בספרו השלישי, “המדינה הישראלית השלישית”, חושף איש הביטחון הבכיר לשעבר, ליאור אקרמן, חזון בר הגשמה למדינת ישראל בתחומי החינוך, הביטחון, הבריאות, והכלכלה. אין זה חזון אוטופי, אקדמי, או תלוש. אקרמן, שבמשך שנים שירת בשב”כ, חקר לעומק את מצב מדינת ישראל בכל התחומים בטוריו שהתפרסמו לאורך שנים בעיתונים מעריב וג’רוזלם פוסט. הוא מנתח איך אפשר לקצץ בתקציב הביטחון בצורה אחראית, ולהשקיע את המשאבים בלהפוך את ישראל למקום הרבה יותר טוב

מתוך חשיבות הנושא, בו רואה אקרמן שליחות, ניתן יהיה להשיג את הספר החדש בחינם, דרך עמוד הפייסבוק שלו, בכתובת: https://tinyurl.com/y5rtfsma

ספרו הראשון, “הלנצח נאכל חרב?”, שיצא לאור בשנת 2018 הוא מסה העוסקת באתגרים המרכזיים של מדינת ישראל וכיווני המענה. 

כריכת ספרו של ליאור אקרמן ״הלנצח נאכל חרב?״

ספרו השני, רומן בשם “השליח”, יצא ב-2019, ותורגם לאנגלית. “השליח” הוא סיפורו המופלא והייחודי של משה (מייק) מסנג’ר, גיבור העל הראשון, שפועל בסיוע כוחות על־אנושיים, אך תוך הסתמכות על האנושות עצמה. אקרמן יצר עלילה המשלבת אלמנטים מיסטיים ודתיים, עם השפעות מטאפיזיות, המשתלבות לכדי עלילת מתח ופעולה דרמטית, הנפרשת על פני העולם כולו ומשלבת מציאות ודמיון גם יחד.

כריכת ספרו של ליאור אקרמן ״השליח״

ניתן להשיג את שני הספרים הראשונים בחנויות הספרים ובחנויות המקוונות.

כעת, לקראת בחירות 2021, כאשר נראה שאנו סובלים ממחסור של הצעות ותוכניות למדינת ישראל טובה יותר להלן קטעים מתוך ספרו “המדינה הישראלית השלישית” בו מובאת הצעתו-תוכניתו על הדרך בה ניתן להגיע למדינה עברית טובה יותר.

המערכת

כריכת ספרו של ליאור אקרמן ״המדינה הישראלית השלישית״

פרולוג

יום ה’ שעה 7:00 אי שם בעתיד הקרוב:

השעון בבית משפחת ישראלי השכים כהרגלו מידי יום. בדיוק למהדורת חדשות הבוקר. הקריין נשמע נינוח כהרגלו והחדשות היו מעודדות מתמיד:

“הממשלה עתידה להשלים שוב 4 שנות כהונה מלאות וזה עתה אושר תקציב לארבע שנים נוספות”.

“עם קיצור חובת שירות החובה לשנתיים, עתיד המחזור הקרוב להשתחרר בימים הקרובים, רוב הצעירים נקלטו כבר לאוניברסיטאות וצפויים להנות ממענק לימודים מלא לתואר”.

“עם השלמת בניית קו המטרו החמישי בגוש דן, נשלמה למעשה פריסת רשת הסעת ההמונים הכוללת 5 קווי רכבת קלה וחמישה קווי מטרו המאפשרים הסעתם של מיליונים בקלות ובמהירות. כתבנו מדווח כי הכבישים פנויים ולא נרשמו עומסים מיוחדים”.

“כתב הבריאות שלנו מוסר כי עם חנוכתם של שלושה בתי החולים החדשים בבאר שבע, בקריית שמונה, ובראשון לציון, ועם סיום הרחבתם של בתי החולים שיבא, איכילוב, ובילינסון, נוספו למערכת הבריאות במדינה עוד 15,000 מיטות אשפוז ועשרת אלפים עמדות טיפול נמרץ, ועם הכפלת תקני הרופאים והאחיות בשנים האחרונות, לראשונה יש ביכולתה של מערכת הבריאות לתת מענה הולם כל אוכלוסיית ישראל. נתון זה מתווסף לרכישת 50 מכשירי MRI שהושלמה בשנה האחרונה ואשר נפרסו בכל רחבי הארץ”.

