אלי אשד מראיין את פרופסור אבי לייב, מומחה לאסטרופיזיקה וקוסמולוגיה בשאלה: האם נמצאו עדויות לקיום חיים תבוניים בחלל החיצון ובפרט כאלו שהגיעו אלינו.

המערכת

עטיפת ספרו של פרופסור אבי לייב extraterrestrial על הסימנים לחיים תבוניים מעבר לכדור הארץ
עטיפת ספרו של פרופסור אבי לייב extraterrestrial על הסימנים לחיים תבוניים מעבר לכדור הארץ

בעקבות גילוי העצם הבין כוכבי אומאמואה ב-2017 הכריז פרופ’ אבי לייב כי יתכן שזהו מבקר חוצני במערכת השמש שלנו, ואף כתב ב-2021 את הספר Extraterrestrial בנושא.

בשבוע שעבר נפגשתי איתו בזמן שביקר בישראל ביקור משפחתי ושאלתי אותו כמה שאלות.

פרופ’ לייב הוא כיום אחד המדענים הישראליים המפורסמים ביותר בעולם, ואולי הידוע מכולם.

עטיפת ספרו האוטוביוגרפי של פרופסור אבי לייב מהכוכב הראשון ועד לאחרית הימים (הוצאת כרמל ,2015) על חייו ורעיונותיו.

אברהם (אבי) לייב נולד ב-1962 במושב בית חנן ושירת בצה”ל במסגרת פרויקט תלפיות בשנים 1988-1980. במהלך שירותו עבד במכון למחקר גרעיני בנחל שורק והוביל את תוכנית המחקר הבינלאומית הראשונה שמומנה בידי יוזמת “מלחמת הכוכבים” האמריקאית. אחרי שירותו הצבאי מונה לייב לחבר במכון למחקר מתקדם בפרינסטון, ולאחר חמש שנים הגיע לאוניברסיטת הרווארד כפרופסור. בעשור האחרון פרופסור לייב עומד בראש החוג לאסטרונומיה באוניברסיטת הרווארד.
 לייב, שפרסם במהלך השנים חמישה ספרים וכשמונה מאות מאמרים מדעיים, היה גם חבר במועצת היועצים למדע ולטכנולוגיה של הנשיא בוושינגטון די-סי והוא חבר במועצה המייעצת לפלטפורמה החינוכית “איינשטיין: לדמיין את הבלתי אפשרי” של האוניברסיטה העברית בירושלים. כמו כן, הוא יו”ר הוועדה המייעצת של יוזמת סטארשוט, יו”ר הוועדה לפיזיקה ולאסטרונומיה באקדמיה הלאומית למדעים בארצות הברית, ועמית חבר באקדמיה האמריקאית לאמנויות ולמדעים, בחברה האמריקאית לפיזיקה, ובאקדמיה הבינלאומית לאסטרונומיה. 
בשנת 2012 בחר בו ה”טיים” לאחד מעשרים וחמישה האנשים המשפיעים ביותר בתחום החלל. 

שניים מספריו תורגמו לעברית, הראשון בהם כולל יומנים שכתב כנער. השני הפך לרב מכר בינלאומי ועוסק בחיפושיו ובתיאוריות שלו לגבי חיים בחלל החיצון.

עטיפת ספרו החדש של אבי לייב מ-2023 על החיפוש אחרי חיים בחלל החיצון ועתידה של האנושות.
עטיפת ספרו החדש של אבי לייב מ-2023 על החיפוש אחרי חיים בחלל החיצון ועתידה של האנושות.

לייב התפרסם עוד לפני הפרוייקט הנוכחי שלו של חיפוש אחרי עדויות לחיים תבוניים בחלל, בין השאר במחקריו הקוסמולוגיים, שבהם הראה בין השאר שמחבר ספר “בראשית “התנ”כי מתי שהוא במאה השישית לפני הספירה איכשהוא תיאר היטב את התהליכים של בריאת היקום, אם כי גם שגה בכמה שלבים.

