אלי אשד, העורך הראשי של “יקום תרבות” ממליץ:

תוצאת תמונה עבור בגוף ראשון שלומית ליר

ספרבגוף ראשון – 8 נשים 8 סיפורי חיים, עורכת: שלומית ליר, הוצאת “פרדס”, 2015.

ספר בעריכתה של שלומית לי, הבלוגרית הפמיניסטית הנודעת (לשבח או לשמצה, תלוי את מי אתם שואלים) המציג  שמונה נרטיבים של שמונה נשים המספרת כל אחת את סיפור חייה.
לא אתאר כל סיפור, הדבר דורש רשימה בפני עצמה, אבל אציין שאחד המעניינים בהם הוא הנרטיב הראשון של ליר עצמה, “כתובה”. מי שמצפה שהיא תחשוף בו סיפור של התעללות מינית או השפלה מגדרית, עדתית או גזענית שפגעה בה בנערותה ובכך הפכה אותה ללוחמת המגדרית–עדתית שהיא כיום יופתע (מעבר לרמזים על התנגדות של משפחות מסוימות שמשפחתה תרכוש דירה בבית מסוים ברמת גן). ליר באופן בלתי צפוי מתארת ביד אוהבת את הספרים שעיצבו את אישיותה בילדותה ובנערותה. מז׳ול וורן דרך זיגמונד פרויד -היא נדהמה מהעולם אכול היצרים אפלים שהוא הציג – ועד לקרלוס קסטנדה, שתיאר חלופה של מציאות אחרת הרחק מעבר לעולם הזה ושאליה ניתן להגיע דרך סמי הזיה.
מעניין מאוד, אבל הסיפור נקטע בדיוק כשהיא מתארת כיצד עזבה את בית הספר בגיל 16. דווקא בנקודה המרתקת שבה היה מתחיל כל סיפור אחר מסוג זה. כך אנחנו נותרים מבלי שנדע מה קרה לה לאחר מכן  וכיצד הפכה לפעילה החברתית-בלוגרית שהיא היום. אולי בסיפור או בספר ההמשך?
ראוי מאוד לקריאה.

אירוע – מופע שאותו הנחתה חגית בת אליעזר ובו הופיעו המתכנתים המשוררים ערן הדס ואיל גרוס, והאמנית סביון פישלוביץ. אלו שנוטלים אותנו לנתיבים חדשים בשירה ובספרות כולה הראו שאכן יכולים להיות נתיבים חדשים בשירה הודות לטכנולוגיה החדשה. אבל התכנים נשארו כפי שהיו לפני אלפי שנים, וכמוהם לב האדם, צרכיו, רגשותיו ומצבו.

האירועים הבאים בסלון הספרותי יהיו אירועים בסדרת “על סף ספר” ביום א’ 25.10, עם המשוררות סמדר שרת וטל כהן בכור, וביום א’ 29.11, עם המשורר ישראל בר-כוכב. בסדרת “משוררים בעלי מקצוע” – יש מחשבה על רופאים, חיילים, שחקנים. הצעות בנושא יתקבלו בברכה אצל חגית.

מחזה –  רבין מחכה ליגאל מאת יונתן אנוש.

מחזה מוקרא שמתאר את זיכרונותיו של יגאל עמיר, רוצח ראש הממשלה. מה שהיה לפני, אחרי, וכיצד הוא מנסה להצדיק את עצמו. משכנע וחזק.

חגית בת אליעזר, שגרירת “יקום תרבות” באירועים ומופעים בכל רחבי הארץ ממליצה על:

קונצרט התזמורת הפילהרמונית הישראלית, “ליל כוכבים“.

בהמשך להמלצה של השבוע שעבר על קונצרט מנויים מס’ 1 בהשתתפות ניקולה בנדטי – הכנרת הבינלאומית – הנה עוד פרק בסדרת “הפילהרמונית ביקום” והפעם על ביקור הבזק של המנצח קיריל פטרנקו. פטרנקו, יליד סיביר בן 43, שנמצא מגיל 18 במערב אירופה, הוא היהודי הראשון שנבחר על ידי נגני הפילהרמונית של ברלין למאסטרו הבא שלהם. הוא יחל בכהונתו באוגוסט 2016 ובינתיים נחת בארץ כדי לנצח על הפילהרמונית הישראלית. אל נא תתבלבלו – בשנה שעברה, 2014, היה כאן פטרנקו אחר – וסילי הרוסי שניצח על הפילהרמונית בסימפוניה מס’ 10 של שוסטקוביץ’.
נחזור להווה: בסדרת “גאלה” היוקרתית של הפילהרמונית – בתאריכים 27/11 (ת”א), 28/11 (י-ם), 29/11 (ת”א) קיריל פטרנקו ינצח על 3 יצירות כשהמרכזית בהן היא הקונצ’רטו לפסנתר מס’ 3 של בטהובן עם הפסנתרן איגור לויט. גם לויט בן ה-28 עבר מסלול דומה: יהודי יליד רוסיה שנמצא במערב אירופה מגיל 8, וזכה במקום שני בתחרות רובינשטיין בשנת 2005, שבה היה צעיר המתמודדים. כמה כוכבים בשמי הפילהרמונית! תבדקו – אולי עוד נותרו כרטיסים.

תגובה אחת

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

אחד × שלוש =