“בדיווח משותף של כתבי הכלכלה והחינוך נמסר כי לאור העודף התקציבי הגבוה, ייבנו השנה עוד 30 בתי ספר, ובכך תושלם התוכנית לצמצם את מספר התלמידים בכיתה ל- 20 בלבד. האוצר סיכם עם ארגוני המורים על תוספות שכר משמעותיות ועל הכפלת תקני ההוראה בבתי הספר. אגב כך נמסר כי גם השנה טיפסה ישראל שוב לכיוון צמרת הישגי התלמידים במדינות ה OECD”.

“כתב איכות הסביבה מוסר כי במדידות זיהום האוויר שבוצעו בחודש האחרון נמצאה הרמה הנמוכה ביותר של זיהום אוויר בישראל מזה שלושה עשורים. ממשרד התחבורה נמסר כי נתון מרשים זה הושג הודות להפעלת מערכת הסעת ההמונים החדשה והעברת כל רכבות ישראל למערכת חשמלית, מהלך שהוריד באופן דרסטי את כמות כלי הרכב הנעים בכבישים”.

המהדורה הסתיימה, מר ישראלי הביט בטלפון הנייד שלו ובדק את מצב הכבישים ביישומון וויז רק כדי לגלות שהכבישים פתוחים ואין פקקים בדרך לעבודתו. אוטובוס בית הספר עתיד היה להגיע בעוד חצי שעה כדי לאסוף את הילדים, וגברת ישראלי התארגנה בנינוחות ליציאה לעבודתה במרכז תל אביב במטה הבנק בו עבדה. היא הייתה רגועה כי תכננה לעלות על המטרו הסמוך לביתם עימו היא אמורה להגיע עד פתח משרדה בתוך 25 דקות.

סוף השבוע כבר היה בפתח והזוג ישראלי תכנן לשבת על סיכום הוצאות החודש ותכנון השנה הבאה. עם הורדת המיסוי על המכוניות והדלק ב- 30% הם יכלו סוף כל סוף לבחור רכב משפחתי חדש המתאים להם ולשלושת ילדיהם. הם ציפו בקוצר רוח למעבר לדירתם החדשה אותה רכשו על הנייר רק שנה וחצי קודם לכן, לאחר הירידה הגדולה שחלה במחירי הדירות עם יישום מדיניות הממשלה בנושא קרקעות לבנייה.

הזוג ישראלי הסתפק ברכב אחד בלבד למשפחה למרות שידם הייתה משגת ליותר. אולם במצב בו התחבורה הציבורית פועלת שבעה ימים בשבוע ומגיעה לכל פינה ומקום, לא היה עוד צורך בהחזקת יותר מרכב אחד.

ראש הממשלה עתיד היה לסיים שמונה שנות כהונה שבהן יישם את האסטרטגיה שתוכננה מראש. אתר הממשלה פרסם לציבור את האסטרטגייה הממשלתית המתוכננת לעשור הקרוב בכל תחומי המחייה: בריאות, חינוך, כלכלה, ביטחון, רווחה ועוד.

בזכות תקני המחקר הרבים שנפתחו, ותוספת תקני הרופאים והאחיות, ידעו בני הזוג ישראלי כי ילדיהם המוכשרים יסיימו את לימודיהם האקדמאיים בישראל על חשבון המדינה ויוכלו להישאר לעבוד בה בשכר הוגן.

כותרות מוסף סוף השבוע הפנו לתחקיר מדהים שסקר את שוק העבודה בישראל בעשור האחרון וגילה כי עם כניסתם של 200 אלף בני ישיבות חרדים לשוק התעסוקה, עלה פריון העבודה בקרב אוכלוסייה זו באופן משמעותי ולאור הגדלת הכנסות המדינה ממיסים, ניתן היה להפחית את נטל המס על כלל אזרחי ישראל לראשונה מזה 40 שנה. חיובם של כל מוסדות החינוך החרדים בלימודי ליבה והשתלבותם בהמשך בלימודים אקדמאיים, הגדילו משמעותית את נוכחותם בשוק העבודה ותרמו להוצאתם ממעגל העוני ולהפחתת נטל המס על אזרחי מדינת ישראל.

