כל יום שישי יקום תרבות מפיצה שבועון ובו הפניות למאמרים שפורסמו בשבוע החולף, ולעיתים למאמרים שפורסמו ביקום בשנים קודמות באותם נושאים שנדונו בשבוע הזה. השבוע הבאנו מאמרים לרגל 56 שנה למלחמת ששת הימים.

להלן השבועון מיום שישי האחרון, ה-2 יוני 2023: קרב ניצנים,קרב רפיח,בתעלה,מיכל דורון על גבלס,בוני וקלייד,משמרי על פנטזיה,גרנות על הרטל,ירמי פינקוס,אביטוב על העתיד,והמלצות.

שבועון יקום תרבות

ביום חמישי 8/6/23 קיימנו אירוע בזום שבו הקריאו הזוכות בתחרות “רוח החופש” את שיריהן והשופטים דיברו בקצרה על הנימוקים לזכיה. הקלטת האירוע תעלה לערוץ יקום תרבות ביוטיוב בקרוב ואנו נתחיל לפרסם את השירים הזוכים.

השבוע מלאו 75 שנה לקרב על קיבוץ ניצנים במלחמת העצמאות, קרב שמסיבות שונות הפך לימים לשנוי ביותר במחלוקת. הבמאי אבי נשר עשה על קרב זה סרט בשם “תמונת הניצחון”. ד”ר אלי אשד כותב על הסרט והדיון.


השבוע מלאו 56 שנים למלחמת ששת הימים.
לציון המועד הנה רשימה על שני לוחמים בקרב רפיח, הקרב המכריע ביום הראשון של המלחמה, שזכו שניהם לאות הגבורה. אחד נהרג והשני נשאר פגוע כל חייו.


והנה דיון באחת התמונות המפורסמות של מלחמת ששת הימים ,החייל במימי תעלת סואץ.


ולנושאים אחרים.

ד”ר אלי אשד סוקר את הסיפור “הלילה הגורלי” של מיכל דורון, העוסק בשר התעמולה הנאצי יוזף גבלס, ומנסה לברר מה היו הסיבות לרשע ולטירוף הקיצוני של גבלס, אפילו יחסית לעמיתיו הנאציים?
מבוסס על הרצאה שניתנה באירוע השקה לספרה של מיכל דורון ואפשר לצפות בה בהסרטת האירוע מהדקה ה-38.

 

בימים אלו יצא לאור הספר “הסיפור של בוני וקלייד ושירים אחרים”, מאת בוני פרקר, היא בוני מצוות השודדים בוני וקלייד, שעליהם נעשה סרט מפורסם מאוד בכיכובם של וורן ביטי ופי דנווי. הנה ההקדמה לספר מאת ד”ר אלי אשד.


מה קורה כשאישה מגלה שדמות משנה מהפנטזיות המיניות שלה קמה לתחייה וחדרה למציאות הלא פנטסטית ברחוב ברמת גן? סיפור מאוסף הסיפורים של אביבית משמרי “מזג אויר מקסים”.


משה גרנות על “בעירי אדם יכול – שירים”, ספרו של מרדכי הרטל, שהשיג את השפה העברית ביסורים קשים, אבל כותב בלשון עברית יפהפיה.


מה גורם למחסור בסיכות בבסיס של צה”ל? חקירה מגלה תשובה מדהימה.


ירון אביטוב מהרהר במילים של פזמון עתידני מפורסם ומשווה אותו לעתיד שנראה כבר לא כל כך רחוק כפי שחזו אז. פורסם לראשונה בכתב העת “נכון”, גיליון מספר 10, בעריכת פרופ׳ אורציון ברתנא.

ולבסוף, בהמלצות יקום תרבות לסוף השבוע, חגית בת-אליעזר ממליצה על ״לב בשר״ של אנסמבל ״כעת״ ויואב ויכסלפיש ממליץ על הסרט “הבשורה על פי יהודה”.

אנו מקווים שתיהנו,

מערכת “יקום תרבות”


קיראו על חידושים באתר גם בדף הפייסבוק שלנו.

אתם מוזמנים להיכנס באופן קבוע לדף האירועים שלנו שבו יש תיעוד של האירועים הספרותיים והתרבותיים שערכה עמותת יקום תרבות לאורך השנים  מ-2010 ואילך.

https://www.yekum.org/2019/07/רשימת-האירועים-שקיימה-עמותת-יקום-תרבו/

אנו מזמינים את ציבור הסופרים לשלוח לפרסום סיפורים שזכו בעבר בפרסים ספרותיים.

https://www.yekum.org/2021/02/פירסום-סיפורים-זוכים-בתחרויות-הודעה-ל/

רשימה של סיפורים כאלו שפורסמו ב”יקום תרבות” תוכלו למצוא כאן.

https://www.yekum.org/2021/02/פירסום-סיפורים-זוכים-בתחרויות-הודעה-ל

אתם מוזמנים גם להיכנס לדף פרויקט הסיפור התנ”כי וההיסטורי שלנו שבו אנחנו מביאים סיפורים קלאסיים וחדשיים ואף עכשוויים על תולדות עם ישראל בימי התנ”ך ולאורך הדורות.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

ten − שלוש =