התקפת הנשק הכימי של סדאם נגד הכורדים בחלאבג׳ה היא המקרה הידוע ביותר של שימוש בנשק כימי. משטר אסד עשה זאת במסגרת מלחמת האזרחים בסוריה וכעת ישנן ידיעות שארגון דאע”ש החל לתקוף בנשק כימי את הכורדים הנאבקים בו בעיראק.

לקראת סיום מלחמת איראן-עיראק שהתנהלה בשנות השמונים, שחרר ארגון הגרילה הכורדי “פשמרגה” את העיר חלבג’ה מהשלטון העיראקי. ב-16 במרץ 1988, לאחר יומיים של התקפות ארטילריה והפצצות קונבנציונליות מהאוויר על העיר וסביבותיה, הטילו מטוסים עיראקיים מכלי גז כימי על העיר.

תוצאות ההתקפה היו קטלניות. לפחות 5,000 בני אדם נהרגו מיד, בעקבות ההתקפה הכימית. ההערכה היא כי לפחות עוד 7,000 בני אדם נפצעו או סבלו ממחלות לטווח ארוך. רוב קורבנות ההתקפה על העיר היו אזרחים כורדים.חלקם הפכו לנכים וחלקם סבלו מבעיות בריאות קשות ביותר בטווח הארוך.

הכורדים ברחו להרים והסתתרו מההפגזות הקשות של העיראקים,זה היה בעונת החורף והרי כורדיסטאן היו מושלגים וגשם ירד ללא הפסקה,ישראל הייתה בין המדינות הראשונות שנרתמו לעזרת הכורדים ודרך מטוסים הם שלחו להם מיים שמיכות צמר צבאיות אוכל ותרופות.

המתקפה בחלבג’ה הייתה העדות הראשונה המתועדת לשימוש בנשק כימי נגד אוכלוסייה אזרחית מאז שכלי נשק זה הוצא מחוץ לחוק לאחר מלחמת העולם השנייה. סדאם חוסיין לא היסס להשתמש בנשק הכימי – גזי חרדל ועצבים – נגד גילויי התנגדות אזרחית למשטרו במהלך שבע שנות המלחמה שניהלה ארצו נגד איראן. אך מכול המקומות שהותקפו, חלג’בה הייתה יוצאת דופן בעוצמת ההפגזות שכוונו אליה ובהוראה המפורשת לחסל את האוכלוסייה האזרחית בעיר.

ב-2010,  שנים לאחר נפילת משטרו של סדאם חוסיין, קבע בית המשפט הפלילי העליון בעיראק כי טבח חלבג’ה הוא רצח עם. עלי חסן אל-מג’יד, שר ההגנה העיראקי שזכה לכינוי “עלי הכימאי” בגלל השימוש שלו בנשק כימי,  נדון למוות על פשעיו בחלבג’ה ובמקומות נוספים, והוצא להורג.

הכורדים בעיראק ובסוריה זוכרים את המקרה היטב עד היום. ברור שהרבה ממה שקורה היום במלחמה בין הכורדים ודאע”ש מקורו באותו קונפליקט נשכח שהתרחש באותם ימים.

לפנינו סיפור קומיקס של הקומיקסאי המוכשר ולדיק סנדלר על אודות הפרשה. הסיפור הופיע בדפוס בחוברת של ולדיק “ולדיקומיקס בחינם!” (2015).

מספר ולאדיק:

הסיפור נוצר ב-2013 במסגרת תרגיל בלימודי תקשורת חזותית של מישל קישקה ב”בצלאל”. באותה תקופה החלטתי לעשות קומיקס בנושא רציני, שמבוסס על מאורע היסטורי. המלחמה בסוריה הייתה אז (כמו היום) בכותרות והעסיקה אותי מאוד. חיפוש באינטרנט הוביל אותי למה שקרה בחלבג’ה, מאורע שאני חייב להודות שלא הכרתי עד אז. הפרשה הדהימה אותי, והסיפור משקף את מה שהרגשתי ואת מה שאני עדיין מרגיש כלפיה.

.

ראו עוד על חלבג’ה והכורדים:

פרופסור עופרה בנג’ו על שואת הכורדים

שרה ליבוביץ -דר – הירושימה של הכורדים

רועי סמיוני על 24 שנים לטבח חלבג’ה

עמוס נוי – חלבג’ה, חורבן, חלבג’ה

אלי אשד על הכורדים נגד דאע”ש והתורכים – מורדים כנגד אימפריות

אלי אשד על סטלינגראד הכורדית

ראו גם:

האתר של ולדיק סנדלר

ולדיק סנדלר בפייסבוק

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

חמש − שתיים =