ד״ר ניסים כץ, עורך הפרוזה של יקום תרבות, ממליץ על

הסרט “בלון” של הבמאי מיכאל בולי הרביג

תמונת הסרט ״בלון״
תמונת הסרט ״בלון״

בשנים האחרונות אנו עדים להתכנסות של החברה הגרמנית בשאלת סבל החיים תחת המשטר הקומוניסטי של ברית המועצות במזרח גרמניה, רגעים לפני נפילת חומת ברלין. הסרט הזה מצטרף לשורת סרטים כאלו כמו “להתראות לנין”, “חיים של אחרים”, ו”שתיקה רועמת” המעולה שיצא בשנה שעברה והמלצתי עליו. הסרט מספר את הסיפור של הגרמנים שחיו תחת המשטר הטוטליטארי הזה בצורת מעוררת השתאות, דרך סיפור מרגש ועוצמתי על משפחה מלוכדת וצנועה, שכל מה שהיא רוצה זה לחיות חיים נורמליים. הסרט מבוסס על סיפור אמיתי, מהפנט, ובלתי יאומן, וכשאתה צופה בו אתה שואל את עצמך : עד כמה רחוק אנשים ילכו ומה אנשים יעשו כדי להיות משוחררים, ובכלל על הרצון להיות חופשי.
השנה היא 1979. במזרח גרמניה, שתי משפחות כמהות לחופש מתכננות לערוק בחשאי למערב. באומץ ובתחכום, הם תופרים מפיסות בד כדור פורח, שיעביר אותם מעל חומת ברלין. לאחר שהניסיון הראשון נוחל כישלון חרוץ ומסכן את חייהם, הם מנסים שוב, אך הפעם המשטרה החשאית בעקבותיהם. זהו סרט מתח מעולה שלא מרפה לרגע, משחק מצוין ואמין, שמצליח להעביר את תחושת הפחד וחוסר הוודאות ששלטו במזרח גרמניה באותה תקופה. הסיפור מסופר משני צדדיו בצורה מאוד אמינה. גם הצד של הגיבורים וגם הצד של “הרעים” – סוכני השטאזי – שנסחפים לתוך הסיפור הזה כמעט בעל כורחם. הסרט קצבי ומרתק ומאוד משכנע גם ברמת המשחק (הגרמנית מוסיפה מאוד לאמינות), וגם ברמת התפאורה, שעשויה נפלא וזורקת אותך חזרה לשנות השבעים. מומלץ בחום. אחד מהסרטים הטובים שראיתי השנה.

חגית בת-אליעזר, שגרירת יקום תרבות לאירועים, ממליצה על

אופרת הרוק “רדיו בלה בלה” על הבמה הגדולה

החברים של נטשה ברדיו בלה בלה
החברים של נטשה ברדיו בלה בלה צילום: שלומי פינטו

“החברים של נטאשה”, עם ארקדי דוכין ומיכה שטרית בראשם, חוזרים באופרת הרוק “רדיו בלה בלה” 25 שנה לאחר צאת האלבום הכפול. ההופעה הראשונה התקיימה בפסטיבל תמר במצדה באוקטובר 2019, ומאז מתקיימות עוד מספר הופעות בהיכל מנורה מבטחים בשכונת יד אליהו.

הייתי ביום חמישי 21 לנובמבר 2019 באולם מלא של למעלה מעשרת אלפים מקומות ישיבה, בתוך קהל נהנה, רוקד, שר, מריע, עם מנעד רחב מאוד של גילים, כולל צעירים שנולדו אחרי צאת האלבום לאור בשנת 1994.

המסגרת של היצירה המוזיקלית המגובשת, המתאימה להגדרה “אופרת רוק”, היא יממת שידור של תחנה פירטית “רדיו בלה בלה”, כשהשדרן וקסמן מחליף דמויות, זהויות, מצבי רוח, והשקפות עולם. שידור הרדיו הזה הועתק לבמה הרחבה של היכל הספורט בצורה מרהיבה, בליווי קטעי ווידאו ופעלולים אור-קוליים. קטעי המעבר בין השירים כוללים פרסומות מקוריות, וכן וידוים אישיים של השדרן, אותם משמיע השחקן ליאור אשכנזי. על הבמה מתארחים זמרי רוק מרכזיים: נינט טייב, ערן צור, אמיר דדון, עמיר בניון, קובי מרימי, ועוד.

כל הזמרים-החברים משתלבים נהדר בחגיגת הרוק הזאת, שלא איבדה מהרעננות שלה לאורך השנים. המופע נמשך למעלה משעתיים וחצי. הקהל מריע, והלהקה חוזרת לבמה בעוד ועוד שירי הדרן מהאלבומים האחרים שלה. המועד הבא של המופע הוא מוצ”ש 11.1.2020. מומלץ ביותר לשריין מראש אחד מעשרת אלפים המקומות סביב החבורה של זמרים-שחקנים מוכשרים, המבצעים בהתלהבות-שיא את יצירת המופת החד פעמית “רדיו בלה בלה”.

הפוסט הקודםבני אדם ואנדרואידים ב”בלייד ראנר”
הפוסט הבאתחרות הסיפורים ההומוריסטיים על שם אפרים קישון – הספר האלקטרוני
מבקר ספרות וכותב טורי דעה בוואלה ובגרוזלם פוסט בין השנים 2007 ל-2009. מרצה לתקשורת, בתחומי ההתמחות : מדיה ושינוי חברתי, מדיה ומיעוטים.
בוגרת האוניברסיטה העברית במתמטיקה ומדעי המחשב, ומוסמכת הטכניון במתמטיקה. עובדת בתעשית המחשבים. למדה בסדנאות לשירה בהנחייתם של דליה רביקוביץ, רבקה מרים, ויעקב בסר. פרסמה ארבעה ספרי שירה: "השקת ספינת צפייה" (2008), "התנסויות" (2012), "בעזרת חברים" (2016), "כח משיכה" (2020). מתרגמת שירים מרוסית ומאנגלית, מפרסמת רשימות ביקורת על ספרי שירה, על סרטים, ועל הצגות תיאטרון. יוזמת ומנחה אירועי שירה.
תחומי הענין הספרותיים שלי מאז ילדותי היו מדע בדיוני ופנטזיה, בתחילת המאה ה-21 גיליתי מחדש את הקומיקס, ובפרט את המנגה והאנימה. קיבלתי תואר ד"ר בפיסיקה מאוניברסיטת תל-אביב, בתחום האסטרופיסיקה. אך מאז שנת 2000 אני עוסק בתחום הסביבה, במסגרת בית הספר לסביבה ולמדעי כדור הארץ באוניברסיטת תל-אביב. כמו כן, עבדתי במרכז הבינתחומי לחיזוי טכנולוגי שליד אוניברסיטת תל-אביב המתמחה בעתידנות.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

שתים עשרה − שתים עשרה =