מאת אבי גולדברג


שרת התרבות והספורט מירי רגב פנתה לאחרונה למנכ”ל פסטיבל ישראל ואמרה כי תשלול את המימון ממופעי הפסטיבל הכוללים עירום מלא. זאת, בשל מה שכינתה “פגיעה בערכים הבסיסיים של הציבור הישראלי ושל מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית”. השרה התייחסה לסוגיה גם בפייסבוק וכתבה: “עוד לא שמעתי על סעיף תקציבי ‘מופעי עירום’. לא מתכוונת לממן מופעי עירום מתקציב המדינה”.”מופע בעירום מלא – גם כשהוא בחסות אמנותית – מנוגד ופוגע בערכים הבסיסיים של הציבור הישראלי ושל מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית וברגשותיהם…״

אז הנה זה מגיע שוב, מכתב של כבוד השרה. והפעם, כדי לא להפוך ללעג ושנינה, נוסח המכתב בזהירות, והוא כולל שלושה נימוקים “ענייניים”  לאי הנחת של השרה מהופעות ריקוד בעירום:
1. הסעיף התקציבי: יגעה השרה, חיטטה, אך לא  מצאה בתקציב משרד התרבות סעיף למימון ריקוד נטול שמלה. מן הסתם מכיוון שסעיף תקציבי זה התרוקן עם רכישת שמלת קיטש-ציור-ירושלים, שאותה לבשה בגאון השרה רגב בפסטיבל קאן. כלומר, גם הרקדנים רצו לבוש, אבל הואיל והכסף אזל והוצא על שמלת שרה מפוארת, הם נותרו עירומים ועכשיו גם טרוניה כלפיהם!

2. ריקוד בעירום “פוגע ברגשות חלק גדול מהציבור”. נכון רגב, גם השמעת שירי זמרות פוגע בחלק מהציבור, גם נסיעה באוטובוס משותף, או נסיעה בשבת, וגם אכילת בשר עם מוצרי חלב בחג השבועות פוגעים ברגשי הציבור… מה לעשות. גם אנחנו, רוב הציבור, נפגעים כשהגב’ רגב מנופפת בוולגריות בדגל ישראל, ומוחאת כפיים באקסטזה, כאשר היא מסתופפת עם להקת לה-פמילייה, וכאשר היא יוצאת לחוצות עיר ומסיתה נגד מהגרים.
ככה זה במדינה דמוקרטית, יש לתת מקום לכולם, גם ללאומנים וגם לאמנים.
כבוד השרה חושבת שלא מן ראוי לממן אמנים חשופים מתקציב משרד התרבות, ואנחנו הציבור הרחב  חושבים שלא ראוי לממן את משכורת השרה מתקציב המדינה.

3. “ריקוד בעירום נוגד ערכי מדינה יהודית ודמוקרטית”. איך בדיוק? דמוקרטיה אוהבת רק אנשים לבושים? לבושים איך, במדים? עם כאפייה? עם שטריימל?
מה עניין ערכים דמוקרטיים ללבוש? אופנת H&M זה בסדר? בגדי המלך החדשים, זה דמוקרטי?
גב’ רגב, דמוקרטיה, מעצם הגדרתה, אינה נכנסת לתחתונים של אזרחיה. עירום בהופעת מחול אינו הפרת הסדר הציבורי, וכך גם לא מופע חשפנות במועדון, או סקס בסרטי טלוויזיה. מי שרוצה שיצפה, ומי שלא מעוניין, שיראה הופעת מחול עם רעלות.

מחול בעירום נוגד ערכים יהודיים? מעניין. איזה ערך למשל? מתן צדקה? כיבוד אב ואם?

האם לא ברא האל היהודי את אדם וחווה עירומים מכל לבוש? האם לא החטא הקדמון של אדם וחוה גרם לכך שאדם וחווה התכסו בעלי תאנה, וגורשו בשל זה לנצח מגן עדן? אז אבות אכלו תפוח ומרקדנים יישלל תקציב?

9
הפרדיגמה המעוותת כי מדינה “יהודית דמוקרטית” היא מדינה הכופה “ערכים”, וכי במשטר דמוקרטי כל שר מעצב את תרבות העם על פי הבנתו המוגבלת, שגויה לחלוטין. בדמוקרטיה כל מחשבה וביטוי אמנותי מותר, חוץ מאשר הסתה לשנאה.

כל הגבלה, סתימת פיות, דיכוי, ושלילת זכויות ותקציבים על ידי השלטון ומוסדותיו, בגין הבעת דעות בענייני שלטון, כיבוש, ואמונה דתית, ועכשיו גם אמנותית, נוגדת את ערכי המדינה הדמוקרטית שהגברת רגב מדברת בשמה.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

4 × 3 =