חגית בת-אליעזר, שגרירת יקום תרבות לאירועים, ממליצה

על הסרט “הגיבור”

צפו במקדימון הסרט “הגיבור “

כרזת הסרט ״הגיבור״
כרזת הסרט ״הגיבור״

בימים אלה מוקרן בבתי הקולנוע “הגיבור“, סרטו של אמן הקולנוע האיראני אסגאר פרהאדי משנת 2021, שזכה בפסטיבל הקולנוע בקאן בפרס גרנד פרי, השני בחשיבותו בפסטיבל.

הדמות הראשית, ראהים, יושב בכלא, אחרי שלא הצליח להחזיר הלוואה לנושה שלו, שהוא קרוב משפחה מצד גרושתו. איך ישיבה בכלא תחזיר את הכסף לנושה? שמא יש בכליאה הזאת מעשה נקם של אחיה של הגרושה?

ראהים יוצא לחופשה, ומגיע אל בית אחותו, שמגדלת את בנו המגמגם. לראהים יש חברה סודית, שאוהבת אותו מאוד. ראהים היה רוצה להחזיר את חובו, וכך להשתחרר מהכלא. החברה מוצאת תיק של אישה עם מטבעות זהב ומגישה אותו לראהים. האם רהים ייקח את המטבעות לעצמו, ימירם לכסף, ויחזיר את החוב, לפחות בחלקו? בעצת אחותו, ראהים מחליט להחזיר את התיק לבעליו. מעשהו המוסרי מביא אותו לטלוויזיה ולרשתות החברתיות, והוא הופך להיות גיבור השעה. אישה הטוענת לבעלות על התיק מגיעה אל בית אחותו על מנת לקבלו.

עם הזמן מתגלים בקיעים במה שנראה ממבט ראשון כמצב האמיתי. ראהים מסתיר שקרים קטנים, האישה שבאה לקחת את התיק מעוררת ספקות בדבר בעלותה על התיק.

בחופשה הבאה שלו מן הכלא ראהים מחפש את האישה המסתורית. החקירה הבלשית הזאת, אותה הוא עורך עם בנו, מוסיפה עניין רב לצופה, שסובל במקצת מן הקצב האיטי של הסרט ומריבוי הדיאלוגים שבו. מעניין השילוב בין אורח החיים המסורתי לבין הפן המודרני של החיים באיראן: הפלאפונים, הטאבלטים, ההשפעה של הטלוויזיה ושל הרשתות החברתיות. ראהים לא מוצא את האישה, ממשיך להסתבך בשקרים, לא מצליח להסתיר אותם, מתפרץ בתגרת ידיים עם הנושה, הפופולריות שלו חולפת.

ראהים מתגלה כאבא טוב לבנו הנכה, שמביע התנגדות לנישואיו המתוכננים עם חברתו. אם בתחילת הסרט, בחופשה הראשונה שלו מהכלא, ראהים שמח להיפגש עם חברתו, היה נחוש להתחתן איתה כשישתחרר מהכלא, וגם הייתה לו תקווה להחזיר את החוב ולקצר את תקופת המאסר, בסוף הסרט, עם חזרתו מהחופשה השנייה לכלא, התקוות האלה נגוזו, וההזדמנויות הוחמצו. אין תרופות-פלא, אין ניסים.

הצופה חש דכדוך, אך פניו של האסיר מוארות בחיוך: הוא חוזר לחיי השגרה של הכלא, ללא ההתלבטויות והקשיים שבחוץ.

סצינה מתוך הסרט ״הגיבור״
סצינה מתוך הסרט ״הגיבור״
הפוסט הקודםיום בלוח השנה -שיר לתשעה באב
הפוסט הבאתוכנית החינוך החדשה
בוגרת האוניברסיטה העברית במתמטיקה ומדעי המחשב, ומוסמכת הטכניון במתמטיקה. עובדת בתעשית המחשבים. למדה בסדנאות לשירה בהנחייתם של דליה רביקוביץ, רבקה מרים, ויעקב בסר. פרסמה ארבעה ספרי שירה: "השקת ספינת צפייה" (2008), "התנסויות" (2012), "בעזרת חברים" (2016), "כח משיכה" (2020). מתרגמת שירים מרוסית ומאנגלית, מפרסמת רשימות ביקורת על ספרי שירה, על סרטים, ועל הצגות תיאטרון. יוזמת ומנחה אירועי שירה.
תחומי הענין הספרותיים שלי מאז ילדותי היו מדע בדיוני ופנטזיה, בתחילת המאה ה-21 גיליתי מחדש את הקומיקס, ובפרט את המנגה והאנימה. קיבלתי תואר ד"ר בפיסיקה מאוניברסיטת תל-אביב, בתחום האסטרופיסיקה. אך מאז שנת 2000 אני עוסק בתחום הסביבה, במסגרת בית הספר לסביבה ולמדעי כדור הארץ באוניברסיטת תל-אביב. כמו כן, עבדתי במרכז הבינתחומי לחיזוי טכנולוגי שליד אוניברסיטת תל-אביב המתמחה בעתידנות.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

4 × 5 =