חגית בת-אליעזר, שגרירת יקום תרבות לאירועים, ממליצה

על הסרט “חף מפשע”

כרזת הסרט ״חף מפשע״
כרזת הסרט ״חף מפשע״

חף מפשע” הוא סרט צרפתי משנת 2022, בבימויו של לואי גארל, שגם משחק בו בתפקיד הראשי, ונמנה על צוות התסריטאים.

ראיתיו לפני כשלושה חודשים, אהבתי, אך לא הספקתי להמליץ עליו לפני שירד מהמסכים בבתי הקולנוע.

לשמחתי הרבה נודע לי, שסינמטק חולון מקרין 3 סרטים צרפתיים ללא עלות, וביניהם, “חף מפשע”, וזו סיבה מצוינת לכתוב על הסרט.

לואי גארל הוא בן למשפחת אנשי קולנוע. אביו, פיליפ גארל, הוא במאי מוערך, אחותו, אסתר גארל, שחקנית, ואימו, בריז’יט סי, היא שחקנית ובמאית, שניהלה כיתות משחק לאסירים, התאהבה באחד האסירים והתחתנה אתו בכלא. סרטה הראשון כבמאית, “ידיים חופשיות” משנת 2010, מבוסס על סיפורה האישי. הסרט “חף מפשע” מתחיל מהסיפור הזה של אימו, וממשיך לכיוון של קומדיית-פשע.

לואי גארל משחק את אבל, בנה של סילבי, שמתחתנת על מישל, אסיר שמסיים את תקופת מאסרו, ויוצא מהכלא. סילבי מאושרת, בטוחה שמישל עזב את עולם הפשע, כפי שהבטיח לה. אבל חושד במישל, עוקב אחריו, ומגלה שמישל מתכנן שוד. תחילה אבל כועס על מישל, גוער בו, אך די מהר הוא וידידתו קלמנס נשאבים למזימת השוד. מישל, בזכות כישורי המשחק שלו, מדריך את שני הצעירים איך לשחק ריב של אוהבים, כדי להסיח את דעתו של הנשדד. כמה שהפשע מושך, אפילו את האנשים הנורמטיביים, שתחילה גינו אותו!

הסרט רצוף תפניות. לאחר הרפתקת פשע קצרה וכושלת, המוסר חוזר לשלוט בכיפה, והשותפים לשוד, שלא לגמרי חפים מפשע, באים על עונשם.

כפי שהסרט מתחיל, בחתונה, כך הוא גם מסתיים, בחתונתם של אבל וקלמנס, שההתנסות בשוד קירבה ביניהם ואיחדה אותם.

בראיון מקיף גארל מספר אודות העבודה הקפדנית, היסודית על התסריט, שעשה עם שני שותפים, ועוד תסריטאים שקראו ותרמו את תובנותיהם. המאמץ הרב שהושקע בפיתוח התסריט, והתוצאה המלוטשת, זיכו את התסריטאים בפרס סזאר. הליהוק של נעמי מרלן לתפקיד של קלמנס, חברתו של אבל, והבימוי, שנתן ביטוי ליכולות הקומיות שלה, זיכו את נעמי מרלן בפרס סזאר לשחקנית משנה.

הסרט משרה אווירה נעימה על הצופה, המרותק למהלך השוד, אך מרוצה מכך שהשוד לא הצליח, והצדק יצא לאור. הצופה מתנסה בקסם של הפשע, וחוזר לאמות המוסר שלו. זאת גם כוונתו של לואי גארל, כפי שהתבטא בראיון בעברית: “סרט צריך לטעון את הצופה באנרגיות, ולתת לו תקווה.”

מתוך הסרט ״חף מפשע״
מתוך הסרט ״חף מפשע״
הפוסט הקודםספנית בים סוער – זוכרים את הדס מזרחי
הפוסט הבאהתחממות גלובלית – התחזית האפוקליפטית
בוגרת האוניברסיטה העברית במתמטיקה ומדעי המחשב, ומוסמכת הטכניון במתמטיקה. עובדת בתעשית המחשבים. למדה בסדנאות לשירה בהנחייתם של דליה רביקוביץ, רבקה מרים, ויעקב בסר. פרסמה ארבעה ספרי שירה: "השקת ספינת צפייה" (2008), "התנסויות" (2012), "בעזרת חברים" (2016), "כח משיכה" (2020). מתרגמת שירים מרוסית ומאנגלית, מפרסמת רשימות ביקורת על ספרי שירה, על סרטים, ועל הצגות תיאטרון. יוזמת ומנחה אירועי שירה.
תחומי הענין הספרותיים שלי מאז ילדותי היו מדע בדיוני ופנטזיה, בתחילת המאה ה-21 גיליתי מחדש את הקומיקס, ובפרט את המנגה והאנימה. קיבלתי תואר ד"ר בפיסיקה מאוניברסיטת תל-אביב, בתחום האסטרופיסיקה. אך מאז שנת 2000 אני עוסק בתחום הסביבה, במסגרת בית הספר לסביבה ולמדעי כדור הארץ באוניברסיטת תל-אביב. כמו כן, עבדתי במרכז הבינתחומי לחיזוי טכנולוגי שליד אוניברסיטת תל-אביב המתמחה בעתידנות.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

12 − ten =