אבי לייב: סיפור בראשית צדק שהיקום הנראה התחיל בנקודה מסויימת וספציפית בזמן. מה שאנו מגדירים כיום כ”המפץ הגדול”. אבל טעה בפרטים של מה שקרה אחרי המפץ הגדול. הגירסה המדעית היא שגיל היקום הוא 13.8 מיליארד שנים, פי שלושה מגיל השמש. הכוכבים הראשונים נוצרו כשגיל היקום היה מאה מליון שנים, בערך אחוז מגילו כיום. היסודות הכבדים שמאפשרים חיים, ביחוד חמצן שהוא הכרחי לקיום מים, ושנושא את רוב המשקל בגופנו, נוצר בליבות של כוכבים. המין האנושי נוצר רק לפני מספר מיליוני שנים, והעם היהודי רק באלפי השנים האחרונות. פרק זמן זה הוא פחות ממיליונית מגיל היקום. עם זאת יש לציין שכיום מקובלת על מדענים רבים התיאוריה שהיקום הוא מתנדנד, דהיינו לפני היקום הנוכחי היו יקומים אין ספור שנוצרו והפסיקו להתקיים, וכשהוא יפסיק להתקיים בעוד מליארדי שנים יצוץ יקום חדש, וכך הלאה והלאה עד אין סוף. דהיינו ל”מולטי יקום” שאנו חלק זעיר בתוכו אין התחלה ולא יהיה סוף. זה רעיון שאינו חדש כלל. הוא היה קיים אצל ההודים העתיקים, וגם במקורות יהודיים קדומים כמו מדרשים וכמו “ספר תמונה”.

האזינו להרצאה של פרופסור לייב בנושא:

מכיוון שהשיחה התקיימה בזמן מלחמה, שבה טילים נוטלים מקום מרכזי, עסקנו גם בעניין זה. בצבא אבי לייב היה חלק מפרוייקט מלחמת הכוכבים של ארה”ב שמתפקידו היה ליצור נשק נגד טילים, לייזר, ואחר, יכולת שישראל זקוקה לה מאוד במלחמה הנוכחית. הוא סירב לפרט הרבה ויש להניח שאינו עוסק בכך מזה שנים רבות.

אבי לייב: בפרוייקט מלחמת הכוכבים עסקתי בנושא הנעה אלקטרומגנטית, כלומר שיגור קליעים למהירות גבוהה תוך שימוש באנרגיה חשמלית במקום אנרגיה כימית של אבק שריפה. בנושא הלייזרים יש תוכניות לפיתוח מערכות לירוט טילים, אבל הן לא בשלב מבצעי עדיין להגנת ישראל. אני יודע שרפא”ל מפתחת אמצעי לחימה בלייזרים, ולא אתפלא אם בעשור הקרוב יהיו מערכות לשימוש זה.

מעבר לזה הוא מסרב לפרט.

ברור בכל אופן שהממשלה תיתן כעת קדימות לכל פרוייקט של לייזר לאחר הנזק הרב שנגרם לישובים ישראליים בידי טילים במלחמת עזה.

אנטישמיות באוניברסיטאות בארה”ב

בלי אקטואליה, שאין לה קשר למדע, אי אפשר בימינו. פרופ’ לייב הוא מדען בכיר באוניברסיטת הארווארד היוקרתית, שכיום היא בחדשות בגלל האנטישמיות שהופגנה בה כלפי יהודים וישראלים על ידי סטודנטים, וגם מרצים.

אלי: אתה מרגיש בימים האחרונים שאתה, הסטודנטים היהודיים והישראליים, והמרצים היהודים והישראלים בהרווארד מאויימים יותר מבעבר, או שזאת הגזמה פרועה? 

