מאת חיים מזר

http://mars.jpl.nasa.gov/msl-raw-images/proj/msl/redops/ods/surface/sol/01435/opgs/edr/ncam/NLB_524889498EDR_S0570462NCAM00286M_.JPG

https://mars.nasa.gov/msl/multimedia/raw/?s=1435&camera=NAV_LEFT_

שורה  6 מלמיעלה תמונה 3 משמאל

לפניכם תצלום שנעשה בידי הגישושית ה-Curiosiity, ב-19.8.2016   תצלום מוזר ומעורר מחשבות.

במרכז התצלום רואים גבעה בצבע כהה. צבע הגבעה שונה מזה של הקרקע. בקצה הימני רואים תבליט שאינו קשור לקו הרצף של פסגת הגבעה. רואים גוף  עגול. בהגדלה רואים גוף דמוי מבנה, או “מבצר”. הקירות שלו ישרים. באמצע מעין בור או חדר. חלל זה די גדול, כך שאפשר להסתובב בו בחופשיות.

בחינה מעמיקה תראה שני דברים. הראשון הוא התלולית עצמה. המרקם שלה אינו מתאים למרקם של הקרקע. הקרקע מישורית וסלעית, והתלולית חולית. נראה כי היא נערמה בערך לגובה של 20 מטר. היא כהה מאוד ביחס לסביבה. מבחינה טופוגרפית היא חולשת על כל הסביבה. הדבר השני הוא “המבצר”, או  מה  שזה לא  יהיה, שאינו תואם לקו הרצף המתעגל של פסגת התלולית. “המבצר” הולבש על הגבעה. מתבקשת השאלה למה רק בצד זה ולא בצד השני. פנים “המבצר” חלול ומרווח. בהנחה שהוא נבנה על ידי מישהו  – לצורך מה זה  נעשה? אם אכן זה כך, צריכה להיות איזושהי כניסה לתוכו. בתצלום זה לא  רואים זאת. המאדים הוא שטוף  רוחות, אבל על אף שהצילום הוא בשחור-לבן, אין סימנים להיערמות רבה של אבק, לפחות לא במקום המגע בין התלולית לקרקע עצמה. עובדה זו יכולה לרמוז על כך שהיא צעירה  מאוד במונחי זמן גאולוגיים. אולי אלפי שנים.

בגלל הרושם שמדובר בדבר מה מלאכותי, נחשוב לרגע במונחים של ספרות מדע בדיוני: יכול  להיות שתלולית זו היא חלק ממערך הגנה נגד איזשהו פולש.  אם אכן כך הדבר, צריכות להיות תלוליות נוספות, ובכך ליצור קו  הגנה בפני אותו אויב, שמבחינתנו איננו נודע. האם זוהי עדות למלחמה שהייתה בעבר על  המאדים? יכול להיות שכחלק מתוכניות עתידיות, רצוי יהיה לבצע במקום מחקר מעמיק, לרבות ארכאולוגי.

גם אם יתברר שאלה תצורות טבעיות, אפשר יהיה ללמוד מהן על תהליכים לא מוכרים על פני כדור הארץ.

ואם יתברר אחרי הכול שאכן מדובר בעצמים מלאכותיים, הרווחנו משהו חדש, שהחשוב בו הוא שאיננו לבד ביקום. או-אז ייפתחו תחומי חקר חדשים, למשל ארכאולוגיה של המאדים, וכל צוות שיצא בעתיד למאדים יהיה חייב לקבל גם הכשרה, ולו הבסיסית ביותר, בארכאולוגיה.

Image result for archeology on mars book

ראו עוד תצורות מוזרות במאדים:

הפליטים מכוכב מאדים

האם קיימת עיר תת-קרקעית במאדים?

רכב הנדסי על קרקע המאדים?

תולעי ענק על המאדים

המונוליט שעל המאדים

מסתרי הסלעים שעל המאדים

כיפות על מאדים הולכות ומתקרבות

Image result for old mars

3 תגובות

  1. “ואם יתברר אחרי הכול שאכן מדובר בעצמים מלאכותיים, הרווחנו משהו חדש, שהחשוב בו הוא שאיננו לבד ביקום.”
    לאו דווקא (לוגית), יתכן שאנו הצאצאים של התרבות שנטשה את מאדים לטובת ארץ. (?)

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

17 − 10 =