בחודש פברואר פרצה בלוב המהפכה הבאה בשרשרת הדומינו הנוכחית. מועאמר קדאפי (גדאפי באקסט הנכון), נראה כאחד השליטים היציבים ביותר באזור, ששלט מעל ארבעים שנה ביד רמה על בני עמו. למרות זאת, אזרחים רבים התמרדו באופן ממשי נגדו, מלווים בעריקים בדמות גנרלים בכירים ושגרירים שהתפטרו ממשרתם. הדיפלומטים הצהירו כי הם מתנגדים למעשיו, או לחילופין מייצגים את העם הלובי ולא את שליטו האקסצנטרי.

מהפכת הפייסבוק עלתה ליו-טיוב, עם קליפ ישראלי שיצר די ג’יי ישראלי בשם נוי אלוש. נאומו של קדאפי הנוזף במורדים ומאיים על הצפוי להם מידי כוחותיו, עת ירדפו אחריהם בכל בית וסמטה (זנגה), מותג כאחד מקליפי הדאנס הטובים בחודש האחרון. הפצצותיו את בני עמו ושימושו בשכירי חרב זרים, הובילו לגינויים רבים ברחבי העולם. המדיה הדיגיטלית המשודרת המחפשת את המיתוג המהיר והחד, אמצה באהבה רבה את שיר ה”זנגה זנגה”. אכן, מיתוגו של קדאפי לאור נערות שעשועים הרוקדות לצלילי דאנס קליטים, מעבירים לכל בית את חדשות המהפכה המתרקמת.

אכזריות וטבח אזרחים תמימים, שרבים מהם אינם מורדים אלא נמצאים לרוע מזלם באזור הקרבות, באה לידי ביטוי בכלי התקשורת ובדיווחי החדשות. יש לשאול, מה ייזכר מכל זה ברבות הזמן, אם לא מיקס מוסיקלי המהנדס מנאום קדאפי עילגות מקפצת, לצלילי ריקוד חדש? יוצר הקליפ התראיין ואמר שרבים בעולם הערבי וביניהם גם מפגינים מלוב, התקשרו אתו והביעו את אהבתם לשיר. אכן, ניתן לראות זאת כקוריוז, אך לא יותר מכך. התופעה התרחבה עד כדי יכולת להוריד את הזנגה של קדאפי, כצליל לנייד. יש בזאת מן ההגזמה, באופן מובהק.

ברצוני לפנות לקוראי “יקום תרבות”. אתם הצורכים כתבי איכות, המעוניינים לקרוא, להבין ולהשתתף בפעילויות תרבותיות ברחבי הארץ, צריכים להשמיע את קולכם. אכן, נדמה כי הכל סובב סביב שטחיות וכסף וכי אין הדבר מתרחש אלא בארץ אחרת שאינה נוגעת לנו. צריך לזכור כי יש מן האנטגוניזם במיתוג קדאפי כמשוגע “עם קבלות”, המתלבש באופן מוזר ומוקף בשומרות ראש ולכן הוא יכול להיחשב כאטרקציה האופנתית הנוכחית. אחריותכם להשמיע קול נגדי, כי בעידן הריאליטי ו”האח הגדול” לא ניתן למתג כל דבר, בייחוד לא טבח עם! במקום זאת, צריך באמת ובתמים לבחון את אופן התפתחות האירועים ולהיערך בהתאם.

6 תגובות

 1. יש לי בעיה עם ההגדרה שניתנה כאן למה שקדאפי מבצע כ”טבח עם ” דהיינו “גנוסייד”.
  זאת הגדרה שהיא אולי קליטה ותקשורתית ו”אופנתית ” אבל היא רחוקה מאוד מלהיות מדוייקת בלשון המעטה ואני בהחלט איני מצפה למצוא אותה ברשימה שנכתבה בידי אקדמאי שאמור להיות זהיר ומדוייק במילותיו.
  קדאפי הוא אכן אכזרי ורצחני , הוא נאבק על שלטונו ועל חייו. הוא אינו רוצה לגמור כמו מובראק ובן עלי אבל הוא אינו מבצע גנוסייד בבני עמו .הוא תוקף בחזרה את אלה שתקפו אותו.
  הוא אינו משמיד בקפדנות שיטתית מתוך אידיאולוגיה בני שבטים שלמים.
  עם אני הייתי במקום הכותב הייתי נזהר מאוד מהשימוש במילה כזאת.

 2. נראה לי שהשימוש במונח השגוי הזה ” טבח עם ” הוא המשך של הנטיה של אקדמאים גם חוקרים להשתמש במונחים מתלהמים כמו “נאצים “פאשיסטים ” או מהצד השני “בולשביקים ” “יהודים ” וכו וכו’ על מנת להגדיר כ”בני שטן” את כל מי שאינו מוצא חן בעיניהם למרות שבדרך כלל אלו אינם רלבנטיים כלל .
  וזאת דרך קצרה להרוס את אמינותם.
  איני בא להגן על קדאפי שהוא כאמור למעלה רודן אכזרי ,אבל הוא אינו נאצי אינו פשיסטי ואינו ( בשלב הזה לפחות ) רוצח עם . .אני בהחלט מצפה מכותבים שרואים את עצמם כאינטלקטואלים שלא יפלו במלכודת של “תויות ” כנגד כל מי שנראה להם בזוי במיוחד.
  גם עם זה קשה מאוד.

