חגית בת-אליעזר, שגרירת יקום תרבות לאירועים, ממליצה

על התערוכה “Fool Me – מדע פוגש קסם”

לוגו התערוכה ״מדע פוגש קסם״
לוגו התערוכה ״מדע פוגש קסם״

המוזיאון “מדעטק”, השוכן בבניין ההיסטורי של הטכניון בשכונת הדר בחיפה, הוא המוזיאון הלאומי למדע, טכנולוגיה וחלל. בנוסף לתערוכות קבועות, מידי קיץ המוזאון מציג תערוכה מיוחדת, חווייתית-לימודית, לכל המשפחה. בשנה שעברה הייתה זאת התערוכה הבינלאומית של הצייר גוסטב קלימט (KLIMT), תחת הכותרת “כשמדע פוגש אמנות“.

השנה, החל משבת 15.7.2023, המוזיאון מציג את התערוכה Fool me, שחושפת את סודות הקוסמים, ומסבירה את המדע שמאחוריהם.

המדע שבקסם
המדע שבקסם

במתחם רחב ידיים, המחולק לחדרים, מוקרנים סרטונים של פעילויות שנחשבות ל”קסמים”, והסברים מדעיים שלהן. ישנו חדר של קסמי קלפים ומטבעות, שמבוססים על זריזות ידיים. הקרנה בהילוך איטי עם הדגשים מתאימים מסבירה את התופעות. בחדר האשליות מקבלים מידע פיזיולוגי על קשר עין-יד ויכולתו של המוח להשלים מתוך ניסיון העבר את מה שהעין אינה רואה. כמו כן מכירים את השימוש במאוורר זעיר, שגורם לחפצים לרחף.

הילדים יכולים להתנסות בביצוע הקסמים בסביבה בטוחה:

מדי שעה מתקיים מופע הדגמות מדעיות באולם על שם מולי דגני במתחם ליאונרדו. אחד ממדריכי המוזיאון מציג ניסויים כימיים-פיזיקליים עם חומרים שונים, כשהוא עומד מאחורי שולחן עמוס בכלים, צנצנות, ושפופרות. מודגם שימוש בנייר פלאש ליצירת בעירה חזקה, שניצתת בפתאומיות ונכבית מהר, שיוצאת כביכול מתוך כף ידו של המדגים המיומן, ולא גורמת לו כל נזק.

נייר פלאש
נייר פלאש

האפקט מושג באמצעות נייר פלאש שקוף המוצמד אל פנים-ידו של הקוסם, מבלי שייראה, והוא מצופה בתערובת של חומר דליק ואבקת מחמצן. כשהנייר ניצת, הוא נשרף במהירות באש בוהקת מרשימה.

קרח יבש, אשר שימושי מאוד בהדגמה, הוא דו תחמוצת הפחמן (CO2) במצב מוצק, שעוברת המראה לגז בטמפרטורת חדר, ויוצרת ענן סמיך במגע עם הלחות שבאוויר. הגז כבד מהאוויר, ושוקע. בעוברו דרך סבון נוזלי הוא יוצר בועות סבון כבדות, שאינן עולות כבועות סבון רגילות.

מסתבר, שחיתול חד פעמי מכיל חומר מיוחד, שיוצר תגובה כימית עם כמות גדולה של מים, והופך לג’ל. השימוש בחומר הזה מאפשר למזוג מים לכוס, שלא נשפכים כשהופכים אותה.

ראינו גם הדגמה מרהיבה של נוזל בכוס גדולה שקופה, ששינה את צבעו, כתוצאה של שינוי רמת החומציות שלו.

ביום פתיחת התערוכה, בשבת 15.7.2023, שמחתי לשבת בתוך אולם מלא של הורים וילדים חילוניים, נאורים, מעריכי מדע, שמבלים במוזיאון בשבת. זהו הדור הבא של ילדים, שלא מדברים על אמונה, אלא על בדיקה, בחינה, הוכחה בכלים מדעיים. כשהמדגים שאל אותם בנוגע לתופעות, שהציג בפניהם, האם זהו קסם, הילדים קראו פה אחד בהתלהבות כובשת: “לא! זה מדע!”. אפשר לקבל טעימה מההדגמה המדעית בסרטון:

כדאי להתעדכן בדבר שעות הפתיחה של המוזיאון ואופן הזמנת הכרטיסים.

הפוסט הקודםהשיר הזוכה במקום הראשון בתחרות “רוח החופש”: שזיפים של ג׳ני קפואה שנקר
הפוסט הבאהשיר השבועי עם אילן ברקוביץ׳: צעדים בשדרה של דניאל באומגרטן
בוגרת האוניברסיטה העברית במתמטיקה ומדעי המחשב, ומוסמכת הטכניון במתמטיקה. עובדת בתעשית המחשבים. למדה בסדנאות לשירה בהנחייתם של דליה רביקוביץ, רבקה מרים, ויעקב בסר. פרסמה ארבעה ספרי שירה: "השקת ספינת צפייה" (2008), "התנסויות" (2012), "בעזרת חברים" (2016), "כח משיכה" (2020). מתרגמת שירים מרוסית ומאנגלית, מפרסמת רשימות ביקורת על ספרי שירה, על סרטים, ועל הצגות תיאטרון. יוזמת ומנחה אירועי שירה.
תחומי הענין הספרותיים שלי מאז ילדותי היו מדע בדיוני ופנטזיה, בתחילת המאה ה-21 גיליתי מחדש את הקומיקס, ובפרט את המנגה והאנימה. קיבלתי תואר ד"ר בפיסיקה מאוניברסיטת תל-אביב, בתחום האסטרופיסיקה. אך מאז שנת 2000 אני עוסק בתחום הסביבה, במסגרת בית הספר לסביבה ולמדעי כדור הארץ באוניברסיטת תל-אביב. כמו כן, עבדתי במרכז הבינתחומי לחיזוי טכנולוגי שליד אוניברסיטת תל-אביב המתמחה בעתידנות.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

שלוש עשרה − תשע =