מדליה של החברה הישראלית למטבעות ומדליות

ביום שני , 25 במאי 2020 בשבע בערב יתקיים בבית וילנה והסביבה, בשדרות יהודית 30 בתל אביב  אירוע לרגל 300 שנה להולדת הגר”א ב ט”ו בניסן ה’ת”פ, 23 באפריל 1720 

הגר”א, רבי אליהו הגאון מווילנה, נחשב לגדול חכמי ישראל במאות האחרונות. השפעתו על ההיסטוריה היהודית של תקופתו ושל הדורות הבאים היא עצומה .

יש כיום חוקרים חשובים שטוענים בתוקף שהוא הכין תוכנית משיחית לעתיד  שאמורה להימשך מאות שנים שהייתה לה השפעה עצומה על ההתישבות היהודית בארץ ישראל במאות ה-19 וה-20. 

הדיוקן שלו מופיע בתמונות שונות ומגוונות הוא אולי הפנים הידועים והמוכרים ביותר של העולם היהודי.

בישראל ובאירופה מציינים השנה את הולדתו באירועים וכנסים רבים.

משרד התרבות בליטא הכריז על “2020 שנת הגאון” והבנק הליטאי אפילו הנפיק, לראשונה בתולדות אירופה, מטבע עם אותיות עבריות על מנת לציין את הולדתו.

מטבע של הבנק הליטאי

בארוע שיתקיים בבית וילנה משתתפים :

 מנחה האירוע :אלי אשד  ( צאצא ישיר של הגר”א ) חוקר תרבות ועורך מגזין התרבות  ברשת “יקום תרבות”, שגם ירצה אודות השפעתו של הגר”א על התרבות והספרות והאמנות הויזואלית היהודית במאות שלאחר מותו.

אלי אשד

 תישא דברים : מיקי קנטור, אמנית ויו”ר איגוד יוצאי וילנה והסביבה.

מיקי קנטור

משתתפים :

עקיבא סלע, מנהל ‘מירושלים לליטא’, מרכז העוסק במחקר, סמינרים, ימי עיון ומסעות שורשים.

שירצה על היחס בליטא היום לגר”א ולהיסטוריה היהודית.

עקיבא סלע

תסיים המשוררת והמתרגמת  סיוון בסקין ( שהיא, בין השאר, אחת המתרגמים הבודדים כיום מליטאית לעברית ) שתקריא בעברית ובליטאית  שירה ליטאית מתורגמת על הגר”א  ומשלה  ותדבר על קשרי שירתה   עם ליטא.

סיוון בסקין

במקום תתקיים תערוכת ציורי דיוקנאות שונים של הגאון מווילנה שתיאצר בידי חנה שילה, בשיתוף פעולה עם בית התפוצות ועם משפחת אשד צאצאי הגר”א.

הציבור מוזמן לאירוע של פעם בשלוש מאות שנה.

הגאון מווילנה

תגובה אחת

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

ארבע × 1 =