 3. מר אשד שלום:
  קראתי בעיון את תגובתך.
  איני רואה עצמי כאינטלקטואל אקדמאי, אלא פשוט ברק.
  רציתי למחות על תהליך קשה ביותר שעובר על אזרחי לוב, מידי בן עמם.
  קדאפי הצטייר כאדם פשוט שהדיח שושלת מלוכה פרו מערבית כדי לעזור לאחיו.
  ברבות השנים נקט בשיטות רצח אכזריות ובהתנהגות שפלה כנגד אחיו הלובים, אורחיו בני האומה הערבית
  וכל מי שידיו היו יכולות להגיע אליו.
  כדוגמא אני יכול להביא את רצח האימאם השיעי מוסא אל סאדר הלבנוני, שמטוסו נעלם ב1977 אחרי ביקור חביב
  ולבבי אצל קדאפי. דוגמא נוספת יכולה להיות בסיפור על ראש-עירית בנגאזי מסוף השבוע, ש”תפשה” את עינו, של
  קדאפי כי שברה את מפרקת איש האופוזיציה שהיה על הגרדום. למותר הוא לציין כי שיטות דומות יושמו על ידי נאמניו
  ואנשי מנגנון הממשל שלו לאורך השנים כנגד מתנגדים.
  איני חוזר בי ממונח “רצח העם”. לא השתמשתי בו מתוך זילות לאירועים אחרים דוגמת השואה שעברה על העם היהודי.
  כוונתי היתה כי נדירים המקרים בהם במהלך מלחמת אזרחים, מביא השליט שכירי חרב ומפציץ את בני עמו ישירות במטוסים, בשריון ובארטילריה. התוצאות פיסית הן טבח משום שזו אינה מלחמה בין כוחות צבאים שקולים.
  איני יודע אם קדאפי פועל על פי גחמות או באופן שיטתי, אבל התוצאות אכן מדברות בעד עצמן.
  רוח הכתבה היתה שלאור זאת, קשה למתג אותו ואת המלחמה ההרסנית בלוב עם טרוטון בחמישה שקלים.
  לכן, איני מבין את תגובתך באשר למושג הטבח ועל אחת כמה וכמה, השימוש במונח “אקדמאים וחוקרים מתלהמים”.
  הכתבה אינה פוליטית כלל וכלל.
  בברכה,
  ברק בוקס.

 4. מצטער ,לא השתכנעתי מתגובתך ואני עדיין מצפה מחוקר אקדמאי שיקפיד על מילותיו.
  קדאפי לצערנו אכן מפציץ את בני עמו ושולח שכירי חרב נגד בני עמו.
  כפי שעשו שליטים לאורך כל ההסטוריה כאשר מרדו בהם.
  ( נכון לא היו להם מטוסים עד עשרות השנים האחרונות ) .
  אבל לא זכור לי שאיזה שהוא היסטוריון האשים למשל את המלך צ’רלס הראשון שהוא ביצע “רצח עם ” משום ששלח שכירי חרב להילחם בבני עמו האנגלים שמרדו בו .
  אני מגדיר “טבח עם ” כניסיון השמדה מתוכנן של קבוצה אתנית או תרבותית ,ולא נראה לי על סמך הידיעות מלוב שזה מה שקורה שם .
  אלא זה נראה יותר כמאבק בין שבטו של קדאפי ותומכיו כנגד שבטים יריבים כששני הצדדים אינם בוחלים בכל אמצעי כדי לנצח.

 5. למר אלי אשד וקוראי יקום תרבות:
  ברצוני לומר באופן כללי על נושא הכתבה כי ערכתי שימוש במילים “טבח בבני עמו” על מעשי קדאפי, כדי לתאר את התוצאות המזוויעות של הפצצה וארטילריה מצדו על אזרחים שמרדו בו בנשק קל. לא השתמשתי במושג ג’נוסייד או רצח עם.
  ברצוני להתנצל בפני כל אדם שנפגע או חשב שהאמרה לא במקום. הכוונה היתה להדגיש את אכזריותו מול עמו.
  עיקר הכתבה נסב סביב השמת כל זאת בקונטקסט קליפי והצגת ממד זה בערוצים המסחרים והמדיה האלקטרונית באופן המסיט את תשומת-הלב מהעיקר.
  יש לקוות עם זאת כי אם המרד ייכשל, קדאפי ונאמניו משבטו לא ילחמו על רקע אתני בשבטים אחרים מורדים ויבצעו בהם מעשים אכזרים על אותו רקע אתני.
  ברק בוקס.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

15 − חמש =