חגית בת-אליעזר, שגרירת יקום תרבות לאירועים, ממליצה

על “6:29 מיצג ההנצחה לזכר נרצחי מסיבת הנובה”

“6:29” הוא מיצג ההנצחה לזכר נרצחי מסיבת הנובה, הנפרש בביתן 1 המרווח באקספו תל אביב.

המיצג משחזר את שטח פסטיבל הנובה, לפני ואחרי השעה 6:29 הגורלית בשבת 7.10.2023. הפריטים המקוריים נאספו והובאו מהשטח לאחר האסון על ידי מפיקי האירוע ויחידת להב 433 של משטרת ישראל, אשר איתרה פריטים שנגנבו מזירת המסיבה. המיצג כולל את תפאורת הפסטיבל, הבמות וציוד ההגברה, את הציליה הצבעונית שנמתחה מעל לרחבת הריקודים, השירותים המחוררים מכדורים, רכבים חרוכים. הציוד האישי הנטוש של משתתפי הפסטיבל, ובפרט של הנרצחים – כגון נעלים, בגדים, אוהלים, בקבוקי קוסמטיקה, משקפי שמש – מציף גל של צער מר.

מיצג נעליים מפסטיבל הנובה
מיצג נעליים מפסטיבל הנובה. צילום עומרי סילבר

המיצג מנציח גם את ליל החגיגה בטרם האסון, ומספר על “שבט הנובה” – קהילה, שהוקמה בתחילת 2021, שמבוססת  על הערכים של חופש, תנועה, נתינה, ואהבה למוזיקת טראנס. הקהילה הישראלית מקיימת קשרים עם קהילות נובה במדינות אחרות, מהן הגיעו אורחים למסיבה של 7 באוקטובר. במתחם המיצג הוצבו מסכי וידיאו המשלבים תיעוד ייחודי מתוך המסיבה, את הנגנים ואת הרוקדים. המיצג שרוי בתאורה מזערית, כמעט בחושך, כי הפסטיבל התנהל בלילה, ועם אור ראשון ירד החושך הנורא. למרות התאורה הלקוייה, היה לי דחף עצום לצלם את הפוסטר עם לוחות הזמנים של הפסטיבל, ושמות האמנים המופיעים, הניצב בצד הבמה המשוחזרת, כי הוא מנציח את הפסטיבל כפי שהיה צריך להיות – מלא חיים, שעובד באופן רציף מלילה ליום.

לוחות הזמנים של ההופעות בפסטיבל הנובה ב 7 אוקטובר 2023
לוחות הזמנים של ההופעות בפסטיבל הנובה ב-7 אוקטובר 2023. צילום חגית בת-אליעזר

רק הראשונים, שתוזמנו עד 6:29, הספיקו להופיע.

בהקמת המייצג השתתפו הבמאית רעות פיינגולד, ומייסדי ומפיקי פסטיבל הנובה, וביניהם עומרי סילבר, שצילם חלק מהתמונות המובאות כאן.

אורות מסיבת הנובה. צילם עומרי סילבר
אורות מסיבת הנובה. צילם עומרי סילבר

מארגני המייצג אומרים, בין היתר: “הליכה דרך שבילי הפסטיבל תיגע בכל אחד ואחת מאיתנו ולרגע אחד נהיה חלק מקהילת הנובה. בעולם יש מי שמכחיש את מה שקרה. אנחנו מבקשים מכל העולם לבוא ולראות את שרידי הפסטיבל. הקמנו מקום שיהיה עבור המשפחות ויראה להן את הרגעים האחרונים של יקיריהן שתיעדנו. אנו מודים לכולם על ההתגייסות ומבקשים מהמדינה להכיר בנו שבט וקהילת נובה”.

כמו כן, המיצג קורא להחזרת כל החטופים.

קריאה להחזיר את החטופים לעזה
קריאה להחזיר את החטופים מעזה. צילום עומרי סילבר

המיצג “6:29” פתוח לקהל הרחב מיום חמישי 7.12.2023 (חודשיים לאחר האסון) עד ליום שישי 22.12.2023.

בערבו של 6.12.2023 התקיימה הפתיחה החגיגית בפני המשפחות, אותה כיבד בנוכחותו הנשיא יצחק הרצוג – האישיות הממלכתית הרצויה היחידה.

הנשיא יצחק הרצוג נואם בפני משפחת נובה. צילום אבשלום שושני
הנשיא יצחק הרצוג נואם בפני משפחת נובה. צילום אבשלום שושני

כשביקרתי במתחם המייצג, ביום חמישי 14.12.2023, שמחתי לפגוש את נהוראי לוי, אחד השורדים, שנתן עדות לצוותי עיתונאים ישראלים וזרים. צילומים של נהוראי לוי בזמן הבריחה מזירת הטבח משולבים בסרט התיעודי NOVA# של yes דוקו בבימויו של דן פאר, שפורש תוך שימוש בקטעי וידאו ואודיו שצולמו והוקלטו בזמן אמת את מה שהתרחש קצת לפני הטבח ובמהלכו.

