Related image

העונה העשירית עם הגלגול מספר 14 (פטר קפלדי ) של דוקטור הו

מאת אלי אשד

הטריילר לעונת 2017 של סדרת “דוקטור הו “

ב-15 אפריל 2017, בזמן שבישראל מדובר על סגירתו האפשרית של הערוץ הממלכתי של הטלוויזיה  לאחר כחצי מאה של פעילות, עולה על המסך הקטן בבריטניה בערוץ הממלכתי  הבי בי סי (שממשיך להתקיים ולפעול במלוא המרץ בעתיד הנראה לעין ) העונה החדשה (סדרה מספר עשר) של סדרת המדע הבדיוני הטלוויזיונית הארוכה ביותר בכל הזמנים מבית בי-בי-סי – דוקטור הו. ראשיתה של הסדרה ב-1963, לפני 54 שנים, והיא משודרת בהפסקות עד עצם היום הזה.

Image result for doctor who project dalek

חיטוט בחנות הקומיקס “קומיקס וירקות” העלה ממצא מעניין: רומן גראפי על גיבור הטלוויזיה הבריטי דוקטור הו, אלבום קומיקס משנת 2012 בשם “פרויקט הדאלקים” שכתב Justin Richardsוצייר Mike Collins.

דוקטור הו נוסע בזמן חייזרי בעל אופי בריטי לחלוטין מכוכב הלכת גליפרי בתקופות שונות ובעולמות שונים בעבר ובעתיד הקרוב והרחוק, תוך שהוא עובר גלגולים שונים לדמויות שונות בגילאים שונים.

הסידרה שימשה כבסיס גם לכמה סרטי קולנוע ולמאות או אלפי ספרי פרוזה, סיפורי קומיקס ותסכיתי אודיו שונות, העוסקות גם הן בדוקטור החייזרי, בעמיתיו ובבני לווייתו השונים, ובאויביו המפלצתיים המגוונים.

דוקטור הו נגד הדאלקים במלחמת העולם הראשונה. צייר מייק קולינס.

הדאלקים הם בין אויביו הראשיים (לצד הסייברמאנים, המקבילים להם מבחינות שונות, יחד עם המאסטר, שהוא מעין תאום מרושע של הדוקטור). זהו גזע של מוטנטים, יצורים מעוותים השוכנים בגופים רובוטיים, אשר מנסים לכבוש ולהשמיד את כל שאר היקום, מסיבות שאינן נהירות.

העלילה הסטנדרטית הזאת לא באמת מעוררת את ענייני, אבל משהו בסיפור בהחלט עורר עניין.

Image result for doctor who project dalek

העטיפה המתוכננת של הגרסה המקורית של הסיפור, שהייתה אמורה להתפרסם עם גלגול אחר של הדוקטור.ולא התפרסמה מעולם.

הסיפור הזה תוכנן  להתפרסם לראשונה עוד ב-2009, אך התברר שקו העלילה דומה מדי לאחד הפרקים הטלוויזיוניים שבו דוקטור הו בגלגולו מספר 12 מוזעק בידי ראש ממשלת בריטניה בזמן מלחמת העולם השנייה ווינסטון צ’רצ’יל (שעמו יש לו קשר קבוע) ומגלה שאנשיו של צ’רצ’יל גילו לוחם דאלק ומנסים להשתמש בו, אלא שזה כמובן מהווה איום גדול מדי על האנושות. .

Image result for daleks first 'world 'warדוקטור הו עם ראש ממשלת בריטניה וינסטון צ’רצ’יל ודאלק חייזרי

מדובר בעלילה המקבילה לזאת של הרומן הנוכחי, ולכן פרסום הסיפור נדחה לבסוף ל-2012.

בהערת סוגריים אציין שווינסטון צ’רצ’יל, הבריטי המפורסם ביותר בהיסטוריה, מוצג בעלילות דוקטור הו בכלי המדיה השונים, כמי שפגש לאורך חייו מצעירותו ועד זקנתו בגלגולים שונים של הדוקטור, ואף נסע עמו בזמן לעבר, כך שיש ביניהם קשר ידידות של ממש.

בינתיים הדמות של הדוקטור עברה שינוי – השחקן שגילם אותו בטלוויזיה התחלף.  במונחי הסדרה הוא עבר “גלגול חדש”, ולכן באופן יוצא דופן היה צורך  לצייר את כל הסיפור מחדש, כך שיתאים לדוקטור החדש, ה-13 במספר. וזהו האלבום שלפנינו.

