חגית בת-אליעזר, שגרירת יקום תרבות לאירועים, ממליצה

על הסרט “מים עמוקים”

כרזת הסרט ״מים עמוקים״
כרזת הסרט ״מים עמוקים״

“מים עמוקים” הוא סרט עתיר כוכבים, על המסך ומאחוריו. הסרט מתבסס על ספרה של פטרישיה הייסמית’ משנת 1957. רומן הביכורים של הייסמית’ “זרים ברכבת” שימש בסיס לסרטו הנודע של היצ’קוק באותו השם משנת 1951. סם לווינסון, יוצר הסדרה “אופוריה” האמריקנית, כתב את התסריט, ואת הסרט ביים אדריאן ליין הבריטי, הידוע כבמאי המותחנים הארוטיים “תשעה וחצי שבועות של שכרון חושים”, “חיזור גורלי”, ו”הצעה מגונה”.

השחקנים הראשיים בסרט הם בן אפלק, הכוכב הוותיק, ואנה דה ארמס, הכוכבת העולה, שעשתה תפקיד נהדר בתור פאלומה, נערת בונד וסוכנת CIA, שנלחמה ב”רעים” רבים תוך שהיא לבושה בשמלת נשף ועקבים גבוהים, בסרט “לא זמן למות”. כמו כן משחק בסרט ג’ייקוב אלורדי, אחד השחקנים הראשיים של “אופוריה”.

הזוג ואן אלן, ויק ומלינדה, הם עשירים ומשועממים, שמבלים יחד במסיבות. למלינדה זה לא מספיק, והיא מבלה עם גברים צעירים בצורה גלויה ומנקרת עיניים לבעלה ולחבריהם המשותפים של הזוג. הבעל הקנאי רוצח את המאהבים בזה אחר זה, ומצליח לחסל גם את אחד החברים החטטניים של הזוג, שניסה לחשוף את מעשי הרצח. ויק הבעל לא בא על עונשו. הסרט נקרא “מים עמוקים”, כי הבעל הטביע את הקורבנות או את גופותיהם בבריכה או בנהר.

האישה יודעת על רצח מאהביה, מתאבלת עליהם קלות, אך ממשיכה להצהיר על אהבתה לבעלה. היחסים בין בני הזוג קרובים וחמים על המסך, גם בזכות הזוגיות של השחקנים בזמן צילומי הסרט. לבני הזוג ואן אלן ילדה קטנה חמודה וחכמה במיוחד.

כל זה לא מציאותי, מצד אחד, אך מצד שני – הסרט הוא הגשמת פנטזיות רבות: ביצוע “רצח מושלם” ע”י הבעל, חופש מיני מופגן של האישה, וילדה מוצלחת במיוחד. בשלב מסוים בני הזוג קונים כלב קטן, אך אין לו כל תפקיד בעלילה. הכלב יכול היה “לרחרח” בנושא הרציחות, אך לא.

בסרט ויק התעשר מעבודתו בפיתוח שבבים לרחפנים עבור התעשיה הצבאית האמריקאית – גם זאת הגשמת פנטזיית התעשרות מעבודה בהייטק. מעניין במה עבד קודמו, ויק מהרומן המקורי משנת 1957? הסופרת פטרישיה הייסמית’ אסרה על תרגום ספריה לעברית, אבל סביר שאפשר להגיע למקור האנגלי. הספר גם עֻבָּד לסרט צרפתי בשנת 1981, בטרם עידן השבבים לרחפנים. ממה התעשר ויק הצרפתי?

הפוסט הקודםתמונה משפחתית בתל סאקי / עומר שנקר-סלוק – השיר השבועי עם אילן ברקוביץ’
הפוסט הבאהמשכפל
בוגרת האוניברסיטה העברית במתמטיקה ומדעי המחשב, ומוסמכת הטכניון במתמטיקה. עובדת בתעשית המחשבים. למדה בסדנאות לשירה בהנחייתם של דליה רביקוביץ, רבקה מרים, ויעקב בסר. פרסמה ארבעה ספרי שירה: "השקת ספינת צפייה" (2008), "התנסויות" (2012), "בעזרת חברים" (2016), "כח משיכה" (2020). מתרגמת שירים מרוסית ומאנגלית, מפרסמת רשימות ביקורת על ספרי שירה, על סרטים, ועל הצגות תיאטרון. יוזמת ומנחה אירועי שירה.
תחומי הענין הספרותיים שלי מאז ילדותי היו מדע בדיוני ופנטזיה, בתחילת המאה ה-21 גיליתי מחדש את הקומיקס, ובפרט את המנגה והאנימה. קיבלתי תואר ד"ר בפיסיקה מאוניברסיטת תל-אביב, בתחום האסטרופיסיקה. אך מאז שנת 2000 אני עוסק בתחום הסביבה, במסגרת בית הספר לסביבה ולמדעי כדור הארץ באוניברסיטת תל-אביב. כמו כן, עבדתי במרכז הבינתחומי לחיזוי טכנולוגי שליד אוניברסיטת תל-אביב המתמחה בעתידנות.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

שלוש עשרה − ארבע =