אבי: יש יותר אנטישמיות גלויה מאשר זכור לי בארבעים השנים האחרונות. היא נובעת גם מהימין הקיצוני וגם מהשמאל הקיצוני. שני הצדדים התאחדו כעת במרדף אחרי יהודים. אני כמרצה לא חש בזה כל כך, לפחות עד עכשיו, אבל זה בהחלט קיים.

שלחתי מכתב בעניין לנשיאת האוניברסיטה. כמה זה יעזור אינני יודע.

נשיאת אוניברסיטת הרווארד, קלודין גיי, התפטרה כמה ימים לאחר שיחתי עם פרופ’ לייב.

אבי לייב פירסם מאמר לאחר התפטרות הנשיאה, שבו הוא מעלה הצעות כיצד האוניברסיטאות בארה”ב יכולות להמשיך במדיניות חופש הדיבור שלהם לאחר הפרשה הזאת.

המאבק נגד האנטישמיות בהרווארד ובמקומות אחרים נמשך…

ובחזרה למדע

אבי לייב התפרסם בפרויקט, שאותו הוא מנהל, של משלוח ספינות לכוכב הלכת הקרוב פרוקסימה קנטאורי. על פרוייקט זה קיימתי עימו ראיון מיוחד שאותו קיראו כאן:

 פרופסור אבי לייב על ספינה המחפשת אחרי שרידים של עצם חייזרי. באדיבות אבי לייב.

פרופסור לייב טוען כי עצם שהתרסק באוקיינוס ליד פפואה גינאה החדשה בדיוק לפני עשור ב-8 בינואר 2014 עשוי להיות העצם הבין־כוכבי הראשון שמתגלה בכדור הארץ, שנבנה בידי יצורים אינטליגנטיים …איפה שהוא.

לייב חיפש כדוריות מתכת קטנות, והגיע עד האי מאנוס שבפפואה גינאה החדשה. שם, יחד עם צוות מחקר, הוא בחן אותן מ־14 ועד 28 ביוני.

ולאחר מכן עסקו הוא וצוותו בשתי שאלות מרכזיות:

האם הן הגיעו ממערכת כוכבים אחרת?

האם הן תוצר מלאכותי של אינטליגנציה זרה?

אלי: כיום אתה אחד התומכים הידועים ביותר, ואולי הידוע ביותר, בעולם המדע ברעיון שיש חיים תבוניים בחלל החיצון, שהגיעו עד למערכת השמש ואולי אף כדור הארץ. האם היית חובב מדע בדיוני בילדותך?

אבי: בכלל לא. תמיד הפריע לי שהסיפורים האלו לא מתאימים לידע המדעי הקיים, סותרים אותו, מבטלים אותו. אני חיפשתי תמיד דברים מדוייקים יותר.

אלי: אני מוצא את זה כמפתיע כי יש מדענים רבים שאומרים שהם כן קיבלו השראה מסיפורי וסרטי מדע בדיוני, אבל הנה מקרה שונה.

אבי לייב חושב (לא מאמין כי יש לו הוכחות לדעתו) שעצם שנכנס למערכת השמש מחוץ למערכת השמש, אומואמואה, ייתכן שהוא תוצר של חיים תבוניים במערכת כוכבים אחרת.

דימוי של צייר לגרם החלל אומואמואה שלדעת אבי לייב ייתכן בהחלט שהוא תוצר של תרבות חייזרית. ויקיפדיה

ב-26 באוקטובר 2018 פרסמו לייב ועמיתו ד”ר שמואל ביאלי מאמר שבו טענו שיש אפשרות שגרם החלל אומואמואה (ממילה שמשמעותה בהוואית חוקר או שליח ממרחקים) הוא גוף מלאכותי שנוצר על ידי ציויליזציה חייזרית, ושייתכן שהוא מפרש סולארי שנשלח במכוון למערכת השמש שלנו. חוקרים רבים ביקרו את השערותיו של לייב בטענה שאין מספיק ראיות בשביל לתקף השערה מסוג זה, ושמפרש סולארי המסתובב סביב עצמו לא היה מסוגל להאיץ כפי שראו את אומואמואה מאיץ.

