חגית בת-אליעזר, שגרירת יקום תרבות לאירועים, ממליצה

על התערוכה “תיק השעה”

כרזת התערוכה ״תיק השעה״
כרזת התערוכה ״תיק השעה״

רונית עלון עוסקת בתחומי אמנות ויצירה שונים: רקמה, סריגה, מקרמה ,ציור בשמן, בצבעי מים ובדיו. לאחרונה היא יוצרת בבטון.

עבודותיה של רונית עלון מעטרות את כריכות ספרי השירה והפרוזה של ד”ר צדוק עלון, בן זוגה, שיצאו לאור בהוצאות עיתון 77, עמדה, וגמא.

כריכת הספר ״אנסה הקולמוס ואראה״
כריכת הספר ״אנסה הקולמוס ואראה״

באוקטובר 2022 השתתפה רונית עלון בתערוכה הקבוצתית “אמנות על כתב” בגלריית בן עמי בתל אביב.

בימים אלה, עד ל-1.6.2024, מוצגת בגלריית הסלון בתיאטרון ירושלים תערוכת היחיד הראשונה שלה “תיק השעה“, ובה מעל 30 תיקים העשויים מבטון.

רונית עלון בפתיחת התערוכה ״תיק השעה״
רונית עלון בפתיחת התערוכה ״תיק השעה״

בתפיסה הרווחת בטון הוא חומר בנייה. והנה רונית עלון מצליחה לפסל באמצעותו, ליצור כעין שילוב בין הנדסה לאמנות. למה הדבר דומה? רונית עלון היא מרצה למתמטיקה, בעלת תואר שני בתחום. מתמטיקה היא גם שילוב: יש שמכנים אותה “שירת המדעים”.

תיק מבטון חובק עוד דואליות. תיק הוא כלי אחסון, בעל חלל פנימי. אך תיק, היצוק בטון, אינו משאיר חלל לתכולה. על כן הוא אינו ממלא את תפקידו, כי “מלא בעצמו”.

יפה השם של התערוכה. “תיק השעה” המהדהד את תיק-תוּק השעות בשעון. גם שמות התיקים השונים בתערוכה מנצנצים הומור, משחקים בשפה. בין שמות התיקים  ‘תיקטוק’:

תמונת ״תיקטוק״ בתערוכה ״תיק השעה״ של רונית אלון
תמונת ״תיקטוק״ בתערוכה ״תיק השעה״ של רונית עלון

‘ענתיק’, ‘תיקתק’, ‘תיק בלי שר’, ‘ארטתיק’, ‘בותיק’, ‘ליפסתיק’, ‘תיקטן’, ‘תיקון’, ‘ממתיק’:

תמונת ״ממתיק״ מהתערוכה ״תיק השעה״ של רונית עלון
תמונת ״ממתיק״ מהתערוכה ״תיק השעה״ של רונית עלון

רונית עלון בוחרת בקפידה את החומרים השונים, מהם עשויות ידיות ותוספות, ומתארת אותם ליד שם התיק. היא גם מצינת את ממדי התיק, משקלו ושנת יצורו, לשם דיוק אמנותי-מתמטי.

במהלך הכנת היצירות הבטון עובר מהפך מחומר רך מאוד, גמיש, נוח וצייתן, לגוף מוצק, מוגמר, עקשן, וסרבן כל שינוי. חלון הזמן לעיצוב הבטון הוא קצר ותובעני. זאת שעת התיק. אפשר לראות את תכונותיו המשתנות של הבטון במהלך שעות העבודה עליו כמטאפורה לשנות חיי אדם.

רונית עלון מקדישה את התערוכה להוריה ולאחותה, ז”ל.

הפוסט הקודםהצעת עיסקה הומניסטית
הפוסט הבאאוטופיה והאו”ם: לציון 300 שנה להולדתו של עמנואל קאנט
בוגרת האוניברסיטה העברית במתמטיקה ומדעי המחשב, ומוסמכת הטכניון במתמטיקה. עובדת בתעשית המחשבים. למדה בסדנאות לשירה בהנחייתם של דליה רביקוביץ, רבקה מרים, ויעקב בסר. פרסמה ארבעה ספרי שירה: "השקת ספינת צפייה" (2008), "התנסויות" (2012), "בעזרת חברים" (2016), "כח משיכה" (2020). מתרגמת שירים מרוסית ומאנגלית, מפרסמת רשימות ביקורת על ספרי שירה, על סרטים, ועל הצגות תיאטרון. יוזמת ומנחה אירועי שירה.
תחומי הענין הספרותיים שלי מאז ילדותי היו מדע בדיוני ופנטזיה, בתחילת המאה ה-21 גיליתי מחדש את הקומיקס, ובפרט את המנגה והאנימה. קיבלתי תואר ד"ר בפיסיקה מאוניברסיטת תל-אביב, בתחום האסטרופיסיקה. אך מאז שנת 2000 אני עוסק בתחום הסביבה, במסגרת בית הספר לסביבה ולמדעי כדור הארץ באוניברסיטת תל-אביב. כמו כן, עבדתי במרכז הבינתחומי לחיזוי טכנולוגי שליד אוניברסיטת תל-אביב המתמחה בעתידנות.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

3 − אחד =