ילד פיות: סקירת הספר “חיבור נדיר” מאת אורלי קופרמן, הוצאת “איפאבליש”, 2018.

מאת אלי אשד

תקציר הספר: “חיבור נדיר” נפתח בתיאור השינוי הפנימי שעוברת הגיבורה הראשית, אישה צעירה בשם נורית. “אם בצעירותה הייתה נורית כעשויה מזכוכית דקה ושבירה שנסדקה מכל מכה, נסדקה והתאחתה מחדש, הרי שבבגרותה מסע חייה ותהפוכותיהם חוללו בה תמורה עמוקה. הזכוכית נהפכה לגומי גמיש וחזק מאוד, גומי כשל גלגלי מכוניות, גומי שמסוגל לנוע במהירות קדימה, גומי שיש לו אחיזת כביש חזקה. והנה היא, כולה גומי שחור, חזק אך גם גמיש, והיא נעה, נעה קדימה.
מה גרם לשינוי הקיצוני? אילו תהפוכות חיים ומצבים בלתי אפשריים הייתה צריכה לעבור כדי לעבור שינוי קיצוני זה? על שאלות אלו ואחרות מנסה הרומן הרגיש והנוגע ללב הזה לתת תשובות הנובעות מתוך הקונפליקטים של חיים רגילים ושגרתיים לכאורה.
נורית, מורה מוכשרת ליוגה, שגופה הכזיב אותה, נאלצת עם בעלה רז, רופא שיניים, לאמץ ילדים ברומניה. השאיפה להורות ולחיי משפחה שגרתיים, נורמטיביים ומאושרים, מסתמנת כשאיפה קשה ביותר למימוש. אומנם הבת שאימצו מסבה להם אושר וגאווה של ממש, אלא שאימוצו של הבן מטיל אותם למסע מתעתע, רב תהפוכות, תקוות, אכזבות וחסדים קטנים. גם כשערפל אי הוודאות נקרע, אין הקלה במסע המאומץ. למסע זה מקבילה התביעה המשפטית בה מעורב אב המשפחה. עד לשלב שבו התבקשו ההורים להכריע – היכן עובר גבול יכולת הנתינה, האהבה וההכלה?
Image result for changeling

ילד פיות

האגדות הקדומות של אירלנד וסקוטלנד מספרות על “ילד הפיות”, ילד לא אנושי שהוחלף
בידי הפיות (המוכרות לנו כ”אלפים” מסיפוריו של סופר הפנטזיה המפורסם טולקיין ומאות חקייניו) בילדים אנושיים, כאשר רק כעבור שבועות, חודשים, ואפילו שנים, מגלים הורים האנושיים שהילד שחשבו שהוא שלהם – בעצם אינו אנושי, וכי ילדם האמיתי נעלם לאנשהו. ובזמן זה הילד שבביתם מתגלה כיותר ויותר לא אנושי ולא צפוי ואף כ”לא אנושי” (או לפחות לא לפי הנורמות המקובלות) במראהו החיצוני.

האגדות נותנות תיאורים שונים ומגוונים לגבי תגובותיהם של ההורים האנושיים למראה הילד המוזר שנמצא בביתם, תגובות העלולות להסתיים באופן טראגי.

אורלי קופרמן.

תיאור מקביל ועכשווי למצב כזה ניתן בספר המטלטל של אורלי קופרמן, מומחית לנושא לקויות הלמידה (נושא בהחלט רלוונטי לספר זה), המתאר סיטואציה דומה אך אנושית וריאליסטית בהרבה. יש להניח שהמקרה מתבסס על מחקר מפורט של המחברת או על מקרה אמיתי, שהרי מקרים כמו זה המתואר בספר אינם פרי אגדה, והם קורים שוב ושוב. בסיפור שלפנינו זוג ישראלי ממוצע לכאורה שאינו מסוגל להוליד ילדים, מאמץ שני ילדים מחו”ל. מתברר שאחד מהם הוא כנראה בנה של אישה צוענייה, הסובל מלקות גנטית חמורה. לאחר אינספור התרוצצויות והתייעצויות עם אין ספור מומחים, מתברר בהדרגה להורים, כי לא יוכל לקיים חיים נורמליים.

וכאן מתחיל תיאור האודיסאה הקודרת של ההורים, בניסיון לתת לילדם אפשרות לחיות חיים
ככל ילד. המסע נעשה קשה יותר ויותר וחסר תקווה עם השנים, ככל שמתברר עומק הלקות הגנטית שממנה הוא סובל.

הספר כולל תיאורים מדויקים מאוד של ההורים, בעיקר האב שסבל ממחלת לב. מתברר שהמומחים השונים אינם מאורות גדולים, דבר המועבר באופן מצוין. למשל, האבחנה הדקה של הפסיכולוגית המומחית, בשעה שאיננה מסוגלת לטפל בחייה שלה, דוחה את כל מחזריה וכך נשארה רווקה בגיל מבוגר.

הספר הבדיוני נותן תיאור מפורט ומכמיר לב, עמוד אחרי עמוד, של משפחה הנחושה להשגיח ולטפל בילד שכמו יצא מאותן אגדות על ילדי הפיות. ברם הסופרת מקפידה שלא להציג אותו כסתם ישות רעה כמו באותן האגדות. ההיגיון של הילד ופעולותיו – התקפי הזעם וההשתוללויות חסרות המעצורים כאשר משהו אינו כרצונו – אינו היגיון של ילד רגיל, אבל הוא בהחלט הגיוני בדרכו שלו.

הסוף קודר ומטלטל, כמו כל אחת מאותן אגדות קדומות מהאיים הבריטיים.

מומלץ מאוד כדי לקרוא ולהבין הן את ההורים והן את הילד. גם אחרי שסגרתי את הספר לא יכולתי לשכוח את הדמויות, שכמו קמו לתחייה עבורי במהלך הקריאה.

ראו גם

דף הפייסבוק של אורלי קופרמן

Image result for changeling

תגובה אחת

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

10 + 8 =