם

אֶלָּא גַּם לָתֵת לָכֶם מַשֶּהוּ אִישִי מִמֶּנִּי,

וּלְאַפְשֵר לָכֶם לִהְיוֹת חֵלֶק אִינְטֶגְרָלִי וּבִלְתִּי נִפְרָד

מֵהַיְצִירָה עַצְמָהּ.

רַק אִם נַגִּיעַ לִתְמִיכָה שֶל 100%

זֶה יֵצֵא לָאוֹר.

תִּמְכוּ בַּפְּרוֹיֶקְט וְיַחַד נָפִיץ אֶת צְחוֹקוֹ שֶׁל אֱלֹהִים בָּעוֹלָם!

[השירים מורכבים מאוסף קמפיינים לגיוס המונים באתר הדסטרט]

השיר “תמיכה” לקוח מתוך ספר השירים הראשון של המשורר ד”ר ליאור זלמנסון (מתגורר בת”א, גדל בראשון לציון), יש לנו דרכים לגרום לך ליהנות (2021, הוצאת מקום לשירה, עורך הספר והסדרה: אלכס בן-ארי, עמ’ 40).

כריכת ספרו של ליאור זלמנסון ״יש לנו דרכים לגרום לך ליהנות״

בתחילת הספר מצוין כי הוא “אוסף שירים המורכבים מטקסטים מתוך אתרי הפלטפורמות הפופולריות ביותר ברשת האינטרנט”, ובראיון שנערך עם המחבר לאחרונה בעיתון הארץ (“ליאור זלמנסון מפקיע טקסטים מהאינטרנט והופך אותם לשירים”, מראיין: רונן טל, הארץ, 13.7.2021) צוין כי זלמנסון הוא “חוקר סביבות וירטואליות בטקסטים מרשתות חברתיות ואתרים באינטרנט כדי לחשוף את מנגנוני השכנוע והמניפולציות שלהם”. בהקשר הזה ניתן לומר שהשיר שלפנינו חושף את מנגנוני השכנוע והמניפולציות של האתר הדסטרט או של משתמשיו. השיר מופיע בשער השני מתוך חמישה של הספר, “אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להרגיש נבוכים”, שכולל “שירים מתוך טקסטים של קמפיינים למימון המונים ובקשות תמיכה אחרות ברשת” (עמ’ 6).

באופן אישי אני לא חסיד של פניות לקוראים על מנת שיסייעו לי להוציא לאור את ספרי השירה שלי, ולא עשיתי זאת בעבר, אבל מצד שני גם לא העליתי בדעתי ללעוג לאלו שכן עושים זאת. יש כאן עניינים חברתיים, של פריבילגיות של מי שלא זקוקים לסיוע כלכלי, וגם עניינים מקצועיים גרידא, יש כאלו שהוצאות ספרי השירה הממסדיות דוחות את כתבי היד שלהם או שכתבי היד שלהם לא מספיק טובים כדי להתפרסם באכסניות כאלה ואחרות. כך או אחרת, ספרי השירה הראשונים של קבוצת השירה ערספואטיקה, למשל, יצאו לאור דרך הדסטרט, והם לא פחות טובים מספרו הראשון של זלמנסון.

אפרופו תמיכה, מעניין ששיר על תמיכה מסוג אחר זלמנסון לא פרסם בספרו הראשון: בפתיחת הספר מצוין כי “הספר יצא לאור בסיוע: קרן יהושע רבינוביץ לאמנויות, תל אביב”, וכן “בתמיכת משרד התרבות והספורט – מינהל התרבות”. זאת ועוד, מחבר הספר קיבל זימון להופיע בפסטיבל השירה מטר על מטר בירושלים, אותו עורכים כידוע מנהלי “מקום לשירה”, גלעד מאירי ונועה שקרג’י, שהפלא ופלא חתומים גם על הספר הזה, וגם זו תמיכה. והרי יש תמיכה ומנגנוני שכנוע ומניפולציות גם מחוץ לעולם האינטרנט והרשתות החברתיות. אני מקווה שמחבר הספר, ושותפיו העורכים, לא מתנשאים על אלו שנעזרים בתמיכה אינטרנטית-אנושית, ואם כן, אין להם במה.

ליאור זלמננסון .אתר אונ’ תל אביב

קיראו גם:

האתר של ליאור זלמנסון

תגובה אחת

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

3 × 3 =