הסכסוך הישראלי-פלסטיני לא הטריד את הציבור כבר מספר שנים. זאת בעקבות יישומם של מספר הסכמים והסדרים שסוכמו בין ישראל והרשות הפלסטינית ואשר קבעו את היקפי שיתוף הפעולה המסחרי והכלכלי, היתרי העבודה בישראל, דרכי התנועה ומיזמים עסקיים משותפים.

אחרוני פליטי החמאס שעוד נותרו בשטח, לא הצליחו לייצר איום אמיתי, וניכר היה שההחלטה האסטרטגית של ממשלת ישראל לרסק את הארגון, הביאה לתוצאות מוצלחות. שיתוף הפעולה בנושא זה עם ארה”ב, מצריים, ירדן, וערב הסעודית הביא לכך שכל ראשי הארגון נעלמו או נעצרו, החמאס איבד את שליטתו הפוליטית ברצועת עזה, שנשלטה שוב על ידי גורמים התומכים בהסדרים עם ישראל. בגבול הצפוני שרר שקט בטוח שנבע הן מחששו של ארגון החיזבאללה מתגובה ישראלית דוגמת זו שהופנתה כלפי חמאס, והן מכך שהופסקה לחלוטין התמיכה האיראנית בארגון לאחר פשיטת הרגל הכלכלית של איראן, שהתרחשה כתוצאה צפויה של החרם שהוטל עליה על ידי מדינות העולם.

הזוג ישראלי לא היה מודאג ממצבם של הוריו. אלו זכו עתה לקצבת זקנה מכובדת לה היו ראויים, ולהקלות רבות בתשלומים לרשויות השונות, כנהוג בכל מדינות העולם המתקדמות.

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה דיווחה זה מכבר כי אחוז העוני בקרב ילדי ישראל פחת באופן משמעותי, וכי בניגוד לנתון של 30% בעבר, פחת מעגל העוני בקרב הילדים והזקנים בישראל לכדי 10% בלבד.

בנתונים שפורסמו על יד מספר מכונים בעולם, עלה כי רמת השחיתות השלטונית בישראל פחתה באופן משמעותי, וכי כיום נמצאת ישראל בתחתית טבלת השחיתות השלטונית בעולם. בין הגורמים המרכזיים שתרמו למצב זה צויינו: החלת חוקה למדינה, שיטת הבחירות החדשה, ומבנה הממשל החדש, שיושמו לפני מספר שנים ואשר הביאו ליציבות שלטונית וליכולת לבנות וליישם אסטרטגיות בכל תחומי ניהול המדינה ללא חשש מנפילת הממשלה או מסחטנות פוליטית קבועה.

גם המיזם “מדינת ישראל של כולנו” נשא פרי והגביר את האחדות והסולידריות של כל אזרחי המדינה. היום כבר היה ברור כי כל אזרחי המדינה, ללא הבדלי דת, מין, או מוצא, נושאים באופן שווה בעול החובות, כפופים לאותם חוקים, ונהנים מאותן זכויות.

בבוקר הזה ידעו הישראלים כי לא הכל מושלם ועוד צפויים משברים, אבל הם חשו ביטחון ורוגע, ועתיד המדינה נראה בטוח מתמיד.

הם ידעו שהם לא חיים בחלום. זו הייתה המציאות של המדינה הישראלית השלישית. זו הייתה תוצאת המהפיכה האזרחית ומימוש חזונו של חוזה מדינת היהודים, תיאודור הרצל, שציטוטו הגדול הפך למציאות עובדתית “אם תרצו אין זו אגדה”. והיה זה מימושה של תפיסת עולמו של ז’בוטינסקי על אופן התנהלותה הראוי של המדינה היהודית.

איך זה קרה? הנה זה בא…

הריבונות השלישית

מבוא

מכל האמור עד כה ברור אם כן כי מבנה הממשל הקיים בישראל, בשילוב עם שיטת הבחירות הכושלת, הם המתכון לסדרה ארוכה של כשלים מתמשכים בפוליטיקה הישראלית.

