מאת אלי אשד

הסרט החדש “המטרה לונדון” (בתרגום חופשי: “לונדון נפלה”) הוא המשך וחזרה על סרט קודם בסדרה “המטרה הבית הלבן” (בתרגום חופשי: “אולימפוס  נפל”. אולימפוס הוא כמובן הבית הלבן).

בסרט הראשון חבורה של טרוריסטים וכנראה סוכנים צפון קוריאנים משתלטים על הבית הלבן, תופסים את נשיא ארה”ב ואת אנשי צוותו כבני ערובה, פוגעים והורגים חלק מהם וכמעט הורגים את הנשיא ואת משפחתו. למרבה המזל נמצא בסביבה איש כוחות מיוחדים לשעבר. הוא חודר לבית הלבן ופותח במתקפת יחיד על קבוצת הטרור, הורג אותם בזה אחר זה ומציל לבסוף את הנשיא המוכה והפצוע. כל זאת, בזמן שהוא נמצא בקשר עם סגן הנשיא וצוותו.

כסרט אקשן ומתח הוא נותן את הסחורה: מתח כמעט בלתי פוסק ואקשן שאינו מרפה אף לשנייה. ברם, הסרט הבא – במה שאולי יהיה טרילוגיה או סדרה – הוא בעצם חזרה על הנוסחה הזאת. הנשיא כעת בשנה השישית של כהונתו (מה שאומר שעצם חטיפתו וחטיפת אנשי הממשל שלו בסרט הקודם לא הפריעו לו להיבחר שנית, דבר שלדעתי מאוד לא סביר), והוא מגיע ללונדון להלוויית ראש ממשלת בריטניה, יחד עם ראשי ממשלה אחרים של מדינות המערב.

והנה, למרות אמצעי האבטחה המדהימים שאמורים להרתיע כל טרוריסט בתבל, מתברר שראש הממשלה הבריטי הורעל  (בידי מי? זה נשאר תעלומה) ולמעשה, הכול היה הכנה לטרור אולטימטיבי של סוחר נשק פקיסטני שמגלם שחקן ישראלי (אלון אבוטבול). ראשי מדינות המערב נהרגים והנשיא האמריקני ושומר ראשו מוצאים עצמם נרדפים בידי טרוריסטים במדי שוטרים בריטיים. הרבה אנשים וטרוריסטים נהרגים בדרך, אך מוזר שהשניים (ולא אחד אחר בסרט) לא מזכירים ולו במילה אחת את הפעם הקודמת שבה הנשיא נלקח בשבי בידי טרוריסטים. כנראה מדובר באירוע טראומטי מדי שהשניים מעדיפים לא לדון בו במצב זה. לבסוף הנשיא נלכד בידי הטרוריסטים שמתכננים להוציאו להורג בשידור חי לעולם כולו.

ושוב, בפעם השנייה בתוך כמה שנים, מוצא עצמו הנשיא האמריקני האומלל על סף מוות בידי טרוריסטים מתוחכמים, עד שהוא ניצל ברגע האחרון בידי שומרו.

יש להודות שהסרט מרתק, אם כי העלילה היא חזרה על עלילתו של הסרט הראשון וגם על העונה התשיעית של סדרת הריגול “24”, שתיארה גם היא נשיא המגיע לאנגליה ומוצא עצמו נרדף שם בידי חבורת טרוריסטים אסלאמית למרות כל מאמצי אנשי צוותו. שם הוא ניצל בידי הסוכן לשעבר ג’ק באואר, שגם היה צריך להיאבק בהזדמנות זאת בעריק סיני ולמנוע מלחמה בין ארה”ב לבין סין. בסרט הזה העניינים לא מסתבכים עד כדי כך. כאן מסתפקים בהצלת הנשיא ובהשמדת קבוצת הטרור בתימן.

הסרטים האלו מאדירים את יכולותיהם של הטרוריסטים הזרים לעומת אלו של אנשי הביטחון האמריקאי שמוצגים כמעט כחדלי אישים בהשוואה אליהם.

הטרוריסטים מושמדים לבסוף, אך מה יהיה בפעם הבאה?