בתגובה פרסם לייב מאמר שבו הוא מפרט שישה מאפיינים אנומליים של אומואמואה “שהופכים אותו לגוף חריג, שלא כמו אף אסטרואיד או שביט שנצפו אי פעם”.

אבי לייב: יכול להיות שזהו זבל של עצמים כאלו, מהסוג שיש הרבה מאוד כעת במסלול סביב כדור הארץ. עצמים שמילאו את תפקידם ושוב אינם מתפקדים יותר והם בגדר גרוטאות חלל. אבל אם כך זה אומר שיש מליארדים של עצמים כאלו בחלל החיצון.

אני נוטה יותר לחשוב שהכלי הגיע למערכת השמש מתוך מטרה ולא באקראי. נראה לי קצת יותר סביר שהוא נשלח לכאן במכוון, אולי מתוך ידיעה שיש במערכת הזאת חיים תבוניים ולכן הגיע לכאן. אבל זאת כמובן רק השערה.

אני חושב, ופירסמתי על כך ב-2016 מאמר בשם On the Habitability of Our Universe, שישנה אפשרות סבירה שחיים החלו להתפתח ביקום רק כמה מליוני שנים לאחר המפץ הגדול. כלומר שיכול להיות שישנם הרבה תרבויות ביקום במליארדי השנים האחרונות.

לייב חושב כיום שייתכן שבירח של שבתאי טיטן שהתנאים בו דומים לתנאים שהיו ביקום המוקדם ישנם חיים .

קיראו על כך מאמר LIFE ON TITAN MAY SIGNAL EARLY LIFE IN THE UNIVERSE

אלי: איך אנחנו יודעים שהעצם הוא ממערכת כוכבים אחרת? מתי יכולנו לדעת זאת?

אבי: רק הודות לטלסקופ  Pan STARRS שהותקן באיי הוואי ב-2014.

קודם לכן לא היינו יכולים לדעת זאת. זה אומר כמובן שיתכן שהיו מאות אלפים ואולי מיליונים או מיליארדים של עצמים כאלו שחדרו למערכת השמש בלי שנוכל לדעת שהם ממערכים כוכבים אחרת.

כריכת "מפגש עם ראמה" Rendezvous with Rama, שבו בני האדם יוצאים להתמודד עם עצם חייזרי ענק שחדר למערכת השמש, בדומה לאומואמואה.
כריכת “מפגש עם ראמה” Rendezvous with Rama, שבו בני האדם יוצאים להתמודד עם עצם חייזרי ענק שחדר למערכת השמש, בדומה לאומואמואה.
כריכת “מפגש עם ראמה” של ארתור סי קלארק בעברית

אלי: זה מזכיר את ספרו של ארתור סי קלארק “מפגש עם ראמה” מ-1973, שמתאר את החדירה של חפץ שמקבל את הכינוי ראמה (על שם גיבור הינדי) למערכת השמש, וכשחוקרים אותו מתגלה שהוא ספינה חייזרית ענקית. האם חשבת על ספר זה בעת המחקר?

אבי: אני חייב להתוודות לא שמעתי על הספר הזה עד לאחר שהתחלתי לחקור את אומואמואה. אחר כך שמעתי, אבל למעשה לא קראתי אותו עד היום, ואולי אני צריך לעשות זאת.

האזינו להקראת קטעים מהספר “מפגש עם ראמה”:

אלי: אז לדעתך יש חיים בחלל החיצון. האם אתה מאמין בכל הטענות של חובבי החייזרים שנחתו כאן עב”מים חייזריים ושארה”ב מחזיקה בספינה חייזרית אחת או יותר?

