חגית בת-אליעזר, שגרירת יקום תרבות לאירועים, ממליצה

על הסרט “לאהוב פשוט”

כרזת הסרט ״לאהוב פשוט״
כרזת הסרט ״לאהוב פשוט״

הסרט “אופנהיימר” זכה השבוע בפרס אוסקר לסרט הטוב ביותר של שנת 2023. אבל בהתמודדות על פרס סזאר הצרפתי היוקרתי לסרט הזר, בפברואר השנה, הוא הפסיד את הבכורה לסרט “לאהוב פשוט” הקנדי, דובר צרפתית, של מוניה שוקרי, שגם כתבה את התסריט ומשחקת בו.

סופיה, אישה יפה, חכמה, משכילה, נשואה היא הדמות הראשית. סופיה מצליחה בחייה רק לכאורה. בעצם אין לה כלום, ממש דימוי של שוקת שבורה. היא אדישה לבעלה, לו נשואה כעשר שנים, משועממת בארוחה בבית חבריה, מסתייגת מהתנהגותם הרעשנית והמתוחה של ילדי המארחים, אין לה ילדים מבחירה. סופיה מרצה לפילוסופיה. יפה השילוב בין שמה לבין שם עיסוקה. אבל היא לא מרצה כל כך מוצלחת: היא ממתינה למינוי באקדמיה שלא מגיע, ובינתיים מרצה לקבוצת אנשים זקנים על הפילוסופיה של האהבה. כמה זה אירוני! המבוגרים האלה איחרו את רכבת האהבה.

ומה בקשר לסופיה? נראה שיש לה עוד סיכוי. ואומנם היא פוגשת את סילבן, גבר יפה, רווק, יצרי, איש עשייה, שיפוצניק שיודע לתקן הכל. הם הופכים לזוג, מבלים ביחד בתשוקה ובאהבה, וזוכים לרגעים של אושר משכנע. אך לא לעולם חוסן. לעומת היחסים השוויוניים שהיו לסופיה עם בעלה, היא תופסת עמדה של אישה נשלטת במידת-מה ביחסיה עם סילבן, שאף מודיע לה בקול תקיף שהיא תהיה אשתו בסצינה מרשימה, בה היא עומדת לפני מכוניתו ונלכדת באור הפנסים. מצד שני, סופיה המשכילה מעירה לסילבן על הצרפתית העממית שלו, דבר שלא מתקבל על ידו בעין יפה.

גם החברים של סופיה מפריעים לקשר. סילבן מציע נישואין לסופיה בכריעת ברך בפניה, עם טבעת מושטת, כשהזוג מתארח בבית חבריה של סופיה. המארחים מבקשים לעכב את הצעת הנישואים, כי הם חייבים לגשת לילדיהם הרבים, כדי להשכין ביניהם שלום זמני ולהשתיקם, וגם מתארגנים לצילום האירוע. סופיה נראית מבולבלת, אובדת עצות, ובשל כפפות שטיפת הכלים, בהן היא לכודה, היא נמנעת מלגעת בסילבן או אפילו לקבל את הטבעת לידיה.

גם קרובי משפחתו של סילבן אינם מסייעים לרווחת הקשר. הם מספרים לסופיה על היסטוריית האהבות הכושלות של סילבן, באומרם “אין לסילבן מזל באהבה”. איזה סיכוי יש לסופיה לשנות את רוע הגורל?

בנסיעה משותפת של סופיה ובעלה בתחילת הסרט, סופיה נוהגת, אך נראית לא מרוכזת. על כך בעלה שואל אם היא יכולה להמשיך בנהיגה במצבה הזה. הנסיעה הזאת מובילה לפרידה בין השניים. בסוף הסרט מופיעה סצינה דומה, בה סילבן נוהג, וסופיה, שיושבת לידו, זורקת לחלל האויר את אותה השאלה. הצופה העירני נזכר, תוהה, וחושש שלא יהיה לזוג הזה סוף טוב.

הסרט מפוכח ומעורר מחשבה. מהלך העלילה הקודר מוגש בצורה אמינה ומשכנעת. את שמו של הסרט אני מנסה לפרש כ”לאהוב פשוט לפרק זמן קצר”. השחקנים יפים וסצינות האהבה מצולמות בצורה אסתטית.

עם כפפות מתוך הסרט ״לאהוב פשוט״
סצינת הכפפות מתוך הסרט ״לאהוב פשוט״

תגובה אחת

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

חמש עשרה − שתים עשרה =