סקירה על “מר גאלה המנוח” מאת ז’ורז’ סימנון (  פורסם במקור ) 1931 ,תרגמה רמה איילון (הוצאת “עם עובד” 2015  –

ספר מספר 3 בסדרת המפקח מגרה

תקציר הספר :

סיבות מותו של מר גאלה נראות מזויפות: נראה כי מכלול העדויות על האיש הזה, הניבט אל הפקד מגרה מן התמונה על הפסנתר בביתו, במעילו המרושל ובמבטו החודר, אינו מצליח להתלכד בראשו לכדי תמונה של אדם ממשי. ככל שנודע לו עוד, כן התמונה נעשית מעורפלת יותר, שמו, מקצועו ויותר מכול – האבל של בני משפחתו: דומה שיהירותם מסתירה רגשות משונים בנוגע לאדם האומלל שזה עתה נרצח. אט-אט מגרה מגלה את האמת המזעזעת על הקרבן הרודף את מחשבותיו וחושף את הפשע האמתי החבוי מאחורי מסכה של שקרים.

המפקח מגרה והתעלומה של מר גאלה המנוח.

מאת אבי גולדברג

עוד חגיגה קטנה לחובבי המפקח מגרה: שוב עולה על המדפים תרגום חדש לספר ישן שנכתב בצרפת בשנות השלושים של המאה שעברה, על ידי יוצרו של המפקח מגרה, הסופר הבלגי ז’ורז’ סימנון. הספר נכתב  בתקופה של אי שקט חברתי בצרפת. ברכבת היוצאת מפריז בקיץ הלוהט נוסע המפקח מגרה, בלית ברירה, לפענח פשע בעיר הקטנה סנסר על גדות הלואר, המוכר כמחוז שליו של מגדלי גפנים, במקום לצאת לחופשת קיץ בכפר.

הרוצה להלך בעקבות המפקח מגרה, יכול עד היום לנסוע באותו קו רכבת פריז – נבר ולרדת בעיר סנסר (או לקנות יין מסנסר אצל חינוואי). יותר משיש בספר הבלשים הזה פענוח מבריק של  תעלומה מוזרה: מותו של סוכן נוסע, איש אפור, חסר תכונות או אויבים, יש בו סיפור חברתי מצוין על אודות התקופה שבה הוא מתרחש, תקופת תסיסה ברפובליקה השלישית. הדמויות המתוארות בספר מייצגות רבדים חברתיים הקיימים באותה עת ברפובליקה, ואת האינטראקציה המעמדית בצרפת שבין שתי מלחמות עולם, הוויה של אי נחת חברתי הדומה בזה שנחווה ברפובליקת ויימר בגרמניה השכנה.

הספר נכתב על סיפונה של ה”אוסתרוגות”, ספינת נהרות שאותה רכש סימנון משכר הסופרים שקיבל עבור  ספרי הבלש (policier) הראשונים בסדרה הארוכה של המפקח מגרה. עלילת הספר מתרחשת בטרם התפוצצותה של פרשת  סטביסקי, שערורייה כלכלית פוליטית שבמרכזה עמד יהודי ממוצא אוקראיני, שהפיץ אג”ח חסרות חסרות ערך, כנראה בשיתוף פעולה עם ראשי הממשל, והתאבד או נרצח לאחר התפוצצות הבועה ולאחר שנחשף על ידי המשטרה. הפרשה הביאה לשיא את גל השטנה האנטישמי בצרפת, שהונהג על ידי חוגי הימין הפוליטי. בספר עולה שמו של סחטן מסתורי בשם  ג’קוב, והתגובה למשמע שם זה על ידי הנוטריון בעיר הקטנה סנסר היא, שמובן שאיש כזה לא יכול להיות בחוג מקבלי השירותים ממנו, באשר השם הוא במובהק יהודי.

Image result for ‫סימנון האחים ריקו‬‎

ז’ורז’ סימנון

הספר רווי תיאורים של נופשי הקיץ בעיירת נופש על גדות הנהר, בורגנים זעירים החוגגים ברעש ובוולגריות את חופשתם במלון נחות והמוני, מעין קדימון ל “הכול כלול” .

כמה שנים מועט לאחר פרסום הספר, התמנה למרבית הפלא וכנגד כל הסיכויים לראשות ממשלת צרפת, היהודי לאון בלום. בהנהגתו הועבר חוק סוציאלי המאפשר למעמד העובדים, לפרולטריון, להצטרף וליהנות אף הוא מחופשה שנתית, שעד אז הייתה נחלת העשירים והבורגנים הזעירים, בעלי החנויות, הסוכנים המסחריים, המעמד שחסך סו לפרנק כדי לצאת לחופשת קיץ שנתית.

הוויה חברתית נוספת העולה מתוך העלילה היא של החוג החברתי-המעמדי של האצולה הנמוכה בצרפת, או נכון יותר של שרידיה, ותמיכת חלק מאותם נושאי תארי אצולה חסרי משקל כלכלי, בהשבתו של בית המלוכה משושלת בורבון לשלטון. כידוע חיסלה המהפכה הצרפתית את בית המלוכה המפואר הזה לאחר מאות שנות שלטון, ונפוליון, אף שהחזיר את זכויות האצולה, השים  עצמו כקיסר במקום מלך מהשושלת המלוכנית שהוכחדה. אבל ענפי המשפחה המשיכו להתקיים, ויורשי עצר פוטנציאליים זכו לתמיכה מתמדת מחוגי הימין השמרני בצרפת. בשנת 1886 נחקק חוק ההגליה שאסר על נצרים של משפחת בורבון לחזור לצרפת – חוק שבוטל רק בשנת 1950.

תומכי משפחת המלוכה מבית בורבון, אצילים קטנים או מרוששים, בורגנים חדשים, משרתי ציבור ממורמרים ורודפי בצע לשמו, עולים בספר כדמויות המציירות את הוויית הימים הסוערים של צרפת, בקיץ לוהט בסביבה קרתנית להחריד.

Image result for ‫סימנון האחים ריקו‬‎

ספר בהוצאת “מזרחי”, שנת 1961

התרגום הקולח של רמה איילון מאפשר קריאה מהנה של רומן מתח ישן. עיצוב הספר ומידותיו מזכירות לחובבי ספרי הבלש את עיצוב סדרת ספרי “ספרי מסתורין” של הוצאת “מזרחי”, בתחילת שנות השישים של המאה שעברה.

סקירות נוספות של אבי גולדברג על ספרי ז’ורז’ סימנון:

המפקח מגרה – החקירה הראשונה

המפקח מגרה פותר שוב

המפקח מגרה והתעלומה של מר גאלה המנוח

מגרה טומן מלכודת

המת של מגרה

השען מאוורטון – אמריקה של סימנון

Image result for ‫סימנון האחים ריקו‬‎

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

9 + שמונה =