אבי: אכן שמעתי את כל הטענות האלו, ראיתי סרטים בנושא, ואני אפילו קורא ספרות עב”מים. בתוקף תפקידי כראש מחלקת האסטרונומיה באוניברסיטת הארווארד, שהוא מאוד בכיר בעולם המדע, אני מכיר את רוב אנשי המדע בתחום. למיטב ידיעתי אין מישהו שיודע בתחום יותר ממני. רוב אנשי המדע רואים בזה לצערי נושא לא מדעי, שלא באמת שווה לחקור אותו, וזה לדעתי חבל.

כאמור מכיון שאני בתחום השכל הישר אומר שאם יש מישהו שיודע משהו על המידע החשאי בנושא אני אמור להכיר אותו. עד כה לא נתקלתי במישהו כזה שעורר בי חשד שיש לו ידע סודי כלשהו, שאני לא מודע לו. צר לי להגיד שגם בחוגי הממשל, הסנאט, והקונגרס בארה”ב לא ניתקלתי במישהו שנראה שיש לו ידע רב, שלא להגיד ידע חשאי, בנושא.

אלי: ההיגיון שלי אומר שאם דונאלד טראמפ נשיא ארה”ב היה יודע משהו בנושא, הוא כבר היה חושף אותו. אם לא עשה זאת זה כנראה אומר שהוא, הנשיא לשעבר, באמת לא יודע.

אבי: לא מצאתי שום אינדיקציה שבשירותים החשאיים של ארה”ב יודעים משהו בנושא. אולי חברות פרטיות מחוץ לממשל? אבל אז התעלומה היא איך הם החזיקו את זה בסודיות כל כך הרבה שנים. אני כן יכול לאמר לך שמנהיג הרוב בסנאט צ’אק שומר (אגב, יהודי) ניסה להעביר כסף לנושא מחקר העב”מים, והיוזמה נבלמה, לעת עתה לפחות, בידי הרפובליקנים. הוא הסתמך על חומר שקיבל, שקראתי אותו, אבל לא ראיתי שיש בו מידע חדש מיוחד כלשהו שתורם להבנתנו המדעית.

אלי: חובבי קונספירציות יהיו משוכנעים כמובן בכל ליבם שישנה מזימת קשר של הממשל להסתרת קשרים עם חייזרים או מידע על חייזרים, למרות מה שאתה ומדענים אחרים אומרים. אתה יכול להעלות על דעתך איזה שהוא יתרון לממשל או למחקר בקונספירציה כזאת לאורך עשרות שנים, או שזהו דבר אווילי לחלוטין לדעתך?

אבי: כמדען אני מומחה לשיפוט באמצעות עדויות, ולא ראיתי עדויות בנושא זה. יתכן ויש אמת בטענות אלה, אבל קשה להאמין שהממשלה יכולה לשמור סוד. כידוע אפילו מפרויקט מנהטן היתה דליפה של מידע, ועוד בזמן מלחמה. סיבה אפשרית לשמירת הסוד יכולה להיות פיתוח טכנולוגיות מתקדמות לביטחון לאומי שלמדינות אחרות אין גישה אליהן. אני אשמח לשמוע על מידע שכזה, כי הוא יחסוך לי זמן בחיפוש המדעי שלי. תפקיד גופי הביטחון הוא לעסוק במה שמיוצר על כדור הארץ. כל מה שמגיע מחוץ למערכת השמש הוא נושא העיסוק של אסטרונומים כמוני.

פרופסור אבי לייב עם חלקיקים שגילה מעצם חללי באוקיינוס, שרידים של טכנולוגיה חייזרית? באדיבות אבי לייב

אלי: אתה מחפש כעת אחרי עצמים באוקינוס שייתכן שהם ממוצא חייזרי. אתה יכול לספר על כך?

אבי: שוב המדובר במטאור שהתרסק על כדור הארץ ב-2014, וזיהינו אז מייד, על פי מהירותו, שמקורו מחוץ למערכת השמש, שוב הודות לטלסקופ חדש. כמה שנים קודם לכן לא יכולנו לזהות זאת. מייד כשראיתי את הנתונים על המהירות של העצם הבנתי שיתכן שיש כאן חפץ ממוצא חייזרי כמו אומואמואה, והחלטתי לצאת בעקבותיו.