בין השאר לחוסר יציבות שלטונית לאורך שנים, להיעדר ייצוגיות לבוחרים, לסחטנות פוליטית העולה מיליארדים למשלמי המיסים, לשחיתות שלטונית, לממשלה פוליטית בלתי מקצועית, לכנסת משותקת בגלל יחסי כוחות, לעליית כוחם של ארגונים בלתי ממשלתיים פרטיים או מקצועיים על חשבון המדינה, לחוסר יכולת לפתח ולממש אסטרטגיות ארוכות טווח בכל תחומי החיים והמנהל במדינה, וכפועל יוצא מכך: קריסת מערכות החינוך, הבריאות והרווחה, היעדר תשתיות תחבורה מתאימות, הימנעות מגיבוש אסטרטגיית ביטחון למדינת ישראל, הימנעות מהסדרת יחסי הדת והמדינה בישראל, מתן עודף משקל להחלטות בית המשפט העליון בתהליכים פוליטיים ממשליים, אובדן כושר ההרתעה מול חמאס וחיזבאללה, עלייה בשיעורי העוני בקרב נוער וקשישים במדינה, עלייה בהיקפי הפשיעה הארצית, ועוד.

המדינה הישראלית השלישית חייבת אם כן לתת מענים נכונים, המתאימים לאתגרי הדמוקרטיה העתידיים, תוך חיזוק משילות השלטון, העצמת שלטון החוק, הגברת ביטחונם האישי של אזרחי המדינה, וכל זאת מבלי לפגוע בזכויותיהם החוקיות וברווחתם.

עקרונות הריבונות השלישית

המדינה השלישית מבוססת על עקרונות המהפיכה האזרחית המעמידה בראש סדר העדיפויות של המדינה את צרכי ועמדת אזרחיה, אולם לא על חשבון פגיעה בביטחון המדינה ואינטרסיה.

 • עיקרון הלאומיות – כל אזרחי מדינת ישראל מחוייבים לחוקיה, לחובות ולזכויות הנגזרים מכך. דגל ישראל הוא דגל המדינה שיתנוסס מעל כל מוסדותיה במערכות השלטון, החינוך, הבריאות והמשפט. כל אזרחי המדינה מחוייבים לשמור על ביטחונה ולפעול למען אינטרס המדינה.
 • עיקרון העממיות – השלטון במדינת ישראל יישאר תמיד בידי העם שיבחר באופן דמוקרטי את מנהיגיו ואף יחליט בנושאים גורליים ואסטרטגיים באמצעות הצבעות ומשאלי עם. תוגבל תקופת הכהונה בראשות הממשלה לשתי קדנציות מלאות בלבד.
 • עיקרון הפרדת הדת מהמדינה – מדינת ישראל היא מדינת הלאום היהודי אולם היא דמוקרטיה חופשית, ליברלית, פלורליסטית המאפשרת לכל אזרח לחיות את אורח חייו בהתאם לרצונו ולצרכיו ללא כל כפייה. כל מערכות השלטון, התחבורה, המשפט והמנהל יתנהלו ללא קשר לדת או להשפעתה אולם ברוח המסורת וההיסטוריה היהודית.
 • עיקרון הרווחה – מדינת ישראל היא מדינה מערבית מתקדמת המאפשרת קיומה של כלכלה קפיטליסטית חופשית אולם במקביל היא מתפקדת כמדינת רווחה התומכת באזרחיה הנזקקים, מקצה להם סיוע ופועל לשיפור מתמיד ברמת החיים של כל אזרחיה בדגש על זקנים, עניים, ניצולי שואה  וחולים וכד’. 
 • עיקרון השקיפות והיושר – כל מוסדות השלטון, המשפט, ונבחרי הציבור מחוייבים לפעול אך ורק במסגרת החוק ובשקיפות מלאה כלפי אזרחי המדינה ללא כל שחיתות שילטונית. מי שהורשע בדין לא יוכל לשמש כנבחר ציבור. מי שפעל בחוסר תום לב ומתוך אינטרס אישי לא יוכל לכהן בתפקיד ציבורי.
 • עיקרון הייצוגיות – חובת העם לשמור על התנהלותה הנקייה והדמוקרטית של המדינה ונבחריה. לשם כך זכאי העם לפעול בכל דרך חוקית ובלתי אלימה שתאפשר את המשך התנהלות המדינה בדרך זו, שתביא לייצוג מלא של עמדות העם במוסדות המדינה. 

