שיר פמיניסטי / הגר רפאל

הַפֵמִינִיסְטִיּוֹת אוֹהֲבוֹת לִגְמֹר

בְּרַעַשׁ, בִּצְעָקָה.

לְאַחַר שֶׁהֵן גּוֹמְרוֹת,

מֵהַדֶּלֶת נִשְׁמַעַת דְּפִיקָה.

הַפֵמִינִיסְטִיּוֹת

אוֹהֲבוֹת לְדַבֵּר

עַל כַּמָּה שֶׁהֵן אוֹהֲבוֹת

לִגְמֹר

בְּרַעַשׁ, בִּצְעָקָה.

הֵן מְדַבְּרוֹת עַל זֶה

כָּל-כָּךְ הַרְבֵּה

לֹא גּוֹמְרוֹת

לְדַבֵּר

וּמִשּׁוּם מָה

אַף אֶחָד לֹא מְדַבֵּר עַל

הַפֵמִינִי

סְטִיּוֹת

וְכַמָּה שֶׁהֵן אוֹהֲבוֹת לִגְמֹר.

השיר שלפנינו לקוח מתוך ספר הביכורים של המשוררת הצעירה, הגר רפאל (ילידת 1997, כפר סבא), ‘הצגה יומית’ (2018, הוצאה עצמית הוצאה לאור, עריכה: יואב סרוסי גלבוע, עמ’ 17), שהוא אחד מספרי השירה הטובים ביותר שקראתי לאחרונה, ספר שירים מדויק, מקורי, מעניין, שמכיל בוסר טרי ורענן וחדשנות רעיונית ופואטית כדבעי.

‘שיר פמיניסטי’ כמו נכתב על שערוריית אסיה ארג’נטו, כוכבת הקולנוע האיטלקייה וממובילות מאבק תנועת הmetoo בהוליווד, ארה”ב, שמצד אחד יצאה בריש גלי ובראש חוצות נגד הבמאי הארווי ויינשטיין על מעשי האונס וההטרדות המיניות שלו, לכאורה, ומצד שני התברר כעבור זמן לא רב כי היא בעצמה מואשמת בעברות כאלו ואחרות מאותו מין ואף שילמה דמי השתקה גבוהים לצעיר שהאשים אותה בהן. ומדוע השיר של הגר רפאל רלבנטי לפרשה הזו, שלא יעזרו אלף צפי סעריות כדי לגמד את המשמעות הפוליטית האדירה שלה? כי הוא חושף את השקר שמסתתר לעתים מאחורי סיסמאות של תנועות גדולות. עדיפה תמיד האמת על פני השקר שהתנועה מסתירה. לא שאני חושב שהתנועה הפמיניסטית בשקר יסודה. להפך. החברה האנושית היא שוביניסטית בכללותה וכל מעשה פמיניסטי הוא מבורך. אך מצד שני יש היתממות ציבורית גדולה בכל מה שקשור להתנהגויות פרטניות של נשים ולשימוש שהן עושות לעיתים במיניות שלהן כדי לצבור לעצמן בעצמן כוח (והסרט הנודע ‘הצעה מגונה’ בכיכובם של דמי מור ומייקל דאגלס יכול להיות דוגמא טובה לכך).

אומרת לנו הגר רפאל בשירה המבריק והמדויק, בואו לא נשכח את האמת. את הפמיני שבאדם הנשי, למשל. את התשוקה. שלפעמים היא ייצרית וחייתית ולפעמים היא גם סוטה. עליה מלבישים בני האדם תלבושות ותנועות חברתיות שלא תמיד מייצגות אותה נאמנה.

ראו עוד על הספר

אני נורמה ג’ין בייקר של השירה העברית במאה ה-21

דף הפייסבוק של הגר רפאל

הגר רפאל

2 תגובות

  1. נהדר, אלי, תודה רבה על פרסום הרשימה. רק ברשותך, זו לא סקירה את השיר כפי שנכתב בכותרת אלא קריאה אקטואלית שלו. כמובן שאפשר לקרוא אותו גם במנותק מהפרשה הטרייה. והנה ממש היום נודע כי אותה אסיה ארג’נטו פוטרה מתכנית האקס-פקטור באיטליה בשל מעשיה. ממליץ בחום להגיע לספר הביכורים של הגר רפאל, “הצגה יומית” ולקרוא בו.

  2. מכיוון שראיתי שמאמר של עמיר עקיבא סגל שפורסם בכתב העת הספרותי המצוין, “עיתון 77”, התפרסם כאן, אני מנצל את הבמה כדי לעדכן שגם הטור הבא של מדורי “שירת ישראל” באותו כתב עת יוקדש לקריאה בשיר של הגר רפאל מתוך ספרה החדש, הראשון, “הצגה יומית”.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

שמונה + שש =