אוהד שרון מבקר את הסרט המוזיקלי החדש “וונקה”, שהוא “מקדימון”, סיפור החיים של יצרן הממתקים וילי וונקה לפני שהפך ליצרן המפורסם, גיבור ספר הילדים המצליח “צ’רלי והשוקולדה” של רואלד דאל מ-1964. ספר שהוסרט כמה פעמים.

המערכת

כרזת הסרט ״וונקה״

מקדימון הסרט “וונקה”:

בשנים האחרונות נהפכו גרסאות חידוש לסרטים קלאסיים לפופולריות. בינהם סרטי ילדים, סדרות, וספרים אהובים.

הסרט “וונקה” הוא מקדימון או פריקוול לסרט הידוע שהתבסס על ספר הילדים הפופולרי מאוד של רואלד דאל “צ’רלי והשוקולדה”.

הספר מתאר את מסעם של כמה ילדים, שכל אחד מהם הוא מוזר ביותר בפני עצמו, שמצאו כרטיסי זהב מיוחדים בתחרות שבה נוטלים חלק מליונים בכל העולם, לבית החרושת של יצרן הממתקים המפורסם וילי וונקה. בבית החרושת הם חוזים בנפלאות הממתקים שאותם יוצר התעשיין המדהים.

במהלך הסיור כל אחד מהילדים עוזב את החבורה בגלל סיבות הקשורות לאופיו המעצבן, ושורד את הסיור עד הסוף רק הילד הרגיל מכולם צ’רלי.

הספר תורגם לעברית פעמיים, וזכה לשני עיבודים קולנועיים ידועים.

״צ׳רלי והשוקולדה״ של רואלד דאל בספריית מרגנית
״צ׳רלי בממלכת השוקולד״ של רואלד דאל בתרגום חדש בספריית מרגנית

הסרט הוסרט פעמיים וזכה גם לעיבוד מצויר.

פעם ראשונה ב-1971 בכיכובו של השחקן הקומי הידוע ג’ין וילדר. אם כי אז עוד לא היה ידוע כל כך, והסרט לא זכה להצלחה גדולה כשיצא לאקרנים. אבל לימים הוא הוקרן שוב ושוב בטלויזיה האמריקנית, וכך זכה לפרסום שלא זכה בו בעת ההקרנה המקורית.

צפו במקדימון הסרט מ 1971 עם ג’ין וילדר:

נעשה עיבוד נוסף ב-2005 בככובו של ג’וני דפ. שהיה הצלחה גדולה. ראו את המקדימון:

ב-2017 נעשתה גירסה שלישית, מצויירת, בכיכובם של החתול תום והעכבר ג’רי. צפו במקדימון:

וכעת הספר זכה למקדימון שמתאר את חייו של וילי וונקה, גיבור הספר והסרטים, לפני שהפך ליצרן ממתקים בעל שם עולמי.

דאל כתב לספר המצליח גם ספר המשך אבל זה כבר לא הוסרט משום מה.

אבל גם ההמשכון תורגם לעברית פעמיים:

כריכת ״צ׳רלי ומעופפלית הזכוכית״ בסדרת מרגנית
כריכת ״צ׳רלי ומעללית הזכוכית״ בסדרת מרגנית המחודשת.


דאהל תיכנן ספר שלישי שבו צ’רלי יפגוש את נשיא ארה”ב וחייזרים, אבל כתב ממנו רק פרק אחד ולא יותר.

הסרט החדש מספר לנו על ההתחלה של “ממציא השוקולד הטוב בעולם” ווילי וונקה, בעל מפעל השוקולד, שמהווה סיפור התחלה לסרטים.

השאלה אם הסרט מצליח בהצגה מחדש של הקסם של וונקה, ויעמוד בפני עצמו בלי קשר לסרטים הקודמים והזיכיון, או שהוא ממשיך את הקו של חידושי סרטים שלא תרמו דבר, אלא נוצרו רק כדי לסחוט עוד רווחים מסרטים אהובים שיש להם קהל מסור.

