חגית בת-אליעזר, שגרירת יקום תרבות לאירועים, ממליצה על

התערוכה החדשה במוזאון מאנה כץ

לחיפה מערך של שישה מוזיאונים הממוקמים באתרים שונים בעיר. על מוזיאון העיר חיפה, ועל התערוכה החדשה בו, כתבתי במקבץ ההמלצות הקודם. עתה אמליץ על התערוכה החדשה במוזיאון מאנה כץ, הטובל בחורש טבעי על מורדות הכרמל וצופה אל מפרץ חיפה.

נוף ממוזאון מאנה כץ. צילום חגית בת-אליעזר
נוף ממוזאון מאנה כץ. צילום חגית בת-אליעזר

תערוכת הציורים של שמואל בונה בשם “מארץ קדם עד חוף ים” נפתחה לקהל בשבת 13 במרץ, ובמוצאי השבת התקיימה ההשקה החגיגית בשידור ישיר בפייסבוק, בהנחייתו של יותם יקיר, מנכ”ל מוזיאוני חיפה. נעמה לזימי, יושבת ראש חברת מוזיאוני חיפה, סיפרה על יוזמת מוזיאוני חיפה לקיים תערוכת יצירותיו של שמואל בונה, שהיה תושב העיר מאז שנת 1936, בה עלה עם הוריו מפולין בגיל 6.
לימור אלפרן זרד סיפרה על כך שבשנת 1971 התקיימה תערוכת רטרוספקטיבה לשמואל בונה במוזיאון חיפה לאומנות, ועכשיו, כעבור 50 שנה, מוזיאון מאנה כץ מציג את מיטב יצירותיו של הצייר, ורבות מאלה שצייר אחרי 1971.

לאומנותו של שמואל בונה 3 נושאים עיקריים: הנושא הראשון הם נופי הארץ, ואלה של חיפה במיוחד כמו בציור כאן

״חיפה עיר בכחול״ של שמואל בונה
״חיפה עיר בכחול״ של שמואל בונה

הנושא השני הוא המרחב הביתי, והשלישי הוא מרחב רוחני מיסטי, ובפרט ציורי סצנות מן התנ”ך, דוגמת סדרת ציורי “עקדת יצחק”. מאד אהבתי את הציור הבא, בו שרה, אמו של יצחק נראית בסצנת ההכנות לעקדה, אך כיוון שהיא מצוירת בערום אומנותי, אני מבינה, שהיא לא ממש נוכחת, אלא מדומיינת ונחלמת ע”י האב ובנו.

״עקדת יצחק עם שרה״ של שמואל בונה
״עקדת יצחק״ עם שרה, של שמואל בונה

אהבתי את ממדיהם הגדולים של הציורים, ואת הצבעים העזים שלהם. ראינו את חיפה הכחולה, וישנם גם ציורים אדומים רבים.

צילום הפינה האדומה. חגית בת-אליעזר
צילום ״הפינה האדומה״. חגית בת-אליעזר

לתערוכה גם הוכן קטלוג ממצה, בעריכתה ובעיצובה של רחל בונה, אלמנתו של הצייר.

הפוסט הקודםמלך ומחלה
הפוסט הבאצופה מרחוק :שירתה של דינה דלבר
בוגרת האוניברסיטה העברית במתמטיקה ומדעי המחשב, ומוסמכת הטכניון במתמטיקה. עובדת בתעשית המחשבים. למדה בסדנאות לשירה בהנחייתם של דליה רביקוביץ, רבקה מרים, ויעקב בסר. פרסמה ארבעה ספרי שירה: "השקת ספינת צפייה" (2008), "התנסויות" (2012), "בעזרת חברים" (2016), "כח משיכה" (2020). מתרגמת שירים מרוסית ומאנגלית, מפרסמת רשימות ביקורת על ספרי שירה, על סרטים, ועל הצגות תיאטרון. יוזמת ומנחה אירועי שירה.
תחומי הענין הספרותיים שלי מאז ילדותי היו מדע בדיוני ופנטזיה, בתחילת המאה ה-21 גיליתי מחדש את הקומיקס, ובפרט את המנגה והאנימה. קיבלתי תואר ד"ר בפיסיקה מאוניברסיטת תל-אביב, בתחום האסטרופיסיקה. אך מאז שנת 2000 אני עוסק בתחום הסביבה, במסגרת בית הספר לסביבה ולמדעי כדור הארץ באוניברסיטת תל-אביב. כמו כן, עבדתי במרכז הבינתחומי לחיזוי טכנולוגי שליד אוניברסיטת תל-אביב המתמחה בעתידנות.

2 תגובות

  1. נפלא שעולם התרבות חוזר ובגדול!
    ציורים נפלאים, אם כי העירום של שרה נראה אינסטרומנטלי ללא שום הצדקה מובהקת.

  2. כתבה נהדרת על אמן גדול – חובה לראות את התערוכה – והנה אני בא,
    תודה לחגית שמגלה פינות כה יפות בעיר שאותה אני מכיר עשרות שנים ולא ידעתי שיש בה תערוכות כאלה.
    חגית, למה לך לנדוד כל שבוע ברכבת למרכז הרעש של המדינה, כשיש לך כאן על יד הבית דברים כה יפים?

השאר תגובה

אנו שמחים על תגובותיכם. מנגנון האנטי-ספאם שלנו מייצר לעתים דף שגיאה לאחר שליחת תגובה. אם זה קורה, אנא לחצו על כפתור 'אחורה' של הדפדפן ונסו שוב.

הזן את תגובתך!
הזן כאן את שמך

שלוש + 2 =