המשחק או החיים – אני מאמין למדור התיאטרון החדש

יואב איתמר מבקר תיאטרון מצטרף לשורות “יקום תרבות ” כמבקר תיאטרון קבוע וכעורך מדור התיאטרון.

 

“התיאטרון הוא אחד הכלים עזי המבע והשימושיים ביותר לצורך חינוכה של מדינה. הוא גם ברומטר שלפיו אדם יכול לצפות בגדולתה או בנפילתה של אומה. תיאטרון רגיש ועמוק (בכל צורותיו) מהטרגדיה ועד הוודוויל, יכול לשנות את רגישותה של מדינה בתוך מספר שנים; ותיאטרון שנהרס – כשכנפיו מוחלפות בטלפיים – יכול להשחית אומה שלמה ולהרדים אותה. התיאטרון הוא בית ספר לדמעות ולצחוק. הוא זירה חופשית ופתוחה שבה האדם יכול להיחשף לאור או למוסר ישן או מפוקפק, ולהדגים בצורה חיה את העקרונות הנצחיים שמנחים את האדם ואת רגשותיו.”

דברים אלה אמר לורקה לחבורת שחקניו, אחרי הצגת לילה מאוחרת של המחזה ירמה בפברואר 1935. בימים אלה, כשהרוח המהפכנית מתעוררת שוב וברור לנו שעל התיאטרון למלא את תפקידו פעם נוספת, אנו נתקלים על פי רוב בתיאטרון המשועבד לשיטות ניקוד מטעם משרד החינוך המבטיחות לו תקציב שבקושי מציל אותו מגירעון (אם בכלל), בביקורת שבחלקה  היא מסואבת ואינטרסנטית, בשחקנים שנותנים את נשמתם וממונם כדי לקיים מפעל תיאטרלי עצום, אשר בסופו של דבר סובל מאובדן הכוונה, דרך או יעד ובראש ובראשונה לא מגשים את עיקרון זה של לורקה. אם נצליח לתקן את התיאטרון, נצליח לתקן את החברה. הדברים שבראש ובראשונה צריכים תיקון בעיניי הם הכתיבה והבימוי, ולכן מדור זה יעשה כל שביכולתו להעיר, לתקן ולהתריע בנוגע לתחומים אלה, ועל כן:

 

  1. כותבי ביקורות מוזמנים לשלוח את ביקורותיהם למדור – כותב מדור זה איננו מתיימר ואיננו יכול להקיף את כל העשייה התיאטרלית בארץ. אני אבוא לאן שאוזמן ככל שיתירו לי הזמן ויכולתי הכלכלית, אולם הייתי שמח לגבש קאדר של מבקרים, לא רק מסיבות טכניות אלא מן הטעם הפשוט שאני מאמין שהתרבות העתידית היא תרבות של הצֶבֶר, וחלפו הימים שאדם אחד יכול היה לשמש כפוסק יחיד ביחס להצגה.

 

  1. כותבי תיאטרון מוזמנים לשלוח יצירות מלאות וחלקיות למדור זה ואני אפרסם מהן לפי בחירתי. אין מגבלה בנוגע לסוגה (ז’אנר) או לאורך. אולי ברבות הזמן אף נוכל לקיים תחרויות מחזאות מעל במה זו.

 

  1. יוצרי תיאטרון מוזמנים לשלוח קטעים מצולמים שהועלו ליו-טיוב ודומיו וניתן להם במה כאן.

 

  1. אני מעוניין לראיין יוצרי תיאטרון מכל סוג. אתם מוזמנים לפנות אליי ישירות או באמצעות יחצ”נים.

 

  1. אני מזמין את כל מי שחפץ בכך להציע מועמדות לכתיבה במדור או לשלוח חומרים, שמהם אבחר דברים שיתפרסמו.

 

  1. במה זו לא מתחמקת ממחויבותה לפוליטיקה. כמו שסופוקלס היה מחזאי ומדינאי, אתם מוזמנים לשלוח מאמרים בעלי גוון פוליטי הקשורים לתיאטרון מכל סוג.

 

  1. אני מקווה שבמה זו תדע לתקן ולשפר ולא לפגוע. אני מוכן גם לקבל ביקורת עליי ועל דרך התנהלותי. אינני מסתיר את העובדה כי ברצוני גם ליצור תיאטרון, ואני מבקש מכל יוצר ומבקר שיופיע כאן שיהיה בעל יושרה מספקת להוסיף גילוי נאות היכן שהדבר מתבקש.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

אחד × ארבע =