מתוך הסרט #NOVA של יס דוקו בבימוי דן פאר
מתוך הסרט #NOVA של יס דוקו בבימוי דן פאר

מטרת המיזם היא, בין היתר, גיוס תרומות להנצחת נרצחי הנובה, טיפול בקהילת הנובה שנפגעה בגוף ובנפש ומשפחות הקהילה, והסברה בארץ ובעולם.

כל ההכנסות מהכרטיסים מוקדשות למטרות האלו.

יואב ויכסלפיש ממליץ

על הסרט “לרוץ על החול”

כרזת "לרוץ על החול"
כרזת “לרוץ על החול”

לרוץ על החול הוא סרטו הראשון של אדר שפרן (יו”ר איגוד המפיקים), והפך גם לסרט הישראלי הראשון אשר הופץ לאחר מתקפת חמאס ב-7 באוקטובר.

הסרט נפתח בתמונה של אדם נמלט, ותוך זמן קצר מתברר שמדובר בעובד זר שהצליח לברוח מאפריקה ולעבוד למחייתו בישראל. צירוף מקרים מוזר הופך אותו ממועמד לגירוש, לכוכב כדורגל ניגרי שנחת בארץ כדי לחזק את מכבי נתניה, ומכאן נסללת דרכו לחיים נוחים ולפרסום. השחקן הראשי הוא שון שונסלה מונגוזה, יליד קונגו שהגיע לארץ עם הוריו בגיל 5. הוא הופיע כבר בתיאטרון ובטלוויזיה המקומית, ובסרט הוא מגלם את ה”כדורגלן” ג’ימי מיקל.

עלילת הסרט נעה בין נתניה לאזור התחנה המרכזית הישנה בתל אביב, בין ליגת העל בכדורגל, לבין חיי הדוחק של הפועלים מאפריקה, אשר חלקם נמלטו ממדינות מדממות ועברו עינויים בדרך לארץ המובטחת. אלה מסרבים להרים ידיים, ועדיים נאחזים בתקווה שיוכלו לקבל מעמד בארץ או להגר לחו”ל. במכבי נתניה, לעומת זאת, עיקר המאמץ מושקע בהצלת הקבוצה ממאבקי התחתית. “הכוכב הניגרי” משתלב בליגה המקומית בזכות מהירותו הטבעית, אשר סייעה לו לברוח ממולדתו, ונחשף למערכות היחסים בין בעלי הקבוצה (צביקה הדר, המוכר כאוהד הפועל ב”ש) ובין בתו (אותה מגלמת קים אור אזולאי), וכן בין השחקנים לבין עצמם, וכלפי בנות הזוג, בחדר ההלבשה, ובסלון הביתי.

החלקים הקומיים של הסרט מלאים בקלישאות מקומיות משעשעות סביב הכדורגל המקומי, שלא היה מעולם ברמה בינלאומית גבוהה, אבל תמיד סיפק עניין לישראלים, ותרם להבניית זהותם. החלקים הדרמטיים יותר מתכתבים עם סרטי מהגרים אירופאים (האחים דארדן, למשל).

השילוב בין השניים מנסה לגעת בהיבטים פחות נעימים של ההוויה המקומית, כמו שנאת הזר, חוסר הפרגון ותרבות ה”סמוך”.  

104 דקות, ברחבי הארץ.

ראו גם את הביקורת ב”ynet”

הפוסט הקודםפני יהושע – שיר אבל מאת אמיר גלבע בעברית ובתרגומים לאנגלית ולצרפתית
הפוסט הבאתיקון לאדום: סיפורו האמיתי של עשיו
בוגרת האוניברסיטה העברית במתמטיקה ומדעי המחשב, ומוסמכת הטכניון במתמטיקה. עובדת בתעשית המחשבים. למדה בסדנאות לשירה בהנחייתם של דליה רביקוביץ, רבקה מרים, ויעקב בסר. פרסמה ארבעה ספרי שירה: "השקת ספינת צפייה" (2008), "התנסויות" (2012), "בעזרת חברים" (2016), "כח משיכה" (2020). מתרגמת שירים מרוסית ומאנגלית, מפרסמת רשימות ביקורת על ספרי שירה, על סרטים, ועל הצגות תיאטרון. יוזמת ומנחה אירועי שירה.
יליד 1974. בעל תואר שני בפילוסופיה. עיתונאי ספורט ועורך. חובב קולנוע ישראלי.
תחומי הענין הספרותיים שלי מאז ילדותי היו מדע בדיוני ופנטזיה, בתחילת המאה ה-21 גיליתי מחדש את הקומיקס, ובפרט את המנגה והאנימה. קיבלתי תואר ד"ר בפיסיקה מאוניברסיטת תל-אביב, בתחום האסטרופיסיקה. אך מאז שנת 2000 אני עוסק בתחום הסביבה, במסגרת בית הספר לסביבה ולמדעי כדור הארץ באוניברסיטת תל-אביב. כמו כן, עבדתי במרכז הבינתחומי לחיזוי טכנולוגי שליד אוניברסיטת תל-אביב המתמחה בעתידנות.

תגובה אחת

  1. עבודת קודש לפרסם זאת. בע”ה כולם יחזרו בשלום וחברי שבט ה”נובה” יקבלו תמיכה מתאימה.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

eleven − שלוש =