חגית בת-אליעזר, שגרירת יקום תרבות לאירועים, ממליצה על

הסרט “העיר האבודה”

מקדימון הסרט”העיר האבודה
:

כרזת הסרט ״העיר האבודה״
כרזת הסרט ״העיר האבודה״

הסרט הוא קומדיה שנונה, מעין פרודיה של סרט הרפתקאות-פעולה. משחקים בו כוכבים הוליוודים: סנדרה בולוק וצ’נינג טייטום בתפקידים הראשיים, בראד פיט ודניאל רדקליף בתפקידי משנה.

הדמות הראשית הנשית היא לורטה, סופרת מצליחה של סדרת ספרי רומנטיקה-הרפתקאות. היא משתתפת במסע-קידום של ספרה החדש, אך ללא התלהבות, מתוך אדישות מדוכדכת. פתאום היא נחטפת מתוך סביבה עירונית למעבה הג’ונגל. שינוי האווירה, והרפתקאות עם אלן, בדמות דאש, דוגמן הכריכות שלה, שמזדרז להצטרף אליה למסע, עושים לה רק טוב.

אני רואה את סגנון כתיבתה של לורטה הבדיונית כתערובת של סופרות ידועות: פנטזיה של ג’יי קיי רולינג, ארוטיקה של אי אל ג’יימס, ובלשות של אגאתה קריסטי.

טוב לראות סופרת מצליחה כדמות ראשית בסרט, במיוחד בחודש הספר, העברי או הלועזי. הכול הולך, ויהי ספר!

סנדרה בולוק וצ’נינג טייטום נראים טוב ביחד. הם עושים תפקידים קומיים ברצינות גמורה, והדבר מגביר את האפקט הקומי של הדמויות.

הסרט מגחיך את גיבורי סרטי הפעולה העשויים ללא חת, שלעולם אינם מתים. בראד פיט משחק דמות של גיבור כזה, שמחסל עשרות בריונים, עד שבאופן מפתיע ולא אופייני לסרט פעולה, הוא נורה למוות. יש כאן סיפור סינדרלה של דמות משנה, אלן-דאש, המגולמת ע”י צ’נינג טייטום, שמוצאת את עצמה בחזית, כשהגיבור הראשי נמחק מהבמה.

כמובן שבסוף הסופרת והמעריץ שלה מצליחים להיחלץ מהג’ונגל. סנדרה בולוק עושה זאת בסרבל נצנצים קשיח, צמוד, מגביל תנועה, שלא היה נוח אפילו במסיבת עיתונאים, אבל משרת אותה לאורך ההרפתקאות הספורטיביות בג’ונגל. סצנת הטיפוס על צוק אנכי במגפי עקב היא מוגזמת וסאטירית.

הסופרת מתבדחת על התפקידים המסורתיים של נשים וגברים במסעי הרפתקאות. הדמות של דוגמן כריכות רדוד מתפתחת לאדם אמיץ ופיקח, וזוכה להכרת תודה ונשיקה של הסופרת. ההקבלה בין שיפוט אדם על פי המראה החיצוני שלו לבין שיפוט ספר לפי כריכתו עולה בסרט באופן טבעי-חינני בתוך. הסרט מגחך על סצנות אחר-כתוביות, המופרכות לעיתים, הרווחות לאחרונה, כשבסופו, בהפתעה גמורה, נראה על המסך בראד פיט המאמן, שמוחו נמרח על פניו של אלן-דאש בתחילת ההרפתקאות בג’ונגל, שכהוא חי וקיים, באומרו, שמשתמש ב-10 אחוז מוחו הנותרים.

הסרט מצטיין במינון נכון של מתח, הרפתקאות, סכנות קיומיות, סאטירה על סרטי פעולה הוליוודיים, הומור עצמי של הדמויות, ונגיעות רומנטיות.

סצינה מתוך הסרט ״העיר האבודה״
סצינה מתוך הסרט ״העיר האבודה״
הפוסט הקודםהכרזה על הזוכים בתחרות השירה ״אחרי המלחמה״
הפוסט הבאקרב מאסף של היידיש? שירתה של טובה נווה
בוגרת האוניברסיטה העברית במתמטיקה ומדעי המחשב, ומוסמכת הטכניון במתמטיקה. עובדת בתעשית המחשבים. למדה בסדנאות לשירה בהנחייתם של דליה רביקוביץ, רבקה מרים, ויעקב בסר. פרסמה ארבעה ספרי שירה: "השקת ספינת צפייה" (2008), "התנסויות" (2012), "בעזרת חברים" (2016), "כח משיכה" (2020). מתרגמת שירים מרוסית ומאנגלית, מפרסמת רשימות ביקורת על ספרי שירה, על סרטים, ועל הצגות תיאטרון. יוזמת ומנחה אירועי שירה.
תחומי הענין הספרותיים שלי מאז ילדותי היו מדע בדיוני ופנטזיה, בתחילת המאה ה-21 גיליתי מחדש את הקומיקס, ובפרט את המנגה והאנימה. קיבלתי תואר ד"ר בפיסיקה מאוניברסיטת תל-אביב, בתחום האסטרופיסיקה. אך מאז שנת 2000 אני עוסק בתחום הסביבה, במסגרת בית הספר לסביבה ולמדעי כדור הארץ באוניברסיטת תל-אביב. כמו כן, עבדתי במרכז הבינתחומי לחיזוי טכנולוגי שליד אוניברסיטת תל-אביב המתמחה בעתידנות.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

ארבע עשרה + שמונה עשרה =