Image result for doctor who project dalek

העלילה: הדוקטור מגיע מזמן כלשהו בעבר, כנראה – של שנת 2009 בגרסה המקורית או משנת 2012 לצרפת בעתיד הקרוב של שנת 2017. הוא מוצא את עצמו עם ארכאולוגים בריטיים, שחופרים שרידים משנת 1917, ימי  מלחמת העולם הראשונה, כאשר באזור הזה בצרפת נוהלו קרבות עקובים מדם בין בריטים לגרמנים.

Related image

סריקה במקום מגלה שרידים של אויביו הוותיקים הדאלקים. הללו, כך מתברר לנו, הם שרידי חללית דלקית שהתרסקה בכדור הארץ ב-1908, במקביל לחללית אחרת שהתרסקה בטונגוסקה בסיביר באותו הזמן.

Image result for doctor who dalek project

הדוקטור יוצא במסע בזמן לעבר הקרוב, ומגלה שהדאלקים היו בשימוש בידי הבריטים במלחמת העולם הראשונה.

בדיקה נוספת מגלה שבה בעת הם היו אז בשימוש גם בידי הגרמנים כנגד הבריטים. עוד בדיקה מגלה שכל זה היה מזימה דאלקית נגד בני האדם, כחלק מתוכנית-על להשמדת המין האנושי. הדאלקים השתתפו בקרבות נגד בני האדם מאז שחר ההיסטוריה, כדי ללמוד את יכולותיו של המין האנושי בניהול מלחמה.

הדוקטור מעלה את האפשרות שההתנקשות ביורש העצר האוסטרי בידי טרוריסט סרבי שגרמה לפרוץ מלחמת העולם הראשונה, הייתה מזימה דאלקית ובוצעה בידי סוכן דאלקי.

העלילה היא סטנדרטית ומשומשת. אני לא מתלהב ממנה, ובכל זאת הסיפור גרם לי להרהורים:

מה ההבדל בן אירופה של 1917, ימי מלחמת העולם הראשונה, לבין זאת שממנה יוצא הדוקטור בשנת 2017?

במהלך הפתיחה אנו לא לומדים הרבה על העתיד הקרוב של שנת 2017, אבל הארכיאולוגים הבריטים מתוארים כאנשים שוחרי שלום המעוניינים רק במחקר. הם אינם מעלים בדעתם שהם עומדים למצוא את עצמם מידית בקונפליקט עם יצורים מפלצתיים, בניגוד לסביהם וסבי הגרמנים הלוחמניים של שנת 1917, שהיו מוכנים להשתמש בכל נשק – ובלבד לנצח.

בסיפור יש רמיזות לכך שאין דעתו של הדוקטור נוחה מהפציפיזם של הבריטים  בשנת 2017.

האם זה אכן כך בבריטניה של שנת 2017 האמיתית? כיום בריטניה שוב אינה מדינה שוחרת שלום ואינטרנציונליסטית כפי שהיא מתוארת בסיפור. בריטניה של אפריל 2017 האמיתית היא מדינה שנמצאת כעת בשלבי ניתוק מאירופה המאוחדת, “הבריק זיט”. כמו כן, מדברים גם על אפשרות שסקוטלנד תתנתק ממנה ושהספרדים דורשים שתעזוב את הגילברטאר. זוהי בריטניה שכיום היא לאומנית יותר מאשר אי פעם בעשרות השנים האחרונות. וכך גם בארצות אחרות באירופה, כמו צרפת שייתכן שהמפלגה הלאומנית של מרין לה פן תשתלט עליה אחרי הבחירות.

חיילים בריטים נגד דאלקים במלחמת העולם הראשונה. .צייר מייק קולינס

אם אכן כך יקרה, יש להניח שהאנשים הללו יהיו כמו אותם בריטים וגרמנים ממלחמת העולם הראשונה,  שיהיו מוכנים למאבק נגד האויב החדש של אירופה – האיסלאם הקיצוני. יש להניח שכאשר  דוקטור הו אכן יגיע לאנגליה האמיתית של 2017 במהלך העונה החדשה, הרי שימצא אומה לאומנית יותר ולוחמנית יותר, החוששת מטרור וממלחמות, כפי שלא הייתה מאז מלחמת העולם השנייה.

ראו עוד על דוקטור הו:

אוקטובר-נובמבר 2015 על פי דוקטור הו

שנת 2018  על פי סדרת הטלוויזיה דוקטור הו

Image result for dalkes first 'world 'war

תגובה אחת

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

1 × שתיים =