אוכפים לוהטים” – אמירה אנטי גזענית בסצנה קצרה

 מאת חיים מזר

מל ברוקס שחקן ובמאי של סרטים הידוע בהומור הפרוע של, מוכר ביכולתו לבנות סיטואציות מופרכות שאין בהן שום הגיון וללכת איתן הכי רחוק שאפשר מבחינת האבסורד הגיחוך. באחד הסרטים המפורסמים שלו “אוכפים לוהטים” ישנה סצנה בלתי נשכחת מבחינת האבסורד שבה אשר נוגעת באחת הבעיות הכאובות של ארה”ב, הגזענות.

במאה ה-19 רבים מהמתיישבים בארה”ב נדדו למערב והתיישבו במקומות נידחים ושכוחי אל. כך נבנו מקומות ישוב קטנים וגדולים בזה אחר זה. כך ניתן לומר בשיא התמציתיות וגם הפשטנית נבנתה ארה”ב. אותם מתיישבים נסעו שיירות שיירות תוך שימוש בכרכרות לבנות את ביתם. אם היו מותקפים על ידי אינדיאנים, השיירות היו מסתדרות במעגל ותוך כדי תנועה מעגלית היו משיבים באש. זאת היתה טקטיקה בה עשו שימוש כדי להגן על עצמם. באחת הסצנות שבסרט אדם שחור עור ובני משפחתו פנו מערבה והנה הם הותקפו על ידי אינדיאנים. מה עושה אותה משפחה? מתחילה לנוע עם הכרכרה שלה סביב עצמה. מה כבר יכולה לעשות משפחה בודדת כדי להגן על עצמה? למעשה כלום.

והנה בתצלום תקריב מראים את קבוצת האינדיאנים צופה בכרכרה הנעה במעגלים סביב עצמה. הצ’יף של האינדיאנים פונה לחברו ואומר לו ביידיש(כך זה אכן בסרט): “אתה רואה הם יותר שחורים מאיתנו”. האפקט על הצופה הוא מיידי. הצופה נכנס להלם למראה האבסורדים שהוא רואה ושומע. כרכרה הנעה סביב עצמה, אינדיאנים מדברים יידיש ועצם ההשוואה בין צבע העור של האינדיאנים והשחורים.

בסצנה אחת קצרה, מבריקה וגאונית מל ברוקס נוגע בשלוש קבוצות מיעוט בארה”ב-יהודים, אינדיאנים ושחורים. בלי לומר שום מילה בנושא הגזענות, אבל תוך שימוש בסצנה בעלת אפקט ויזואלי שאין כדוגמתו אומר מל ברוקס שבעיית הגזענות לא הגיעה לסיומה וכי היא מחייבת התייחסות יותר מאשר רצינית.

ראו גם

שיר הנושא  של “אוכפים לוהטים “

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

ארבע × אחד =