בהתאם לכך:

 • מדינת ישראל היא מדינת הלאום היהודי. סמלי המדינה: הדגל, ההמנון וסמל המדינה מייצגים את היהדות.
 • מדינת ישראל היא דמוקרטיה שבה מתקיים שוויון זכויות וחובות מלא בין כל אזרחי המדינה.
 • מדינת ישראל  תפעל להגברת המודעות, להתעוררות האזרחים ולמעורבותם הפעילה באופן התנהלות המדינה, ללא הבדלים של שמאל וימין, דת וחילוניות, לאום או מוצא. בתוך כך, תעודד ותיישם מעורבות חברתית ופוליטית פעילה של כל האזרחים בהשפעה על אופן התנהלותה של המדינה מתוך כוונה לאפשר לרוב בעם להשפיע על ניהול המדינה ועל מהלכיה בתחומי: הביטחון האישי, האזרחי והמדינתי, החברה, החינוך, הכלכלה והמחייה.
 • מדינת ישראל תקיים ממשל יציב, מקצועי, תקין, ישר והוגן הפועל למען אזרחי המדינה, מתוך נחישות, אומץ לב מנהיגותי ומצויינות מנהיגותית, שקיפות וראייה לאומית חזונית. כל זאת על בסיס ערכיה הבסיסיים של הציונות ועקרונות מגילת העצמאות, שהגדירה את המדינה כיהודית ודמוקרטית, ועל ערכי היושר, המנהל התקין, הסולידאריות, ההוגנות והשוויוניות החברתית ושלטון החוק. 
 • מדינת ישראל היא מדינה יהודית, פלורליסטית, המעודדת פיתוח תרבות יהודית מודרנית ומאפייני לאום עצמאיים תוך מתן חופש דת לכל אזרחיה. מוסדות המדינה, חוקיה ותשתיותיה אינם כפופים לעקרונות הדת ומאפשרים לכל אזרח לקיים את דתו ואמונתו באופן מלא תוך מתן השירותים הנדרשים לכך.
 • מדינת ישראל תחוקק חוקה אשר תבטיח מחד את חוסנה של המדינה, את מבנה ויציבות המשטר ומאידך את זכויות כל אזרחיה.
 • מדינת ישראל מקיימת תפיסה חברתית-כלכלית קפיטליסטית המאפשרת כלכלה חופשית וצבירת עושר פרטי, אולם יחד עם זאת  תהיה המדינה מחוייבת לתמוך באזרחיה ובדגש על זקניה ולדאוג להם: למגורים, למזון, לחינוך, לבריאות ולתנאי מחייה מינימליים שייאפשרו קיום בכבוד.
 • מדינת ישראל תיתן שוויון זכויות מלא ותדרוש שוויון חובות מלא מכל אזרחיה ללא קשר למוצאם, דתם או אמונתם.
 • מדינת ישראל היא מדינת חוק – החוק יחול על כולם ללא הבדלי מעמד, דת, מגדר, מעמד כלכלי ופוליטי או מוצא. כולם שווים בעיני החוק ולכולם חובות וזכויות שוות בעיני החוק.

מבנה הממשל

מבנה שלטוני ותהליך בחירות אמין וייצוגי

מוסד הנשיאות

צמצום/ביטול מוסד הנשיאות המיותר והבזבזני, ויישום מבנה משל חדש ויציב, שיאפשר בחירה ישירה של ראש ממשלה לתקופה מוגבלת של שתי קדנציות בנות 4 שנים.

לעניין זה יצויין כי בישיבתה הראשונה של מועצת העם הזמנית, אשר התכנסה בתאריך 16 מאי 1948 הועלתה ההצעה לבחירתו של חיים וייצמן כנשיא המדינה (או מועצת המדינה כפי שנקראה אז). עיון מעמיק בפרוטוקול אותה ישיבה מגלה כי מאחורי הצעת בחירה זו לא עמדה מחשבה מעמיקה על מבנה השלטון או צורכי הדמוקרטיה, אלא פשוט כוונה לתגמל את חיים וייצמן על פועלו המרשים לאורך שנים במוסדות הציונות למען הקמת מדינת ישראל. והנה ציטוט הדברים שנשא שר המשפטים דאז בפני מועצת העם הזמנית:

“היו אמנם שני חברים בממשלה שחשבו, כי אין השעה כשרה להציג את ההצעה הזאת, אולם דעת הממשלה היא, כי לא ייתכן שמועצת ­המדינה הזמנית תיגש לעבודתה במדינת­ ישראל בראשית התקופה החדשה של תולדות ישראל בא״י, בלי שתקשור את עצמה ואת עבודתה בחברותו של המנהיג הדגול ד״ר חיים וייצמן, אשר יותר מכל אחד מבני דורו תרם תרומה מכרעת להשגת כל ההישגים המדיניים וההתישבותיים שהתנועה הציונית השיגה בתקופה זו”.

