חגית בת-אליעזר, שגרירת יקום תרבות לאירועים, ממליצה

על הסרט “אחרי האהבה”

מקדימון הסרט

כרזת הסרט ״אחרי האהבה״
כרזת הסרט ״אחרי האהבה״

זהו סרט הביכורים של אלים קאן (Aleem Khan) הבריטי, בנם של מהגר פקיסטני מוסלמי ואישה אנגליה. הסרט, משנת 2020, זוכה 6 פרסים של הקולנוע הבריטי העצמאי, מוצג בבתי הקולנוע בארץ מאז נובמבר 2022.

לאחר השתתפותו בפסטיבל הקולנוע בחיפה בספטמבר 2021, הוקרן הסרט באופן חד פעמי בסינמה קפה עממי ב-30.12.2021, בליווי הרצאתו של אסף רגב, מזרחן מומחה למשפט מוסלמי, לאיסלאם קלאסי, ולמזה”ת מודרני. בתחילת הרצאתו דיבר רגב על “אוריינטליזם” (Orientalism), ספרו משנת 1978 של אדוארד סעיד, חוקר הספרות הפלסטיני-אמריקאי, המותח ביקורת כלפי תפיסת העולם הערבי ע”י מזרחנים מערביים. גם דמות המוסלמי בסרטים מערביים מעוצבת כקיצונית: גברים אלימים, נשים אומללות, משוללות זכויות.

לעומת זאת בסרט “אחרי האהבה”, המבוסס במידה רבה על סיפורו האישי של אלים קאן, התסריטאי והבמאי, האיסלאם הוא קיומי. מרי חוסיין, הדמות הראשית בסרט, אישה אנגליה, הנשואה למהגר פקיסטני שהתאסלמה למענו, בחרה באיסלאם כדרך חיים, וממשיכה בה, גם לאחר מותו הפתאומי של בעלה בתחילת הסרט.

מרי אבלה מתוך הסרט ״אחרי האהבה״
מרי אבלה מתוך הסרט ״אחרי האהבה״

הסרט מרשים מאוד, ייחודי מבחינות רבות, וגם כמעט שנה לאחר הצפייה בסרט, אני זוכרת אותו היטב. הדמות הראשית היא אישה מלאה, אנגליה מוסלמית, המשוחקת נפלא על ידי ג’ואנה סקנלן, אשר זכתה על תפקידה בסרט לפרס באפט”א (BAFTA Film Awards) היוקרתי של האקדמיה הבריטית לקולנוע והטלוויזיה, המקביל לפרס האוסקר.

מרי גרה בצד האנגלי של מצר דובר, ממול לעיר הצרפתית קאלה. הצוקים הלבנים של דובר, חציית התעלה מצד לצד, ומראה התמוטטות הצוקים לים מהצד האנגלי, המתרחשת לאיטה, ומרחיבה את התעלה, נחרתים בזיכרון.

מרי כואבת את מות בעלה האהוב, וניתחת עליה עוד מכה: מסידור חפציו האישיים היא מגלה שלבעלה אחמד, אשר עבד כקפטן המעבורת, שחצתה את תעלת למאנש בין דובר לקאלה, ונעדר מביתו באנגליה לרגל עבודתו, הייתה זוגיות עם אישה צרפתייה. מרי נחושה לפגוש את ז’נבייב הצרפתייה, וללמוד על מערכת היחסים שהייתה לה עם בעלה.
כשמרי, עטויית חיג’אב, מגיעה אל פתח ביתה של ז’נבייב, זו חושבת שמרי היא עובדת משק בית, שנשלחה לעזור לה באריזה לרגל מעבר דירה. בתחילה מרי היא בגדר “אורח לרגע רואה כל פגע”, ועם הזמן מפגינה נוכחות תרתי משמע, מבלה זמן איכות עם בנו המתבגר של בעלה. מרי אימהית, נינוחה, פתוחה להקשבה, לעומת אימו הצרפתייה המתוחה והתזזיתית. הנער המתבגר, בתהליך של הגדרת זהותו, מתעניין בחייו של אביו, שואב בצימאון מידע על אביו מסיפוריה של מרי, ומצד שני עוזר לה לעבד את האבל.

אחמד חוסיין, בעלה של מרי, הוא הגיבור הנוכח-נפקד של הסרט. יש לשים לב שאמנם הוא חי חיים קצרים, אך הספיק להגשים משאלת-אנושות רווחת “לחיות יותר מפעם אחת”. הוא חי עם שתי נשים, בשתי ארצות, ובכפל-אורחות חיים: במשפחתו הצרפתית אחמד ניהל חיים חילוניים, על כך יעידו חולצותיו “האזרחיות”, שנותרו מיותמות בארון הבגדים הצרפתי שלו, והפתעתו של בנו הצרפתי לנוכח אכילת פיתה טבולה מסורתית, אותה הדגימה מרי המוסלמית.

הפוסט הקודםהגולם, הומונקולוס, פרנקנשטיין, ויצר בריאת האדם – רשימה שלישית
הפוסט הבא1992 של יונתן קונדה – השיר השבועי עם אילן ברקוביץ’
בוגרת האוניברסיטה העברית במתמטיקה ומדעי המחשב, ומוסמכת הטכניון במתמטיקה. עובדת בתעשית המחשבים. למדה בסדנאות לשירה בהנחייתם של דליה רביקוביץ, רבקה מרים, ויעקב בסר. פרסמה ארבעה ספרי שירה: "השקת ספינת צפייה" (2008), "התנסויות" (2012), "בעזרת חברים" (2016), "כח משיכה" (2020). מתרגמת שירים מרוסית ומאנגלית, מפרסמת רשימות ביקורת על ספרי שירה, על סרטים, ועל הצגות תיאטרון. יוזמת ומנחה אירועי שירה.
תחומי הענין הספרותיים שלי מאז ילדותי היו מדע בדיוני ופנטזיה, בתחילת המאה ה-21 גיליתי מחדש את הקומיקס, ובפרט את המנגה והאנימה. קיבלתי תואר ד"ר בפיסיקה מאוניברסיטת תל-אביב, בתחום האסטרופיסיקה. אך מאז שנת 2000 אני עוסק בתחום הסביבה, במסגרת בית הספר לסביבה ולמדעי כדור הארץ באוניברסיטת תל-אביב. כמו כן, עבדתי במרכז הבינתחומי לחיזוי טכנולוגי שליד אוניברסיטת תל-אביב המתמחה בעתידנות.

תגובה אחת

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

9 − 2 =