הסרט מספר על תחילת דרכו של ווילי וונקה, שאותו מגלם טימותי שאלאמה, כשהוא מנסה להגשים את החלום שלו להיות בעל חנות הממתקים המצליחה בעולם. הסרט מראה את הבסיס לסרטים הקודמים, שמראים את מה קרה אחרי שהוא הגשים את חלומו והפך להיות בעל מפעל הממתקים הטוב בעולם. וונקה מנסה להתגבר על הקשיים, שחלקם נובע מהתמימות שלו והרצון להאמין שכולם רוצים לעזור לו, באמצעות היכולת שלו ליצור ולהמציא ממתקים מיוחדים.

בנוסף לחברים שהוא משיג ברגעים הקשים, הוא מצליח להתגבר על הכל ולהמשיך להתקדם לעבר הגשמת החלום. אחת מהחברים הללו היא ילדה בשם נודל, בגילום קאלה ליין, שבפגישתם הראשונה מנסה לרמוז לו לא לסמוך על מיס סקרוביט ובליצ’ר. הוא לא מקשיב לנודל, ונכנס לחוב גדול לשני אלו. וונקה מנסה להחזיר את החוב באמצעות הממתקים המיוחדים שלו, ונתקל בחברות שוקולד שיעשו הכל כדי להוריד את המתחרים, כולל שיחוד המשטרה שתעבוד עבורם. עם כל הקשיים שמציבות חברות שוקולד אחרות ומשטרה מושחתת וונקה לא מוותר, מצליח להחזיר את החובות, ולהקים את מפעל הממתקים שלו.

אחד ההיבטים החשובים בסרט הוא שכמו קודמיו זהו סרט מוזיקלי, על גבול מחזמר. יש בסרט כמות גדולה של שירים ומופעים מוזיקליים עם ריקודים, כמו הסרטים הקודמים שנעשו על הספר, בהמשך לסרט הראשון שהיה מחזמר.

כלל הדמויות משתתפות במופעי המוזיקה, ומפגינות את יכולתן גם בשירה וגם בריקוד. ההופעה המרשימה ביותר היא של שאלאמה בדמות וונקה, כשהוא מפגין יכולות מפתיעות שאפשר היה לצפות מרקדן וזמר מנוסה ולא משחקן. כך הוא מוכיח שהוא יכול לבצע כל תפקיד שיצטרך, וללמוד יכולות חדשות.

אחד הגורמים הטובים והמוצלחים בסרט הן הדמויות, הדמות הראשית וונקה, ודמויות המשנה. בראשן, כדמות הראשית, וונקה, שבו שאלאמה מציג לנו צד חדש לדמות אהובה ומוכרת, מבלי שנרגיש שהוא משנה את הדמות בצורה קיצונית, אלא רק מראה את הלפני של הדמות ואיך הפכה למה שאנחנו מכירים. הוא מדגיש את היכולת החברתית של וונקה, ואת הרצון להצליח, בשונה מהגירסאות הקודמות המציגות צדדים אחרים בחייו. הסרט מציג רגעים מרגשים, כמו הסיפור עם אמא שלו, או הרצון שלו להגשים את החלום להקמת מפעל הממתקים הטוב בעולם, שבו אמא שלו תוכל להתגאות. הסרט גם מדגיש את יכולתו של וונקה בתור יוצר וממציא, ומראה את יכולותיו עם ההמצאות השונות של הממתקים.

דמות המשנה נודל במהלך כל הסרט מנסה לעזור לוונקה להצליח, וכמו וונקה גם היא מנסה להגשים את חלומה, לנסות למצוא את המשפחה שלה, ולעבור לחיות איתם. הסיפור שהסרט מציג בצורה הטובה ביותר הוא על חשיבותה של משפחה, וכיצד כשהיא חסרה איך זה משפיע על החיים לטוב ולרע. במהלך הסרט נודל מבינה שיש לה כבר משפחה – העובדים, שכולם ביחד מנסים להביא להצלחת המפעל של וונקה – כך היא מגשימה את החלום של להיות עם המשפחה שלה.