התוצאה היא שמאז עומד בראש המדינה נשיא נטול סמכויות שלטוניות או מעמד משמעותי המשפיע באופן כלשהו על אופייה או יציבותה של הדמוקרטיה הישראלית. מאידך מאפשר התפקיד חלוקת כיבודים לפוליטיקאים שהכנסת חפצה ביקרם או מעדיפה להעבירם לתפקיד נטול סמכויות זה כדי לפנותם ממעמדם בכנסת. עלויות מוסד הנשיאות למדינת ישראל הן כבדות:

תקציבו השוטף של מוסד הנשיאות עומד על כ- 60 מיליון ₪ בכל שנה. עלות זו אינה כוללת את הוצאות המדינה על נסיעות חריגות, אירוחים וטקסים בלתי מתוכננים וכן אינה כוללת את עלויות  תנאי פרישתו של הנשיא הכוללים: פנסיה חודשית בסכום 70% ממשכורת הנשיא, מיום פרישתו של הנשיא לכל ימי חייו, ולאלמנתו אחריו לכל ימי חייה, שירותים רפואיים לנשיא לשעבר ולבני משפחתו, באותם תנאים ובאותו היקף שהיו זכאים להם בעת כהונת הנשיא, זכאות לדיור בדירת שרד ולרכב צמוד עם נהג במשך שבע שנים מיום סיום כהונתו של הנשיא ואם נפטר במשך תקופת הזכאות, זכאית אלמנתו לזכויות אלה עד לסיום שבע השנים וזכאות לתקציב לשירותי משרד, במשך שבע שנים מיום סיום כהונתו. דינו של מוסד הנשיאות, אם כן, הוא להיעלם ולהתבטל במבנה הממשל החדש.

מבנה הממשל

בראש המדינה עומד מנהיג (נשיא או ראש ממשלה) הנבחר על ידי אזרחי המדינה לתקופת מינימום של ארבע שנים וללא אפשרות הדחה, למעט מטעמים חוקיים/חוקתיים או משפטיים בהתאם לאמור בחוק. ראש המדינה יוכל לכהן בתפקידו, לא יותר משמונה שנים.

ראש המדינה הנבחר ממנה את הרשות המבצעת היא הממשלה, באופן מקצועי. מספר שרי הממשלה לא יעלה על 15. שרי הממשלה אינם חייבים להיות נבחרי ציבור או דמויות פוליטיות אלא אנשי מקצוע בתחומם.

הכנסת תמנה מספר אי זוגי של חברים על מנת להימנע ממצבי תיקו בהצבעות משמעותיות. הכנסת אינה יכולה להפיל את הממשלה או להביא להפסקת כהונתה אלא מטעמים חוקיים וחוקתיים שיובהרו בחוק.

חברי הכנסת ייבחרו כמפורט בפרק שיטת הבחירות.

יוקם בית משפט לענייני חוקה שרק הוא יהיה מוסמך לדון בסוגיות חוקתיות המשפיעות או מושפעות מהחלטות הממשלה והכנסת.

מבנה הממשל וזכויות האזרחים יוסדרו בחוקה הכוללת את כל חוקי היסוד וחוקים נוספים שינוסחו על ידי וועדת החוקה שתוקם על ידי הממשלה.

