אוהד שרון בודק אם הסרט “מהיר ועצבני 10” ימצא חן בעיני המעריצים של הסרטים הקודמים בסדרה.

המערכת

פוסטר הסרט מהיר ועצבני 10

בימינו, כשכל סדרת סרטים בקולנוע שיש בה יותר משני סרטים מושוות ליקומים הקולנועיים של מארוול, של די.סי., ושל סטארוורס, כדאי לדבר על סדרת סרטי האקשן האהובה והוותיקה “מהיר ועצבני“, ובפרט הסרט האחרון בה, “מהיר ועצבני 10”.

עבורי הסדרה הזאת גורמת להרגשה שצריך לצפות בה בדיוק כמו בכל יקום קולנועי אחר, שכדי להבין אותו באמת חייבים לראות כל אחת מהיצירות, למרות הידיעה שהסרטים האחרונים לא היו מהנים כמו הראשונים. כמו בדרך כלל אלו הסרטים הראשונים שגרמו לסדרה להפוך לאחד מיקומי סרטי הפעולה האהובים ביותר.

השאלה היא האם הסרט האחרון מצליח לשחזר את ההצלחה ואת האהבה למה שגרם לנו להתחבר ל”מהיר ועצבני”? או שהוא ממשיך, כמו בכל הסרטים האחרונים, לנסות לחדש, אבל בעצם מתרחק ממה שהיה המהות של הסדרה, והוא בעצם עוד שלב בנסיון ליצור כמה שיותר סרטים כדי להרוויח כמה שיותר כסף?

“מהיר ועצבני 10” הוא סרט שיודע להשתמש בנוסטלגיה לסרטים האהובים. כך הדמות של ג’ייסון מומואה, דנטה, שהוא בנו של הנבל הראשי של “מהיר ועצבני 5”, הרנן רייס, רוצה להתנקם בדמות שאותה מגלם וין דיזל, דומיניק טורטו, על כך שהוא הרס לו את החיים, וגרם לו לסבל גדול. לתזכורת, טורטו גנב את הכסף שלהם, הרג את אביו, והרס את שאיפותיהם ואת מה שהם רצו להשיג. לכן דנטה מתכוון לנקום בטורטו, ובדבר היקר לו ביותר – המשפחה שלו. לאורך הסרט מפוזרים איזכורים לאתרים שבהם התרחשו הסרטים הקודמים בסדרה, וגם דמויות רבות שהשתתפו בסרטים הקודמים חוזרות בסרט הזה להופעת “אורח”. יש בסרט אזכורים, “קריצות”, לסרט הבא שללא ספק יצא בקרוב..

בנוסף, כמו בכל הסרטים בסדרה, גם הסרט הזה מציג מגוון אתני רחב של דמויות, לצד נשים חזקות שמשחקות טס שייפר, מישל רודריגז, ברי לרסון, ושרליז ת’רון, שכל אחת מהן מקבלת סצינת אקשן מהטובות בסרט, כמקובל היום בקולנוע ההוליוודי הסופר-פמיניסטי. למעשה הנשים מקבלות את רוב סצינות הלחימה בסרט, והם מציגות אותן בצורה הטובה ביותר.

אבל, גם עבור חובבי היקום של הסדרה הסרט רחוק מאוד מלהיות ברמה של הסרטים הקודמים.

חלק מהבעיות ממשיכות מסרטים קודמים. כך למשל בגלל צוות שחקנים כל כך גדול רובם לא מקבלים זמן מסך מספיק להראות את היכולות שלהם, כמו בסרטים הקודמים בסדרה, ונהפכים לדמויות צדדיות שמופיעות כדי לספק אתנחתא קומית. אפשר היה לוותר על רוב הדמויות האלו, ועלילת הסרט הייתה נשארת אותו הדבר.

מה שכן, הסרט מצליח במיוחד בסצינות האקשן של מרדפי מכוניות, שהם כמו בסרטים הראשונים.

כן אפשר לציין את משחקו של ג’ייסון מומואה, שכל הופעה שלו גונבת את ההצגה. הוא יוצר דמות אמינה של נבל שבלתי אפשרי לנחש מה המהלך הבא שהוא הולך לעשות והוא לא צפוי לחלוטין. אפשר להשוות אותו לנבל הגדול מסיפורי בטמן, הג’וקר, שאי אפשר לדעת מה הוא הולך לעשות בשביל לפגוע ולהרוס להנאתו.

גם וין דיזל, הדמות של הגיבור החיובי, גורם לנו, כמו תמיד, להבין עד כמה חשובה לדמות שלו המשפחה. הוא מעביר במשחקו את הסבל והתסכול של הדמות שלו, טורטו, שלא משנה מה הוא עושה לא מצליח להציל את האנשים שהוא אוהב ורוצה להגן עליהם, וזאת אפילו בלי לדבר, מה שמראה עד כמה הוא שחקן טוב. ובכלל הקאסט בסרט כולל שחקנים מהשורה הראשונה בעולם.

לסיכום

הסרט מזכיר מאוד את הסרטים הראשונים בסדרה, שגרמו לנו לאהוב אותה.

השחקנים הראשיים נותנים הצגה שבשבילה אנשים קונים כרטיסים ולא מחכים לסטרימינג של הסרט, וזאת למרות הבעיות של צוות גדול מדי ורגעים לא הגיוניים.

רגעי האקשן הגדולים, המשחק של הדמויות, ובמיוחד טוויסט מפתיע בעלילה, כל אלו יגרמו למעריצים לאהוב גם את הסרט הזה.

לדעתי גם מי שלא ראה את הסדרה, ולא יבין את כל ההתייחסויות לסרטים הקודמים, יהנה מ”מהיר ועצבני 10″ בתור סרט פעולה.

אני נותן לסרט 8 בסולם אוהד.

ראו גם

צפו במקדימון מהיר ועצבני 10:

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

חמש × שלוש =