יחד עם זאת גם הדמויות של הנבלים בסרט, בראשם סלאגוורף בגילום פטרסון ג’וזף, מוצגים באופן מעניין. סלאגוורף אמור לייצג את התקופה הנוכחית שבה הקפיטליזם פוגע באנשים הקטנים ומחזק את העשירים. הדמות מראה לקהל שחברות השוקולד מציגות לציבור שיש תחרות ומבחר, אבל בעצם אדם אחד מקבל את כל הרווחים לעצמו, ואם מופיעה תחרות אמיתית הוא יעשה הכל כדי למנוע אותה. סלאגוורף מציג את הרצון להצליח בלי שום מעצורים, לא משנה כמה דברים רעים הוא עושה הוא ישיג את המטרה.היכולת המוזיקלית והמשחק המצויין של ג’וזף גורמת לדמות להיות אמינה, שאפשר ממש להרגיש שפגשת אנשים כאלה בחיים האמיתיים.

הנבל המרכזי השני בסרט הוא מפקד המשטרה בגילום קיגן מייקל קיי. הדמות הזאת מציגה אדם שאינו רע מהיסוד, שלא מוכן לעשות דברים מסוימים, אבל מוכן להקריב את המוסר בשביל להשיג את מה שהוא רוצה. במקרה הזה לעצור, לתקוף, ואפילו להרוג, אנשים חפים מפשע, רק בשביל להשיג כמות שוקולדים גדולה מהסוג שהוא אוהב. למרות הדברים הנוראיים שמפקד המשטרה עושה מייקל קיי עדיין מצליח להפוך אותו לדמות קומית מרעננת, כך שכל פעם שהוא מופיע הוא מוציא מהצופים חיוך.

הסרט, אם כן, עוסק ברצון להצליח, ומציג לנו שני סוגים של אנשים. אחד שיעשה הכל בשביל להתקדם ולהגיע להצלחה, גם אם זה אומר לוותר על ערכים, בדוגמת סלאגוורף. לעומת זאת יש את הסוג השני, את האנשים שרוצים להצליח, ונעזרים באנשים אחרים וביכולות של עצמם, אבל לא ינסו להתקדם דרך פגיעה באחרים, כמו וונקה.

הסרט מתאר באופן פנטסטי מצבים מהחיים האמיתיים, שבהם אפשר לבחור להתקדם בדרך הקצרה, עם סיכוי להשפיע לרעה על אנשים אחרים, או בדרך הארוכה והמוסרית. האלגוריה הזאת היא משהו שמאפשר לנו להזדהות עם הסרט, להעריך כתיבה נכונה של עלילה, ולאהוב את הדמויות. הסרט מציג גם מוטיבים חשובים אחרים, כמו החשיבות של המשפחה, זהירות ביחסים עם זרים, שלפעמים צריך לנסות להבין עד הסוף למה הם עוזרים לנו, כדי להימנע מבעיות אחר כך.

כרזת הסרט ״Wonka״ באנגלית

לסיכום:

וונקה הוא סרט מהנה, עם שירים טובים, מופעים מוזיקליים מהנים, דמויות מוצלחות, ועלילה שגורמת לנו להזדהות עם הדמויות.

הסרט מציג רעיונות חשובים, וממקד את מה שהוא רוצה להציג לקהל היעד שלו ברעיונות הקשורים למוסריות והגשמת חלום. הערכים הללו היו חסרים לאחרונה בסרטים לכל המשפחה.

לדעתי הסרט מוכיח שאפשר בקולנוע להשקיע בעלילה לכל המשפחה, ולהצליח, ובגדול.

שווה מאוד לצפייה, לא רק לילדים.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

אחד × אחד =