שיטת הבחירות

כפי שראינו עד כה, שיטת הבחירות הנוכחית בישראל, שהיא יחסית וארצית, אינה מתאימה לחלוטין ליצירת מצב של יציבות שלטונית וממשל בלתי סחיט. אינספור דיונים ומחקרים התקיימו בשאלת הבחירות בישראל אולם בסופו של דבר ישנם מספר עקרונות שחייבים להתממש על מנת ליצור במדינת ישראל ממשל יציב, המסוגל לתפקד לאורך זמן, ולבנות ולפתח תוכניות אסטרטגיות לטובת המדינה ואזרחיה:

 • אפשרות אחת ומועדפת היא יישום שיטה המשלבת בחירות יחסיות ארציות ביחד עם בחירות איזוריות וייצוגיות. אפשרות נוספת היא קיומה של שיטת בחירות יחסית איזורית בלבד שתאפשר בחירתם של נציגי ציבור אמיתיים לפרלמנט, כאלו הנותנים דין וחשבון לבוחריהם.  
 • במצב בו תישאר שיטה יחסית ארצית ומפלגתית תידרש העלאת אחוז החסימה באופן משמעותי עד 5-8%, לעידוד יצירת גושים פוליטיים גדולים ויציבים.
 • בחירת ראש המדינה באופן ישיר על ידי הבוחרים לתקופה מלאה של 4 שנים ללא אפשרות הדחה אלא במסגרת הליך חוקתי או משפטי. ועד 2 קדנציות בלבד.
 • צמצום מספר משרדי הממשלה ל- 15 בלבד, הקטנת מספר השרים בהתאם, והפחתת תקציב ניהול משרדי הממשלה.
 • מינוי שרים הנאמנים פוליטית לראש המדינה אולם על בסיס מקצועי בלבד.
 • הפחתת שכר נבחרי הציבור, ביטול העלאתו הקבועה בכל שנה והצמדה לשכר המקובל במשק.
 • צמצום/ביטול ואיחוד מוסדות שלטון (רשויות מקומיות קטנות) ודת מיותרים (מועצות דתיות, מגנוני כשרות ורבנות), רשויות ומינהלות והעברת הכספים לטובת כלל הציבור.

בהתאם לכך:

כמחצית מחברי הכנסת ייבחרו בבחירות יחסיות וארציות מטעם מפלגות אותן הם ייצגו – רק מפלגה שתעבור את אחוז החסימה (5.5%) תייצג את בוחריה בכנסת.

כמחצית מחברי הכנסת ייבחרו בבחירות איזוריות כנציגים ישירים של בוחרי המחוז אותו הם מייצגים, הם יוכלו להיות חברים במפלגות המתמודדות בבחירות הארציות. לצורך כך תחולק הארץ למחוזות. מספר הנציגים מכל מחוז יהיה באופן יחסי לגודלו של המחוז ולהיקף אוכלוסיית הבחורים בו.

מפלגה שזכתה בחמישה נציגים לפחות באזורי בחירה, תחשב כמי שעברה את אחוז החסימה ויכולה לזכות בנציגים נוספים בבחירות היחסיות. השיטה הזו, המיושמת כיום בבית הנבחרים הגרמני, נועדה להבטיח ייצוג לזרמים ותנועות מכל המחוזות השונים, ועם זאת לשמור על האיזון ברמה הארצית ולמנוע מגורמים קיצוניים להגיע לייצוג בכנסת.

לסיכום

המדינה הישראלית השלישית היא מדינה יהודית בה יתקיים שלטון יהודי על בסיס ערכי מגילת העצמאות וברוח מורשת העם היהודי.

סמלי המדינה ודגלה יתנוססו מעל כל מוסד ממלכתי בכל מקום במדינה.

המדינה הישראלית השלישית היא דמוקרטיה חזקה, יציבה, המאפשרת יציבות שלטונית ממושכת ומשילות, מייצגת את רצון רוב העם וצרכיו, אך דואגת לרווחת, זכויות, וחובות, כל אזרחיה, מתנהלת ביושר ושקיפות מלאים, ובכפוף לחוק ולחוקה.

המדינה הישראלית השלישית היא פלורליסטית, המעודדת תרבות יהודית ישראלית, חילונית ודתית, מקדמת את אחדות העם ומחזקת את לאומיותו, אולם לא על חשבון הזנחת מוצאו ומורשתו של כל אזרח.

המדינה הישראלית השלישית מתאפיינת בניקיון כפי מנהיגיה ויושרם. היא מייצגת בראש ובראשונה את צרכי ועמדת אזרחיה והיא אחראית על ביטחונם הפיזי והכלכלי.