אלי: איך שמעת על המטאור הזה?

אבי: שמענו על המטאור שהתרסק ב־2014 באיחור של חמש שנים. עוזר המחקר שלי, אמיר סיראג’, שהיה אז סטודנט בהרווארד, איתר אותו בקטלוג מקוון של 273 מטאורים בעריכת המרכז לחקר גופים קרובי ארץ (CNEOS), שמהווה חלק מהמעבדה להנעה סילונית של נאס”א. המטאור מ־8 בינואר 2014 היה יוצא דופן מכמה בחינות.

המטאור הזה נע במהירות גבוהה מכדי להיות כפוף לכוח הכבידה של השמש. הערכנו שעצם במהירות כזאת הגיע מחוץ למערכת השמש. במהירות של 60 קילומטרים לשנייה יחסית לשביל החלב הוא היה מהיר יותר מ־95% מכל הכוכבים בקרבת השמש.

העצם, בגודל של לא יותר ממטר אחד, שניתן לו השם IM1, זוהה על ידי לווייני ריגול אמריקאיים כשנכנס לאטמוספירה של כדור הארץ ב-8 בינואר 2014. באופן מפתיע סלע החלל הזה עמד בלחץ האטמוספירה שהיה אמור להשמיד כל מטאור רגיל בזמן שהוא “טס” לכיוון כדור הארץ במהירות של 100,215 קמ”ש. חישבנו שהעצם הזה היה מסוגל לעמוד בהרבה יותר לחץ מאשר כל מטאור אחר בקטלוג. זה דבר מדהים מעין כמוהו.

אחרי שבדקנו את כל האפשרויות ופסלנו אותן אחת לאחת עלתה האפשרות המדהימה מכל: שזו עשויה להיות חללית, שנוצרה בצורה מקצועית על־ידי תרבות חוצנית מסגסוגת קשוחה יותר מאשר מטאורי ברזל. ואז עלתה התמיהה אם נשארו חתיכות כלשהן בים שאפשר יהיה לחקור אותן.

לייב ושותפו המדעי סיראג’ הגישו מאמר מחקרי על המטאור. על פי לייב, המדענים שבחנו את המאמר שלהם דחו אותו מפני שהנתונים הממשלתיים לא כללו את טווח הטעות, או את אי־הוודאות במדידה. ב־2022 פיקוד החלל של ארה”ב פרסם הודעה התומכת בטענתו של לייב, שלפיה המטאור הוא עצם בין־כוכבי ברמת ודאות של 99.999%.

לייב: הדבר הראשון שצריך היה לעשות הוא להבין אם החומר המטאוריטי שונה מהחומר הקיים במערכת השמש. אם כן, זו תהיה הפעם הראשונה שבני אדם שמים את ידיהם על חומר הלקוח מעצם גדול המגיע מחוץ למערכת השמש, המטאור הראשון שניתן להסיק שהוא מהחלל הבין־כוכבי. מדובר בתגלית בעלת חשיבות בפני עצמה.

אבל כמובן היא תהיה חשובה הרבה יותר אם נוכל להראות שהיא תוצר של טכנולוגיה חייזרית. האם מדובר במקור טכנולוגי – בטיפות שנמסו מחומר מוליך למחצה או ממעגל חשמלי.

חברי הצוות מצאו מאות כדוריות מתכת כמו בצילום למטה, שעוברות כעת ניתוח בשלושה מקומות שונים – הרווארד, אוניברסיטת קליפורניה ברקלי, וחברת ברוקר בגרמניה.

כדוריות שהתגלו במעמקי האוקיינוס שרידים של עצם מחוץ למערכת השמש. באדיבות אבי לייב.

בהרווארד הניתוח מתבצע על־ידי לייב, עמיתיו מהמחלקה למדעי כדור הארץ ומדעים פלנטריים, ומתמחים, בהם בתו לוטם לייב, סטודנטית טרייה לתואר ראשון.

