חגית בת-אליעזר, שגרירת יקום תרבות לאירועים ממליצה

על הסרט “השדים שלנו”

בימים אלה מתקיים בסינמטקים ברחבי הארץ פסטיבל “פיניטה לה קומדיה“, בו מוקרנות 8 קומדיות איטלקיות, שהופקו בשנים 2020 ו-2021.

את הפסטיבל פותח הסרט “השדים שלנו”

צפו במקדימון הסרט:

בכיכובה של השחקנית הישראלית הבינלאומית הדס ירון, שפרצה לעולם הקולנוע בשנת 2012, בהיותה בת 22, בתפקיד הראשי בסרט “למלא את החלל”, סרטה של רמה בורשטיין. הסרט הוקרן בבכורה בפסטיבל ונציה, הדס ירון זכתה בו בפרס השחקנית הראשית הטובה ביותר, ומאז שיחקה ב- 4 סרטים באיטליה.

בסרט החדש “השדים שלנו” היא מגלמת אמא צעירה עם פעוטה על ידיה. היא בהחלט מדברת איטלקית, אך מדי פעם, בפניותיה לבת, האוזן הישראלית קולטת מילים עבריות, דוגמת “די”, “לישון”, והאמא אפילו מפזמת לילדתה את השיר “הילדה הכי יפה בגן”. בהמשך היא מספרת לדמות הגברית הראשית בסרט על כך שברחה מישראל לאיטליה, מכבדת אותו בשקשוקה, ומציגה אותה כמאכל ישראלי אופייני. ההקשר הישראלי הזה מאוד נעים לצופה בארץ.

הדס ירון סיפרה בראיון לרגל סרטה החדש, שהצילומים היו ברומא במשך חודש וחצי, ולהם קדמו חזרות בזום על פי הטקסטים שהבמאי אלסנדרו קפיטני שלח לה, והיא שלחה לו שירים ישראלים, מהם הוא בחר את “הילדה הכי היפה בגן”.

“השדים שלנו” – זאת קומדיה שחורה, שיותר פוחדים בה, מאשר צוחקים, המטפלת בנושאים חברתיים, כגון אבטלה ואלימות כלפי נשים במשפחה. אישה צעירה בשם מרים עם בתה כבת השנה שוכרת דירה רדופת רוחות רפאים, בקומה האחרונה של בית דירות, ממנה הדיירים הקודמים ברחו בבהלה בליל חורף סוער. האישה לא פוחדת מהרוחות, מפניהן הזהיר אותה מתווך הדירות, גם כי גישתה רציונלית, וגם כי היא פוחדת מבעלה האלים, כריסטיאן, ממנו היא מסתתרת עם בתם המשותפת בדירה השכורה. עד מהרה “הרוחות” מתגלות כאב אלמן ובנו בן השש, המתגוררים בעליית הגג מעל לדירתן של מרים ובתה, שגרו בעבר בדירה, אך נאלצו לעזוב אותה עקב התדרדרות מצבם הכלכלי. מתפתחת ידידות ועזרה הדדית בין האם ובתה לבין האב ובנו, שמביאה את הארבעה לסוף טוב. במהלך הסרט שני הילדים, בת שנה ובן שש, נתונים במצבים קשים: הבת מבוהלת ובוכה, הבן סובל מגעגועים לאימו המתה, חווה התקפי זעם נגד אביו, נתון לנידוי חברתי בכיתה א’. השאלה, האם נכון להטיל על ילדים רכים תפקידים מעין אלה?

הסרט ניחן במתח במינון נכון, פתרון תעלומות וסוף טוב מתבקש. יש משהו ייחודי בסרט האיטלקי הזה, ביחס לסרטים אמריקאיים. מעניין לראות את הקומדיות האיטלקיות האחרות בפסטיבל הסינמטקי הזה.

הפוסט הקודם“דוקטור מאני”-קראקוב בגליציה 1899: הפרק הרביעי של “מר מאני”
הפוסט הבאדם סמיך ממים – קומיקס רטרו ויקטוריאני מאת רותו מודן
תחומי הענין הספרותיים שלי מאז ילדותי היו מדע בדיוני ופנטזיה, בתחילת המאה ה-21 גיליתי מחדש את הקומיקס, ובפרט את המנגה והאנימה. קיבלתי תואר ד"ר בפיסיקה מאוניברסיטת תל-אביב, בתחום האסטרופיסיקה. אך מאז שנת 2000 אני עוסק בתחום הסביבה, במסגרת בית הספר לסביבה ולמדעי כדור הארץ באוניברסיטת תל-אביב. כמו כן, עבדתי במרכז הבינתחומי לחיזוי טכנולוגי שליד אוניברסיטת תל-אביב המתמחה בעתידנות.
בוגרת האוניברסיטה העברית במתמטיקה ומדעי המחשב, ומוסמכת הטכניון במתמטיקה. עובדת בתעשית המחשבים. למדה בסדנאות לשירה בהנחייתם של דליה רביקוביץ, רבקה מרים, ויעקב בסר. פרסמה ארבעה ספרי שירה: "השקת ספינת צפייה" (2008), "התנסויות" (2012), "בעזרת חברים" (2016), "כח משיכה" (2020). מתרגמת שירים מרוסית ומאנגלית, מפרסמת רשימות ביקורת על ספרי שירה, על סרטים, ועל הצגות תיאטרון. יוזמת ומנחה אירועי שירה.

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

שלוש × 1 =