חגית בת-אליעזר, שגרירת יקום תרבות לאירועים, ממליצה

על הסרט “ההר”

כרזת הסרט "ההר"
כרזת הסרט “ההר”

ההר” הוא סרטו של תומא סלבדור, אשר כתב, ביים, ומשחק את פייר, הדמות הראשית. “ההר”, המוקרן בבתי הקולנוע בארץ מאז 7 בספטמבר 2023, זכה בפרס עוגן הזהב בפסטיבל הסרטים חיפה 2022. 

פייר מגיע לשאמוני, בירת האלפים הצרפתיים, להעביר מצגת ללקוחות. פייר מדגים את הפיתוח של החברה שבה הוא מועסק: טכנולוגיה רובוטית משוכללת. אך במקום התלהבות מן המוצר המוצלח, שפת גופו משדרת בדידות, ואף זעקה אילמת לקשר. פייר הוא פריזאי, המדבר אנגלית מאולצת, חיוורת. מבטו ריק, עד שהוא רואה מן החלון את הפסגה המושלגת של המון בלאן המפואר, הבודד, אך הנשגב.

חבריו לצוות שבים לפריז אך פייר נשאר, רוכש ציוד טיפוס, ויוצא אל ההר. פייר לומד להסתדר בסביבת מחייה מאתגרת, רצופת סכנות. תוך כדי הסרט מתחוור שההר הזה, וכל ההרים בכלל, סובלים קשות מההתחממות הגלובלית: הקרח שמדביק את חלקי ההר נמס, וההר מתפורר בעצב גדול.

פייר פוגש את לאה, השפית של מסעדת תחנת הרכבל, והקשר ביניהם מתפתח. כשלאה שואלת את פייר האם הוא מטפס הרים, נשמע היסוס בקולו, כי מה שפייר רוצה באמת, זאת אהבה רומנטית. כשזאת מגיעה בסוף הסרט, פייר יורד מן ההר הלבן, הקפוא, אל דשא ירוק, רענן, בדרכו אל בית אהובתו.

ישנה סצינה מעניינת, בה אימו של פייר ושני אחיו פוגשים את פייר במסעדת הרכבל על מנת להחזירו לפאריז, לעבודתו. בסצינה מודגם יפה ההבדל בין יחסה של האם לבנה לבין יחסם של האחים.

האם מקבלת את החלטתו של פייר: היא רואה שהשהייה בהר מביאה לבנה מידה של נחת רוח, וכל רצונה הוא לראות את בנה מאושר. לעומתה, האחים מתרעמים על הפרישות של פייר, מודאגים מפיטוריו, ומגנים אותו על אורח חייו הבטלני. האחים רציונליים, ועל כן מוגבלים בתפיסתם. אך האם קשובה לבנה, ורואה את המצב לאשורו: הימצאותו של פייר בסביבת ההר הקשוחה היא אמצעי ביטוי קיצוני של הכמיהה הנואשת למערכת יחסים עם בת זוג.

ההר עשה את שלו, ונזנח שם למעלה להמשך ההתפוררות. עד שזה קורה, פייר נמצא לא אחת בסכנת חיים. באחת הפעמים לאה היא זאת שיוצאת אל ההר ומצילה את פייר. הנופים הריאליסטיים מרשימים. יפים גם הרכיבים הפנטסטיים של הסרט: גחלים מאדימות ומשחירות בלובן ההר, וסצינת ההיטמעות של פייר בנבכי הסלע.  

מתוך הסרט "ההר"
מתוך הסרט “ההר”

זכייתו של “ההר” ב”עוגן הזהב“, התחרות לסרטי ביכורים של פסטיבל חיפה של 2022, מזכירה שבדיוק עכשיו, בחול המועד סוכות, מתקיים פסטיבל הסרטים חיפה 2023.

מומלץ לצפות בסרטים בינלאומיים חדשים, וליהנות מאווירת הפסטיבל וממופעי חוצות על הר הכרמל.

הפוסט הקודםסיפור זוכה בתחרות אדגר אלן פו 2023 לנוער: ערפילים
הפוסט הבאסימונידס – סיפור על משורר קדמון
בוגרת האוניברסיטה העברית במתמטיקה ומדעי המחשב, ומוסמכת הטכניון במתמטיקה. עובדת בתעשית המחשבים. למדה בסדנאות לשירה בהנחייתם של דליה רביקוביץ, רבקה מרים, ויעקב בסר. פרסמה ארבעה ספרי שירה: "השקת ספינת צפייה" (2008), "התנסויות" (2012), "בעזרת חברים" (2016), "כח משיכה" (2020). מתרגמת שירים מרוסית ומאנגלית, מפרסמת רשימות ביקורת על ספרי שירה, על סרטים, ועל הצגות תיאטרון. יוזמת ומנחה אירועי שירה.
תחומי הענין הספרותיים שלי מאז ילדותי היו מדע בדיוני ופנטזיה, בתחילת המאה ה-21 גיליתי מחדש את הקומיקס, ובפרט את המנגה והאנימה. קיבלתי תואר ד"ר בפיסיקה מאוניברסיטת תל-אביב, בתחום האסטרופיסיקה. אך מאז שנת 2000 אני עוסק בתחום הסביבה, במסגרת בית הספר לסביבה ולמדעי כדור הארץ באוניברסיטת תל-אביב. כמו כן, עבדתי במרכז הבינתחומי לחיזוי טכנולוגי שליד אוניברסיטת תל-אביב המתמחה בעתידנות.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

6 − 4 =