כמו קודמו, הסרט הזה חייב להיות סוג של חוויה מזוכיסטית לצופה האמריקאי והמערבי, שכן הוא מעביר מסר ברור לגבי מעמדה המשתנה של ארה”ב בעולם כיום. כשנשיא ארה”ב, האיש החזק בעולם לכאורה,  מוצג כקורבן אומלל ומעונה של טרוריסטים מלוכסני עיניים המתגלים כחכמים יותר מהאמריקאים בכל שלב ושלב, עד שהם מובסים לבסוף בידי אדם אחד שאינו חלק מהממסד.

שוב המסר הסמוי הוא: ארה”ב שוב אינה מנהיגה כהלכה את העולם אם שירותי הביטחון שלה מוטעים ומועמדים ככלי ריק שוב ושוב בידי חבורות טרוריסטים צפון קוריאנים ואסלאמיים, המתגלות כמתוחכמות יותר ממיטב הלוחמים האמריקאים. מהסרטים האלו ברור שהאמריקנים איבדו את ביטחונם העצמי במאבקם כנגד הטרור.

סביר להניח שיש כאן מסר סמוי כלשהו נגד מה שנראה כשלטון הרופס של הנשיא אובמה, ואולי כמיהה למנהיגות חזקה ויעילה יותר.

אוהבי סרטי מתח וביון – אל תוותרו על הסרט הזה, אבל יש לקחת בחשבון שכאמור, המסר הסמוי של הסרט הוא מטריד ביותר: אי-אפשר לסמוך על הרשויות במאבק נגד הטרור. כל אחד ברחוב יכול להיות טרוריסט. אפילו נשיא ארה”ב אינו בטוח בשום מקום, שלא לדבר על אנשי צוותו.

המסקנה: אתה יכול לסמוך רק על עצמך.

3 תגובות

  1. אמנם לא ראיתי אף אחד מהסרטים המדוברים, אבל אני חייב לציין שיש מסורת ארוכה של הצגת אנשי החוק והממסד כשוטים שדורכים על רגלי עצמם.
    למשל בסדרת ״מת לחיות״. בסרט הראשון בסדרה הפושע המתוחכם יודע בדיוק מה אנשי ה- FBI יעשו, ולמעשה מסתמך על כך שיפעלו ״לפי הספר״ (ינתקו את החשמל) וכך בעצם ישרתו את מטרתו. גם בסרטים הבאים אנשי החוק הממסדיים מתגלים כאפסים גמורים שאם בכלל – עוזרים דווקא לפושעים.
    החידוש בסרטים שאלי כותב עליהם הוא אולי בהעלאת הסיכון כך שהנשיא עצמו, או בכלל ראשי מדינות המערב, בסכנה או נהרגים. ובעצם גם זה לא ממש חדש, הרי כבר היה סרט שבו אייר-פורס 1 נחטף והנשיא עצמו (בגילומו של האריסון פורד) משחק את גיבור הפעולה ומציל את המצב, או משהו אבסורדי שכזה.

  2. אמנון
    היה כבר מקרה שבו נשיא באמת נחטף. מדובר בשנות ה -70 כאשר קבוצות אנרכיסטיות השתוללו באירופה תוך שימוש באמצעי טרור. באיטליה אחת מקבוצות אלה חטפה את נשיא איטליה אלדומו מורו וחיסלה אותו. נדרשו מספר ימים עד שהמשטרה מצאה את גופתו כפותה ובתוך באגאג’ של מכונית. אני זוכר את זה . נכתב על כך רבות בעיתונות.

  3. לי נראה שהמקור האולטימטיבי של שני הסרטים האלו הוא בהתקפה של האל -קאעידה על ארה”ב ב-11 בספטמכר 2001 ,כאשר מחבלי האל קאעידה ,תקפו עם מטוסים חטופים אתרים חשובים בארה”ב ובהצלחה. כולם זוכרים את זה שהם השמידו את בנייני התאומים בניו יורק. אבל מה שפחות זכור הוא שהם גם תקפו את בניין הפנטגון ,מרכז מערכת הביטחון של ארה”ב ופגעו בו קשות,כמעט הצליחו להשמיד אותו גם כן .ואם היו מצליחים להשמיד אותו זה היה גורם נזק חמור למערכת הצבאית של ארה”ב.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

ארבע − 3 =