אבי: אנו מנסים לקבוע את גיל החומר. אנחנו יכולים, לדוגמה, להסיק שהחומר עתיק הרבה יותר מאשר חומר ממערכת השמש. זו אחת הדרכים להבחין ביניהם. בכל מקרה אני יכול לאמר לך בניגוד לטענות שהועלו שהכדוריות האלו הן לא זבל ארצי.

אלי: מהו המספר המדוייק של הכדוריות שהתגלו עד היום באוקינוס או  שעוברות כעת בדיקה? נכון לעכשיו איזה פרטים מעניינים אתה יכול לספר לגבי הממצאים בבדיקה? 

אבי: המספר הכולל הוא 750, ובערך 5% מהן מכילות את ההרכב המיוחד שמקורו כנראה מחוץ למערכת השמש. ההרכב מכיל ריכוז של יסודות כמו בריליום, לנתנום, ואורניום, בריכוז גדול פי מאה עד אלף מהריכוז של החומר הקדמון במערכת השמש. בדקנו ששים יסודות מהטבלה המחזורית וחלקם התאדו בפיצוץ המטאור באטמוספירה.

לפרטים נוספים ראה את המאמר:

ההרכב המיוחד שמצאנו יכול לנבוע ממקור טבעי או מלאכותי. בהקשר של מקור טבעי כתבתי מאמר שמסביר את מקור ההרכב המיוחד בהרס של פלנטות כמו כדור הארץ כשהן מגיעות לקרבתם של כוכבים ננסים עם עשירית ממסת השמש. אלה הכוכבים הנפוצים ביותר, כמו פרוקסימה סנטאורי.

לפרטים נוספים, ראה את המאמר:

כדי לדעת בוודאות את מקור העצם, אנחנו מתכננים את המסע הבא לאוקיינוס, שבו נחפש חלקים גדולים יותר של העצם המקורי. זה ידרוש מיכשור יותר יקר. אם מדובר בעצם מלאכותי, ויהיו עליו כפתורים, תשאל השאלה אם ללחוץ עליהם.

תבין, אם נמצא שותפים בחלל הבין־כוכבי, זה ישנה את עתיד האנושות. זה ישנה את השאיפות החלליות שלנו, זה ישנה את האופן שבו אנחנו מתייחסים זה לזה. תהיה לזה השפעה עצומה על המדע ועל החברה. זה יראה שלא רק אנחנו, ואולי גם בינה מלאכותית שיצרנו, ואולי גם דולפינים ובעלי חיים משודרגים בעתיד, הם בעלי הכרה עצמית, אלא שיש בקוסמוס עוד יצורים וישויות שחושבים ומרגישים כמונו. ואולי מי יודע יש הרבה מהם.

כדורית מהחלל החיצון. שריד של טכנולוגיה חייזרית? באדיבות אבי לייב.

אלי: יש הוכחות שאלו חומרים ממוצא חוצני ?

אבי: כרגע עדיין לא. אנחנו מתכננים מסע חדש לחיפוש אחרי חלקים גדולים יותר שאולי יוכיחו זאת.

אלי: הממשל האמריקני גילה עניין במסע?

אבי: התלווה אלי איש צבא, שייתכן שהוא בודק את העניין עבור הממשל או גורמים בתוכו.

עד כאן פרופסור אבי לייב.

לסיכום

בינתיים, לצערנו, אין שום ראיות שלכך שטכנולוגיה חוצנית ובודאי גזעים חוצניים הגיעו למערכת השמש.

אבל יכול להיות שהודות לאנשים כמו אבי לייב אנחנו בדרך למצוא ראיות כאלו.

עטיפת הספר השני של אבי לייב חוצן בעברית (הוצאת כינרת זמורה דביר, 2021)

קיראו גם

10 שנים לגילוי המטאור הבינכוכבי הראשון

האתר של אבי לייב

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

ארבע × חמש =