המדינה הישראלית השלישית מחוייבת לשלטון החוק, פועלת על פיו ואוכפת אותו ללא היסוס או משוא פנים.

קיראו גם :

פרטים על ליאור אקרמן

דף הפייסבוק של ליאור אקרמן

הפוסט הקודםצופה מרחוק :שירתה של דינה דלבר
הפוסט הבאאז למה לי פוליטיקה עכשיו: שירים ופזמונים על בחירות ומפלגות מאריק איינשטיין ועד עומר אדם
ליאור אקרמן. צילום ליאת מנדל
בוגר ישיבה. לשעבר סגן ראש אגף בשב"כ וראש לשכת ראש השב"כ. שימש בתפקידי שטח, ניהול ופיקוד, מבצעיים ומודיעיניים. הקים את מערך הדוברות והתקשורת של הארגון ואת מערך קשרי החוץ שלו, והיה מעורב במגעי השב"כ וממשלת ישראל, עם הפלסטינים, המצרים, הירדנים והממשל האמריקאי. היה מעורב בחקירות הדרמטיות ביותר שידעה המדינה, כולל חקירת רצח ראש הממשלה רבין ז"ל וחקירות נוספות. אקרמן היה בעלים ומנכ"ל של שתי חברות פרטיות, התמחה בייעוץ אסטרטגי לחברות וארגונים בתחומי הניהול והמנהיגות, משמש כפרשן בתקשורת לענייני טרור, ביטחון, ערבים ומודיעין.  בעל טור שבועי קבוע במספר עיתונים ואתרי אינטרנט. היה מעורב ועסק בכתיבת סדרות לטלוויזיה. עוסק רבות בתחום השלטון והשינוי החברתי במדינה באמצעות תנועת "הדור בקצה המנהרה", בראשה עמד בעבר, ובראש יוזמת הקמת "מועצת העם החדשה" הפעילה כיום. חבר המועצה הציבורית של ארגון "פתחון לב", וחבר הדירקטוריון וההנהלה המצומצמת של "הקרן לחקר הסרטן בישראל".

2 תגובות

 1. הכוונות והרעיונות כמובן נכונים ורצויים. אבל חלק מהעקרונות הם ברורים מאליהם וקיימים כמובן גם בישראל כיום. למשל שקיפות יושר וכולי. הרי ברור שזו הכוונה, ובכל זאת הבוחרים מתעקשים להצביע בעד אדם שהורשע ואף היה בכלא ואלמלא בית המשפט אסר זאת היה כנראה נבחר לכנסת מתוך הכלא (ומשוחרר…), ועכשיו בעד מפלגה שבראשה עומד אדם שנגדו הוגשו כתבי אישום חמורים ויש בה עוד חברי כנסת לא מעטים עם חקירות ואף הרשעות. לכן במקום לדבר על עקרונות יפים צריך להסביר איך גורמים לכך שהם ייושמו. לדוגמא דרישת סף למועמד לכנסת שיהיה ללא הרשעות פליליות או עם כתב אישום. אותו דבר לגבי השקיפות. יש בישראל גם כיום חוק שלפיו גופי השלטון חייבים במסירת מידע, ובכל זאת רבים מהם עוסקים בהסתרה, ושוב ראש הממשלה נתניהו בין הבולטים. לא מזמן ביקשו לראות את היומן שלו והוא סירב, נאלצו להגיש עתירה לבית המשפט שעכשיו מתבררת. בענין שיטת הבחירות היא נראית לי מסובכת מאוד. האם באמת זו השיטה בגרמניה? חצי מחברי הבונדסטאג נבחרים בבחירות אזוריות וחצי יחסיות כלל-ארציות? גרמניה היא פדרציה ויש סמכויות גם למדינות המחוז. אבל היא גם פי 9 גדולה מישראל באוכלוסיה ופי 16 בשטח. האם זה רלוונטי לישראל? לבסוף, איך יאכפו על החרדים לימודי ליבה? אולי אם הכוח הפוליטי שלהם יתאיין הודות לשיטת הבחירות החדשה זה יהיה אפשרי. לדעתי האישית זה לטובתם, ואני לא מבין איך האזרחים החרדים מצביעים למפלגות שלהם, שרק פוגעות בהם, אבל עובדתית זה המצב, וזה כנראה ימשך.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

שבע − 2 =