מגזין הרשת “יקום תרבות” (https://www.yekum.org/) מארגן מזה שנים אירועים ומופעים ספרותיים המתמקדים סביב נושא מסוים. אירועים אלה מכילים, בין השאר, הרצאות, הקראות קטעי שירה ופרוזה רלוונטיות, קטעי זמרה ואפילו מופעי סטנד-אפ.

בעבר הפקנו אירועים ספרותיים על המשורר דוד אבידן, על שירת ימי הביניים, על המשוררים אברהם אבן עזרא ושלמה אבן גבירול ועל ספרות אימה “גותית”.

בשנה שעברה הפקנו בחיפה מופע שחיבר בין הספרות לבין העיר חיפה. במהלך האירוע ארגנו תחרות סיפורי מדע בדיוני בנושא עתיד העיר חיפה, ואף הענקנו פרס כספי לסופרת יהודית קציר, שנולדה וגדלה בחיפה.

השנה אנו מפיקים אירוע ספרותי שנושאו רלוונטי מאין כמוהו: “ספרות בעידן האינטרנט”.

הוא יועלה במרכז הקהילתי רמת ישראל-ביצרון, רחוב דם המכבים 22 תל אביב, ב-28 ביולי, יום ג’,  בשעה 20:00.

מדוע בחרנו להתמקד דווקא בנושא הזה?

כיום, יותר מאי פעם, נשמעים חששות למות הספרות המודפסת כפי שאנו מכירים אותה. ברם, מצד אחר נשמעות גם טענות שהספרות, בסך הכול, רק מתפתחת מחדש לכיוונים חדשים ובלתי ידועים. באירוע הזה נציג כמה מהכיוונים הללו – הן בהרצאות והן בהקראות של יצירות ספרותיות.

האירוע יכלול כ-8  דוברים, נוסף על קטעים מוזיקליים והקראת קטעי פרוזה ושירה.

תוצאת תמונה עבור ניסים כץ תקשורת

ינחה: ניסים כץ, חוקר תקשורת ועורך הפרוזה של “יקום תרבות”.

בין שאר היוצרים שידונו על העידן הסופר-טכנולוגי שבו אנו חיים, יכלול האירוע את הדוברים הבאים:

תוצאת תמונה עבור אלי אשד

אלי אשד, העורך ראשי של “יקום תרבות”, שינסה לענות על השאלה − כיצד חזו סופרים שונים את הקריאה ואת הכתיבה בעידן שאחרי הנייר?

המשורר ערן הדס, “טכנו פואט” שהתפרסם בשירה הסופר-טכנולוגית שלו, ובין השאר יצר תוכנת מחשב המסוגלת ליצור שירה. הדס פרסם לאחרונה את הספר “קוד” (“פרדס”, 2014) שבו יצר שפה חדשה משפת התנ”ך.

המשוררת דפנה שחורי תקריא שירים על עידן הפייסבוק מספרה החדש “מערכת הפעלה ” ( “פרדס”, 2015)

יסמין לוי וגל מור, מחברי הספר “נוטופיה” (“ידיעות ספרים”, 2014) על אודות חברה וירטואלית בעתיד, שהיא ההמשך הישיר של תרבות האינטרנט שלנו, יעסקו ברעיונות העומדים בבסיס ספרם.

עודד כרמלי, משורר ועורך כתב העת “הבא להבא”.

הסופר והמו”ל משה מנשהוף ידבר על חברת העתיד ותרבותה המתוארים בספרו “האחרים” (“כתב”, 2014).

תוצאת תמונה עבור שגיא אלנקוה

המשורר שגיא אלנקוה יקריא שירים על עידן האינטרנט.

הכניסה חופשית! חובבי הספרות, הטכנולוגיה והתרבות – כולם ביחד וכל אחד לחוד – מוזמנים בחום

5 תגובות

 1. יש לנו כוונה לקיים אירועים כאלו גם במה שמכונה “הפריפריה”. הכוונה המקורית הייתה לקיים אותו בבאר שבע. אבל אז הועלתה השאלה החמורה אם יהיה מספיק עניין בקרב תושבי באר שבע באירוע כזה. הטענה הייתה שבתקופת הקייץ לפחות לא יהיו שם מספיק אנשים שיתעניינו בכך.
  ניסינו למצוא עניין גם במקומות אחרים אבל הם כולם עסוקים בחודשים האלו.עם זאת נישמח לצאת עם המופע הזה ומופעים אחרים כמוהו לכל פינה בקצוות הארץ.וכל מי שמעוניין מוזמן לפנות אלינו בנושא.

 2. אלי – לא שזה משמעותית סטטיסטית, אבל כתושב מצפה רמון הייתי מגיע עבור ערב כזה לבאר שבע, ואני משער שהיה לפחות רכב אחד מלא. לפי מה שאני מכיר ממצפה, ההיענות לאירועים כאלה יכולה דווקא להפתיע לטובה. בב”ש אני די בטוח שהיה מספיק קהל לזה.

  בכל מקרה, שוב – נראה אירוע מבטיח מאוד.

  סער

  • צודק
   מצפה רמון מוכנה וראויה לאירוע בשילוב עם המגזין כביש 40
   משום מה אירועי התרבות מתקיימים בשדה בוקר ומשאירים את מצפה מחוץ לתמונה
   אלי זה המקום הבא ,יש ראש מועצה חדש

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

שתים עשרה − 4 =